O Víně

18.12.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.12.2008 07:00

Co zahřálo na duši i na těle

Několik docela zajímavých vín domácích i zahraničních z různých zemí: chorvatský Postup, gruzínské Tsinandali, naše Pálava či Neuburské a jiná. V listopadu jsem ze sklípku vylovil vesměs zajímavější vína. Některá překvapila příjemně, jiná trochu méně. Ostatně posuďte sami.

Dornfelder 2006 jakostní odrůdové Palavín Bavory. Pro mě dosud neznámá společnost Palavín vznikla z Vinařství Šťastný v Bavorech. Vyrábí z 20 odrůd asi 150 000 l vína ročně, převážně přívlastkových, většinu lahvuje. Víno má hezkou barvu tmavého rubínu a 13 % alkoholu. Vůně slaboučká ovocná, v chuti náznak pralinek, dochuť kratší až střední. 6 bodů.

Cabernet Moravia 2006 odrůdové jakostní, barrique Palavín Bavory. Víno tmavě granátové barvy s 12,5 % alkoholu.Velmi příjemná výrazná vůně višní s trochou vanilky. Po zakroužení tvoří ve sklence pěkné mosty. Také chuť sympatická, kompot z tmavých sladkých višní. Tělo dosti plné, středně dlouhá dochuť. Celkově velmi pěkné, dávám 7,5 bodu.

Marqués de Chivé 2003 Tempranillo - Reserva Vicente Gandia Valencie, Španělsko. Denominación de Origen Utiel-Requena. Alkoholu 12,5 %. Vyrobeno z 90 % Tempranilla a 10 % Garnachy. Víno zrálo 12 měsíců v barikovém sudu. Má granátovou barvu, těžkou, pomalu se otvírající, ale příjemnou vůni střední intenzity. Jsou v ní švestky a višně, ty druhé i v chuti. Viskozita střední, slzí docela hezky. Středně plné tělo i dochuť středně dlouhá. Hodnotím 7 body.

Pálava 2005 výběr z bobulí Znovín Znojmo. Terroir Club, vinařská obec Dyjákovice, viniční trať Vinohrady. 11,5 % alkoholu, 0,5 l, sladké. Víno zlatožluté barvy a vysoké viskozity. Nádherná typická opojná velmi výrazná a lehce kořenitá vůně čerstvých hroznů, ananasového kompotu a růží. Velmi příjemná sladkokyselá chuť, která mi připomněla nedávno vypěstovanou peruánskou mochyni. Dlouhá dochuť. Prostě mu celkem nebylo co vytknout, 9 bodů.

Tsinandali Old Kolkheti 2004 Teliani Valley, Gruzie. Alkoholu 12,5 %. Tsinandali (též Cinanadali) bývá považováno za nejlepší gruzínské bílé víno. Vyrábí se ve východogruzínské Kachetii z typických místních odrůd s převahou Rkatsiteli (Rkaciteli), zbytek je Mtsvane (Mcvane). Má světle slámovou barvu. Ve vůni i chuti je dost komplikované. Vůně středně intenzivní, spíše květinová, růže, ale i lak na starém dřevě, možná i hodně stará kniha + trocha grepu. Ještě složitější bylo hodnocení chuti. Je osvěžující, ovocná, cítím lehounké perlení a je tu i hořčinka. Viskozita vyšší, dochuť středně dlouhá. Cena 300,- Kč vzhledem ke kvalitě se mi zdá dost vysoká. Dostává 7 bodů.

Neuburské 2005 pozdní sběr Chateau Valtice, Vinné sklepy Valtice. Velmi hezká zlatá barva, vyšší viskozita, 12 % alkoholu. Poměrně dlouho se z toho linulo něco dost nepříjemného. Přece jen to ale zmizelo. Pak už to nebylo špatné. Vůni jsem sice neuměl k ničemu přiřadit, ale nakonec byla celkem příjemná. Určitě ovoce, nějaké spíše kyselejší, ještě ne úplně zralé. I chuť ovocná, trochu kyselejší, ale také v dobrém slova smyslu. Osvěžující, dalo by se určitě popíjet i déle. Po prvotním zklamání jsem vyšplhal na 7 bodů.

Postup 2005 vrhunsko vino Donja banda, Pelješac, Chorvatsko. Obsah alkoholu 13,5 %. Postup je jedním ze světoznámých chorvatských červených vín, vyráběných z odrůdy Plavac mali na poloostrově Pelješac. Víno je dost mimořádné ve všech ukazatelích, které obvykle posuzuji. Už barva je dost neobvyklá. Takový tmavý granát s fialovohnědými záblesky. Vůně střední intenzity připomíná hlavně nějaké tmavé plody, ale je tam i něco živočišného. I chuť na mě působí nezvykle. Nejprve až nezvykle hladce, vzápětí, spíš až jako dochuť velmi výrazné, ale příjemné třísloviny. Elegantní plné víno za trochu vyšší cenu. U ní se musím zastavit. Víno mi přivezl kamarád z dovolené i s účtenkou. Moc se mi líbila. No uznejte: 111,74 kun. To je asi jako by u nás stálo víno 383,30 Kč. Dávám 8,5 bodu.

Většina vín se mi dost líbila, z hlediska poměru mezi cenou a kvalitou vychází dobře Pálava nebo Cabernet Moravia.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5552x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5