O Víně

11.07.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Vína z Korsiky, vína z Moravy...

V názvu článku o nedávno koštovaných vínech jsem si dovolil parafrázovat jeden známý reklamní slogan, ale ono se mi to nějak přímo vnucovalo. Tak nejdříve rozeberu dvě korsická vína a přidám něco málo o vinařství na Korsice. Mají zde 9 apelací, z nichž asi nejlepší je Appellation Patrimonio (cru) v závěsu s Ajaccio (cru). Z dalších určitě stojí za povšimnutí Cap Corse se známým (a dobrým) Muscat du Cap Corse a Sarténe, město v minulosti proslulé důsledně prováděnou krevní mstou. Nejnižší apelací je pouhé Corse, což už žádnou velkou kvalitu nezaručuje. Tvrdý korsický nacionalismus se projevuje i ve zvláštních názvech odrůd, které považují za zcela specifické. Ty ale mají obvykle obdoby v Itálii. Nejrozšířenější odrůdou pro červená vína je Niellucciu, což je vlastně známé italské Sangiovese. U bílých je to Vermentinu, které se na Sardinii nazývá Vermentino. Skutečně originální odrůdou je ale Sciaccarellu, určené pro výrobu červených a růžových vín. V překladu to je něco jako "křupavé". Korsická vína jsou určitě zvláštní, ale v rámci francouzského vinařství to určitě špička není.

Domaine LAZZARINI PATRIMONIO, Appellation Patrimonio Controlée, 2005. Alkohol 13 %, barva rubín-granát, vůně slabší, nějaké dřevo, viskozita vyšší, chuť plná, bohatá, trochu výraznější třísloviny. Odrůda na lahvi neuvedena, ale podle dostupných informací by to mělo být NIELLUCCIU, tedy Sangiovese. Domaine Lazzarini je předním vinařstvím v Patrimoniu, víno získalo zlatou medaili na vinařské soutěži v Paříži 2007, přesto u mě nijaké velké nadšení nevzbudilo. Podle mého názoru jen dobré, dávám 7 bodů (z max 10).

Domaine COMTE PERALDI, Apellation Ajaccio Controlée, 2005. 13,5 % alkoholu, barva velmi světlá, skoro jako tmavší růžové. Vůně skoro žádná, to co se dá rozpoznat, není nic moc. Vyrobeno z odrůdy SCIACCARELLU. Viskozita velmi vysoká, chuť celkem příjemná, dochuť delší. Hodnotím 6,5 b.

To by z Korsiky zatím stačilo, pokračování někdy příště. Teď se ještě podíváme do Bordeaux, Bulharska, Moldávie, Německa a skončíme na Moravě.

Chantet Blanet 2004 Appellation Saint-Emilion Controlée, Francie. Saint-Emilion je jedna ze slavných apelací v Bordeaux. Červená vína se zde dělají hlavně z MERLOTU, s přidáním CABERNETU FRANC a CABERNETU SAUVIGNON. Na lahvi nebyly odrůdy označeny, ale podle barvy i vůně se dá usuzovat, že by toto složení mohlo odpovídat. Alkoholu 12,5 %, barva neobvyklá, velmi tmavý granát s nádechem do hněda. Vůně výrazná, těžká, připomíná starší třešňový kompot. Viskozita vysoká, chuť harmonická, plná, dochuť střední. Zasloužených 8 bodů.

Muskat Menada 2006, Thracian Valley, Bulharsko. 12 % alkoholu, slabší muškátová vůně, trocha černého bezu, barva světlince zlatavá, viskozita nízká, dochuť střední s menší hořčinkou. 6 bodů.

Merlot 2006 VCC, Asconi Moldávie, polosuché. Alkoholu 10 %, barva tmavého rubínu, viskozita nižší, vůně velmi slabá, červený rybíz. Také chuť je nevýrazná, dochuť kratší. Takže pouhých 5 bodů.

Nachtgold Beerenauslese (výběr z bobulí), Edelsüss. Peter Mertes Weinkellerei Bernkastel- Kues, Rheinhessen, SRN. Alkoholu 10 %, zlatavá barva se zelenkavými záblesky. Silná sladká vůně bezinkového likéru, viskozita střední, hodně sladké středně plné, dochuť delší. Odrůda neuvedena. 8 bodů.

Neuburské 2005 kabinet, Ravis Rakvice, řada Exclusive. 12 % alkoholu, světle zlatavá barva vůně slabá, málo výrazná, angrešt, oříšky. Viskozita vyšší, chuť plná, příjemná, působí trochu olejovitě. Dochuť velmi dlouhá, kořenitá, trochu připomíná griotku. 6,5 b.

Sylvánské zelené 2005 kabinet, Ravis Rakvice, řada Exclusive. 12 % alkoholu, světlince zlatavá barva. Viskozita vysoká, vůně slabší, ne moc jasná, trocha květin, pomeranč, možná perník. Chuť kořenitá, podobně jako předcházející víno i tohle působí nějak olejovitě. Dochuť delší. Hodnocení stejné, tedy 6,5 b.

Frankovka 2005 pozdní sběr, Ravis Rakvice, řada Exclusive. 13 % alkoholu. Barva rubín- granát, výrazná sladká vůně, mléčná čokoláda. Viskozita vysoká, plná chuť, výraznější třísloviny, dochuť střední. Hodnotím 7 body.

Frankovka 2007 odrůdové jakostní Templářské sklepy Čejkovice. 12 % alkoholu. Barva velmi tmavá, do fialova. Vůně příjemná, švestky, třešně. Chuť pikantní, ale nízká viskozita a krátká dochuť. Dávám 6 b.

Irasai Oliver 2006 odrůdové jakostní, polosuché, Znovín Znojmo. 11,5 % alkoholu. Výrazná sladká hroznová vůně, muškát a černý bez. Barva světle zlatavá se zelenkavým nádechem. Viskozita nízká, chuť příjemná, dochuť střední. Hodnotím 7 body.

Výsledek utkání HOSTÉ : DOMÁCÍ je nerozhodný, na úplnou špičku jsem tento měsíc sice nenarazil ( s výjimkou Tokaje od Macíka), ale na druhé straně nic z těchto vín rozhodně chuťové a čichové buňky neurazilo.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5676x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5