O Víně

10.12.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.12.2008 07:00

Kagor - slaďáček z východu

Stručné seznámení s historií i současností jednoho zjímavého sladkého vína z východní Evropy, které si už stačilo i u nás najít dost příznivců.

Kagor je unikátním typovým vínem, vzniklým na objednávku ruské pravoslavné církve. Měl sloužit jako připomínka Kristovy oběti. Název je podle jihofrancouzského města Cahors, kde jsou vína podobného charakteru doložena od 13. století. Do Ruska se dostal za časů cara Petra Velikého kolem roku 1700. Protože Rusové byli v té době zvyklí hlavně na sladké alkoholické nápoje z medu, bylo i toto víno objednáno jako sladké. Pili ho ti nejbohatší.

Vyrábí se hlavně z Cabernetu Sauvignon, případně i některých dalších odrůd, hlavně Merlotu a Saperavi. Používají se vyzrálé hrozny o cukernatosti odpovídající u nás přibližně pozdnímu sběru až výběru z hroznů. Někdy se také píše jako Cagor. Trochu připomíná portské, je ale slabší. V současné době ho produje více zemí bývalého SSSR. Pokud vím, tak např. Rusko, Ukrajina, Moldávie, Azerbajdžán, Tadžikistán. Mívá i různé názvy. V Rusku například Černé oči, Jižní noc, Církevní, na Ukrajině Černý doktor nebo Jihobřežní.

Víno bývá rubínové až granátové barvy, připomínající krev, husté, sametové. Procesem vyzrávání se pak objevují cihlové tóny. V jemné chuti bývají lesní plody, borůvky, maliny, černý rybíz, švestky. U nejkvalitnějších se pak objevuje náznak čokolády. V aromatu lze najít marmeládu, jemnou karamelizaci, kávově-čokoládové tóny, višně a černý rybíz. Mělo být hodně extraktivní a s dostatečným zbytkovým cukrem. Vždy bylo chápáno jako elixír života, pravidelná konzumace má prý prodlužovat život.

Pil jsem jich už několik, vesměs mi to dost chutnalo, i když je to spíš jen taková chuťovčička. Na delší pití to není, leda snad pro některé ženy. Velmi sympatický mi byl Kagor od firmy Asconi, Vin de Consum Current z Moldávie, který jsem ale koštoval už před delší dobou. Nedávno jsem měl jiný moldavský, označený jako Modern. Byl od firmy DK-Intertrade, ročník 2007. Měl méně výraznou vůni černého rybízu, chuť připomínala nějaký višňový likér. Obsah alkoholu 12 %, viskozita vyšší, dochuť středně dlouhá. Celkově takové málo charakterní lepidýlko, které ale pít šlo. Přítomné dámy si ho docela pochvalovaly. Pro mě zatím nejslabší z Kagorů, dávám 6 bodů z 10 možných. Nutno ovšem připustit, že za cenu 80,- Kč jsem zázraky čekat nemohl.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5752x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5