O Víně

Moravská Nová Ves


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Slovácká

Celková rozloha vinic [ha]: 460.4

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 139.4

Počet registrovaných pěstitelů: 346

Údaje z roku: 2007
Popis:

Čistě pouhým výčtem toho, že čtrnáct zdejších tratí bylo jako u jedné z prvních obcí sloučeno do současných tří, by obec teoreticky kandidovala na přední místa žebříčku rozmělňovačů terroiru, ovšem zde tedy při pohledu do mapy musím uznat, že sloučení proběhlo mimořádně pragmaticky a citlivě: Nejcennější trať s pěknou jihovýchodní svažitostí zůstala nesloučená s žádným reliéfně odlišným sousedem. Rovinatější tratě pak byly sloučeny do dvou větších celků. Proč ne. Snad jen z hlediska jazyka a kulturních tradic lze vyčítat, že někdejší tradiční místní názvy podlehly "demolici" a byly překryty bezbarvým názvem "Vinohrady". Komické mi taky přijde, že stejně (ne)nápadití byly i v sousedním Týnci - i zde Stará hora a Vinohrady. To se musí strašně plést, ne? Nebo je to jen pragmatický záměr ta zaměnitelnost a když se domlouvá, kam pojede traktor dnes, tak se stejně použije starý název? Všechny tratě jsou v první nejvyšší kategorii. Stará hora tam bez debat patří, o zbytku se mohou vést dlouhé spory. Svažitostí Vinohrady nepochybně nedostačují.

Obec velice dobře reprezentují členové sdružení Collegiujm Vinitorum. Jejich vína nejenže pravidelně sbírají medaile, ale hlavně mají i mezi pokročilejšími milovníky vína slušný zvuk. Ne všichni ovšem zřetelně propagují z kterých tratí jich vína pocházejí. Na Staré hoře mají výsadby Lubomír a Helena Glosovi, Jan Sečkář a Lubomír Dvořáček. Glosovi mají výsadby i v trati Vinohrady.

Cihlové lisovny nad sklepy známé vinařské uličky Výmol a Zátiší, byly vybudované během hospodářské krize ve třicátých letech minulého století. Jsou postaveny z cihel, které vyráběla místní cihelna. Protože v době krize neměla odbytiště, vybudovala sklepy, a ty pak místních vinařům prodala.Stará podoblast do roku 2004: Podluží
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 3233x