O Víně

Jevišovka


Stát: Česká republika

Oblast: Morava

Podoblast: Mikulovská

Celková rozloha vinic [ha]: 215.1

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 64.8

Počet registrovaných pěstitelů: 2

Údaje z roku: 2007
Popis:

Jevišovka měla koncem roku 2005 pouze dva registrované pěstitele. Tabulky udávaly ke konci roku 2005 140,6 ha osázených viničmích ploch (z 215 ha celkové výměry tratí), o dva roky později však už jen necelých 65 ha, přitom ortomapy z let 2003 se z hlediska osázenosti prakticky neliší od současných. Překlep? Záhada.

RR a Rb ze Staré hory se objevují pod etiketami Vinných sklepů Valtice, Rb odtud dělalo až do ročníku 2003 Vinařství Reisten (pan Nepraš tuto trať několikrát velmi vychvaloval), pak už hrozny nenakupovali. Dokonce se RR odtud objevilo v portfoliu MVZ Hukvaldy (2001 v sérii Archepiscopus cellarium, 2002 v sérii Seneca). Pil jsem Reistenův Pinot blanc - perfektní záležitost, škoda, že už odtud vína pod jeho etiketou neuvidím. Pan Nepraš vyzdvihuje extraktivnost vín odtud dano podložím žlutých vápenitých spraší, Vinařství Marcinčák půdu zde charakterizuje jako štěrkové jíly.

Z trati Dražice jsem dohledal odkazy na Pinot noir 2001 od Vinařství Reisten (uvažuji, zda to není překlep z Pinot blanc) a Rb06výb z Vinných sklepů Valtice.

Z trati Rebry jen medailový Mt2000výb Vinných sklepů Valtice.

Pokud vím, většinu tratí obdělává Vinohradnictví Stanislava Holce. Tři hektary na Staré hoře na svých stránkách si bere za svůj revír Vinařství Marcinčák, které zde pěstuje Sau a RV. Nikdy jsem ale od nich vína odtud neviděl, internet o nich též mlčí, ani v současné nabídce nejsou.

Viděl jsem reportáž o tom, že od tureckých válek byla v obci významná a hospodářsky úspěšná skupina Chorvatů.  V prvních volbách po druhé světové válce v této obci byli, navzdory propagandě, komunisté v této obci na hlavu poraženi. Dílem tedy jako pomstu, dílem s vidinou zisku dobře veených statků proběhla nedlouho po Vítězném únoru zde etnická čistka, Chorvaté byli naloženi do dobytčích vagónů a rozvezeni do obcí severní Moravy, nejvíce do obce Huzová. Až v devadesátých letech se obec ke svým bývalým občanům plně přihlásila, ale tato nespravedlnost nebyla nikdy napravena dostatečně. V dokumentu bylo vidět, jak moc se přemístěným stýskalo po jejich krajině, po vinohradech.Stará podoblast do roku 2004: Mikulovská
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2211x