O Víně

Jeviněves


Stát: Česká republika

Oblast: Čechy

Podoblast: Mělnická

Celková rozloha vinic [ha]: 6.2

Osázená registrovaná plocha vinic [ha]: 4.5

Počet registrovaných pěstitelů: 1

Údaje z roku: 2005
Popis:

Krásný strmý svah s opukovým podložím je vidět zdaleka, jen od určité vzdálenosti však lze rozeznat, že jde o vinici. Pod vinici je vinařství, pan Sedlák, majitel, vinohradník i sklepmistr v jedné osobě je z toho druhu vinařů, s kterými je radost popovídat. Dle tabulek je osázeno 4,5 ha z 6,2 ha, ovšem boj za záchranu těch nejstarších výsadeb ještě není dobojován. Na jaře roku 2008 proběhla výsadba Dornfelderu na dosud neosázeném jihozápadním cípu, v téže době se na nejvýchodnější velmi řídké tramínové části nasázelo něco odrůdy Muškát Ottonel.

Jeviněves (dříve Jeňoves) patřila od roku 1698 rodu Chotků, už tehdy byl zřejmě svah osázen révou vinnou. Chotkové roku 1907 vymřeli a jejich panství zdědil rod Thun-Hohenstein. Po vzniku České republiky se stal majitelem stát, Jeviněves byla dlouho spravována Státním statkem Lány, vinice bývala až do osmdesátých let školní vinicí Vyskoké školy zemědělské. Ta ale pak přešla s vinařením do Mělníka na Chloumek a Jeviněveská vinice pustla.

Pamětníci vzpomínají, že kdysi byl osázen jen svah (pod ním byly ovocné stromy) a to tak, že na půlce byl Modrý portugal a na druhé Chrupka bílá. Ovšem z 19. století jsou zprávy o tom, že sice podstatná část vína sloužila Chotkům pro vlastní spotřebu, ale že menší část lahvovali a prodávali jako Jeviněvesský riesling a Jeviněvessé červené kabinetní.Stará podoblast do roku 2004: Mělnická
Legenda, vysvětlivky, tipy a zdroje k obcím a tratím:
odkaz zde
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení stránky: 2631x