O Víně

Loděnice


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 7.8

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 6.7

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2005
Popis:

V Loděnici byl kupodivu registrován koncem roku 2005 jeden pěstitel. Papírově byla ke stejnému datu osázená plocha 6,7 ha z celkových 7,8 ha.

Léta projíždím kolem a krvácí mi srdce, že tento nádherný vyterasovaný strmý svah je neudržován. Vinici na začátku devadesátých let po zterasování a terénních úpravách osázel Výzkumný ústav v Karlštejně, záhy však o ni přišel v restituci. Restituent se ji od té doby marně snaží prodat i s přilehlým zámečkem, dnes notně zdevastovaným. Ve vinici přežily vesměs jen nejodolnější podnože. Od zámečku vede k vinici cesta, vedle vrat je velká mezera, kterou se nechá projít do vinice a pokochat se. Jen pozor, minimálně na nejvyšší terase se vyhřívají macaté zmije.

Do trati Kněží hora patří i ještě jeden svah za ní, o dost nižší a o něco méně strmý. Ten je ovšem úplně neosázený.

Jinak vinice byla založena pravděpodobně A. Cífkou v sedmdesátých letech 19. stol. v době jakési renesance českého vinařství rozdmýchané osvětovou činností Dr. A Schmidta a Josefa Šimáčka. Snad se ve sklepích zámečku vyráběly hlavně sekty.

Pan Kupsa z Žernoseckého vinařství odsud vzpomíná na muškáty. Krásně je v té době ještě nezterasovaný svah vidět v závěrečných scénách známého filmu Jiřího Menzla: Ostře sledované vlaky z roku 1966.Stará podoblast do roku 2004: Pražská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 1462x