O Víně

15.08.2008 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Špionážní fotky z cyklovýletu po Mosele

Opět jsem dostal pár foteček z kraje, kde jsem ještě nebyl a hned tak se nepodívám, ale nevidím důvod, proč vám je nenabídnout. Známá mého známého se tam projížděla na kole a přidala k nim ještě méně komentáře, než k těm, které jste viděli předevčírem, takže textu mnoho neužijete. O to pozorněji si je budete muset prohlédnout.

Řeka Mosela (německy Mosel) teče v Německu a je to jedno z nejsevernějších míst Evropy, kde se pěstuje réva ve velkém. Tady se můžete podívat, že poskytuje pro pěstování révy skvělé podmínky. Sice teče od jihu na sever, ale silně se klikatí mezi kopci (meandruje) a vytváří tak mnoho jižních svahů, na kterých se révě dobře daří. Jde o kraj s poměrně chladným, ale dlouhým létem, pravidelně dlouhým podzimem a mírnou zimou. Navíc je réva chráněna údolím Mosely a i Rýna (Rýn je tam široký asi půl kilometru!) Nejvíce se pěstuje Ryzlink rýnský - však se také Mosela do Rýna vlévá. Moselské je pojem pro každého milovníka vín. Je totiž svým charakterem zcela odlišné od ostatních vín světa. Jedná se o Ryzlink rýnský s velmi výraznou kyselinou. Takové víno by jako suché bylo zcela nepitné, tříchlapové (dva by vás museli držet a třetí do pusy lít) a proto se tradičně dělá s dost vysokým zbytkovým cukrem, který kyselinku dorovná a zjemní. Půda s vysokým obsahem břidlice, dlouhé léto a celkové mikroklima způsobují, že se tam rodí víno světového významu, které se řadí hned za francouzská a tokajská sladká vína a zaslouží ten jediný komentář od zmíněné dámy, který mi byl tlumočen: "Moselský riesling byl údajně dobrý a sladký".

Ale zkuste se v našich vinotékách zeptat po Moselském. Já jsem uspěl pouze ve Znojmě. Proč? Když má tak světové jméno? Na Mosele je jen 9000 ha vinic a jen 2000 jsou velmi dobré polohy. Není divu, že se na nás všechny nedostane. Ale jestli budete mít příležitost, ochutnejte. Naučí vás, že dobrá kyselinka má ve víně své místo. Připomínám, že v Německu prodávají bílá vína v lahvích typu pistole, Moselské v modrých, Rýnské v hnědých a ostatní v zelených.

Vinařství na Mosele má tisíc let starou tradici. Po celou tu dobu se tam nejlepší víno rodilo na strmých svazích, kde je práce obzvláště náročná. To tisíciletí umné dřiny (je zajímavé, že pot půdu nezasoluje!), je tam tolik vidět, že Moselské údolí slouží také jako turistická atrakce. A jak jsem slyšel, umí se tam o turistu postarat. Je prý to vzor vinařské stezky pro celý svět.

Související odkazy: www.google.cz/search

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7085x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5