O Víně

Most


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Litoměřická

Celková rozloha vinic [ha]: 73

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 67

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2007
Popis:

Pod vinařskou obec Most spadají katastry obcí Čepirohy, Most II. a Rudolice nad Bílinou. Mít na etiketě vína vinařskou obec proslulou spíš uhlím ale zřejmě nezní tak pěkně, takže se na etiketách objevují spíše Rudolice a Čepirohy. Jediný zdejší pěstitel dokonce dokázal zdejší plochy mírně rozšiřovat i po vstupu do EU- koncem roku 2005 bylo osázeno 58 ha, o dva roky později už 67 ha. Celková výměry tratí je 73 ha, z toho 38 ha je v první kategorii (předpokládám Špičák a nověji i Hněvín), zbytek v druhé.

Celý název největší vinice je Vinice sv. Vavřince, ale sami vinaři z Českého vinařství Chrámce (celé vinařství na Mostecku vděčí za své obnovení a zachování legendární postavě pana Váni) často používali i názvu Rudolice-Špičák. Kosher rulandské modré odtud bývá excelentní kvality, legendární je zejména výběr ročníku 2000. Pokud vím, pěstuje se tu i Chardonnay a i velice zdařilé Zweigeltrebe.

Hněvín a Široký vrch byly odlesněny teprve nedávno a sám jsem zvedav, jak skvělá vína tyto obnovené příkré terasovité vinice dají. Matčina musela podle leteckých snímků být osázená už dříve, je s podivem, že jsem se s vínem odtud ještě nestekal. V návrhu je sloučení těchto dvou sousedních tratí. Jinak část Hněvína má České vinařství Chrámce pronajaté od Pravoslavné církve, takže tak trochu ve spojitosti s tím vyrábí i sérii tzv. Arcibiskupských vín s pravoslavným křížem na etiketě.

V Čepirozích jsou ty vinice založené na výsypách z uhelných lomů coby rekultivační počin, který sem jezdily obdivovat odborníci z celého světa. Barbora byla založena už v roce 1978, ale jelikož výsypka nebyla založena příliš dobře, došlo v zimě na přelomu roku 2002 a 2003 k jejímu sesuvu, který zničil i asi 3ha výsadbu. Jak se zdá z nejnovějšího snímkování, už je asi vše zase osázeno. Chutnal jsem kdysi Char z vinice Sv. Jiří, jako mladé mne moc neoslovilo, možná si počkám na nějaký archvní kousek. Na vinici Sv. Jiří se pěstuje i Tramín.Stará podoblast do roku 2004: Mostecká
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1551x