O Víně

Liběchov


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 117.2

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 78.5

Počet registrovaných pěstitelů: 9

Údaje z roku: 2007
Popis:

V Liběchově bylo koncem roku 2005 registrováno úctyhodných 14 pěstitelů. Ze 117,2 ha tratí ke stejnému datu pokrývaly registrované výsadby téměř 99 ha. O dva roky později už to bylo jen devět pěstitelů a 78,5 ha. Snad se tento trend časem podaří zvrátit.

Donedávna zachraňovaly čest obce jen výsadby na severozápad od obce. Sice nelze než se sklonit před neúnavnou dřinou zdejších malovinařů, kteří výsadby zachránili před zánikem, ale čistě objektivně jsou na mne zdejší lány co do členitosti dost nudně placaté. Daleko nejlepší trať široko daleko je italskými architekty kdysi zterasovaný svah pod kostelem sv. Ducha a sv. Hrobu - a o tom jsem ještě začátkem roku 2008 smutně psal, že výsadby zanikly začátkem devadesátých let minulého století po téměž 400letech nepřetržitého obdělávání, že svah od té doby pokryla bujná náletová vegetace a terásky rychle chátrají. Našli se však už hrdinní zachránci: pan Homolka z Liberce (zrestituoval pozemky) a Vilém Kraus nejmladší (vysazuje, obdělává). V roce 2008 vyklučena a osázena nejnižší terasa, ovšem v plánu je jít i výš. jen tak dále! Na tato vína (vysázeny budou RM, RR, Sz a Tr) se opravdu těším.

Trati Liběchovská spíše místní vinaři říkají Na Soudném (u vín Viléma Krause se to objevilo i na e-shopech) a pozemky zde vlastní převážně Pozemkový fond, vinaři jsou zde v pronájmu. Víno odsud se objevuje docela často, kromě Vinařství Vondrák, z nakoupených hroznů dělá vína i pan Johanovský z Brzánek, roudničtí Lobkowiczové, Vilém Kraus či Vinné sklepy Kutná Hora.

Aktualizace léto 2012: Tak na Soudném hospodaří už pár let pan Homolka, dokonce odtud i nějaké víno se snažil v některém roce dělat. Možná, že odtud pramení rapidní úbytek registrovaných vinařů, kteří na Soudném museli skončit. Každopádně v tuto dobu je k prodeji vinice Pod kostelíčkem spolu s přilehlou opukovou sýpkou, restaurací a bývalým vinařstvím a rozsáhlými sklepy. Jak vse k tomu asi postaví Vilém Kraus, který si na první terasu vysadil i francouské klony pinotu noir? Najde se statečný zachránce a obnovitel slávy zdejších terasových vinic?

Docela zajímavá byla i exkurze do bývalých pivovarských sklepů poblíž zámku, kde Státní statek vinifikoval vína do revoluce a kde se i pan Homolka snažil o své vlastní víno. Foto níže.Stará podoblast do roku 2004: Mělnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Soubory
 
   Název   Velikost 
  podklady 2.jpg   815.3 kB 
  podklady 1.jpg   1.1 MB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2807x