O Víně

27.06.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

39. ročník přehlídky vín Retzer Weinwoche

Každým rokem se těšíme na druhou polovinu května na návštěvu tradičního „Retzer Weinwoche", parádní vinařské akce v nedalekém městečku, několik kilometrů od Znojma v rakouském Retzu. V několika dřívějších článcích byli čtenáři s touto akcí seznámeni.

Maratón vinařských akcí, výstav a koštů ve Znojemské vinařské podoblasti je za námi, protože většinou končí v dubnu, snad Miroslav je ojedinělou výjimkou svojí třetí květnovou nedělí. Všechny tyto akce probíhají převážně ve více méně honosných kulturních domech nebo sálech hotelů či v restauracích. Ovšem v Retzu se všechno odehrává pod vlahým májovým nebem v prostředí krásné soukromé zahrady Sparkasse, která se otevírá široké veřejnosti právě pro tuto příležitost. Letošní „Týden vín v Retzu", který proběhl ve dnech 22. května do 1. června 2008 se stal tradičně jednou z hlavních událostí nejenom města, ale širokého okolí. I když musím konstatovat, že není týdne, aby se v Retzu či okolních vesnicích něco neodehrávalo - sportovní, vinařské, gastronomické, kulturní, společenské akce a vždy ve spojení s dobrým vínem.

Vinařství v Retzu má několika set letou tradici. Dokladem mimo mnoha listin, vinařských domů, stovek sklepů atd. je i více jak dvacetikilometrové sklepní podzemí ve třech patrech pod celým městem, kde se po staletí skladovalo obrovské množství vína. Koncem 13. století se zde protínaly dvě velké obchodní stezky po níž se víno rozváželo daleko od jeho místa vzniku. Myšlenka zorganizovat přehlídku a možnost srovnání vinařů vín z Retzu a jeho blízkého okolí vznikla v roce 1968. Zpočátku to byla jenom menší propagační akce, později se připojily vinařské obce ze senátních obvodů Eggenburg a Haug. Od roku 1995 se přidaly další obce z oblasti Ravelsbachu, Ziersdorfu, Hollabrunnu. V letošním 39. ročníku bylo svými víny zastoupeno celkem 22 vinařských obcí a 212 vinařství a vinařů s více jak sedmi sty víny.

Protože kvalita vín z oblasti západního Weinviertelu je opravdu vysoká, zájem o tuto akci je každým rokem větší a větší. Město je plné aut, autobusů snad z celého Rakouska, ale i od nás. Ubytování v soukromí je beznadějně obsazené, penziony a hotely jsou rezervované a rezervované měsíce předem. O víkendech je parková zahrada otevřená od 15:00 hod., ve všední dny od 18:00 hod. do půlnoci. Přicházíme do zahrady hlavní bránou, která stojí u silnice do Hollabrunnu, mnozí přicházejí i dalšími dvěma bočními vchody. V parku je malá kašna s fontánou, uprostřed stojí pavilon a kolem celé zahrady jsou rozestavěné dřevěné chatky s nápisem jednotlivých vinařských obcí. Nabízejí tu všechna vína dané obce, buď na ochutnání nebo prodávají lahve či celé kartony. Mezi stromy potom jsou rozestavěné lavice a stoly, které se zejména navečer a večer zcela zaplní stovkami a stovkami návštěvníků. V chatce informačního střediska je spousta perfektních vinařských prospektů, map a propagačních materiálů. Zde si návštěvník zakoupí za 4,- € zálohované vratné sklenice, katalog za 1,- € a po nezbytném prostudování může vyrazit k jednotlivým pultům vinařských chatek. Cena degustačních vzorků je dvojí, tak zvaná „kostprobe" (1/16 l) stojí 0,80 €, nebo 1/8 za € a případně výš zda se jedná o slámové či ledové víno. Díky zpevňující koruně je cena pro nás rok od roku nižší. I když je vše na sklenkách označené čísly i ryskami, zpravidla při nalévání každému vinaři tak trochu ulítne ruka v náš prospěch. Mám tu už „svůj" tradiční stůl a tak jej obsazujeme a vydáváme se za víny...

Protože známe řadu vinařství a jejich vína z dřívějších i nedávných ochutnávání, vybíráme si jenom ta nejznámější vinařství a nejlepší vína, ale nijak se nerozpakujeme ochutnávat i vína, která ještě „zmapovaná nemáme". Protože v katalogu nejsou vína seřazená podle odrůd, jak se to běžně praktikuje u nás, ale podle vinařských vesnic (!), začínáme v Mitter - und Oberretzbach vesnicí stojící hned za hranicemi, jak jinak nežli nejrozšířenější odrůdou v celé oblasti svěžím kořenitým, pepřovitým - veltlínským zeleným - DAC Weinviertel jakostní 2007 z Weingut Binder a pro srovnání se stejně dobrým z Weingut H. Nebenführ a několika mdalšími. Naše ženy se rozhodly zůstat jenom u polosladkých a sladkých vín ale těch tu bylo v každé vinařské vesnici zastoupeno vždy jenom několik. Asi by nemělo cenu vyjmenovávat všechna vína která jsme během dvou dnů ochutnali, ale jenom se podrobněji zmíním o nejlepším vyhlášeném vinaři letošního roku. Víc podrobností o vínech, jejich ocenění, vinařích i termínu dalšího ročníku najdete na jejich stránkách http://www.retzer-weinwoche.at

Opravdu velice dobré bylo cuvée „Schrattenthal 9" jakostní 2006 z Weingut Zull. Toto rodinné vinařství, jehož sklepmistr Phillip Zull, získalo prestižní cenu a titul „Vinař roku 2008". Top žebříček prvních deseti je vypsán pod článkem, co jméno to opravdový pojem v celé vinařské oblasti a mnozí z nich zvítězili v minulých létech. A tak jsme si jeho vína náležitě prochutnali a musím uznat, že si titul letos v tradičně veliké konkurenci docela zasloužil.

Toto staré rodinné vinařství je známé svojí kvalitou. Ve vinařské obci Schrattenthal ležící několik kilometrů jižně od Retzu, vlastní 17 ha vinic na nichž pěstují ze 70 % bílé odrůdy jako Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské bílé Müller-Thurgau a ze 30 % červené odrůdy Zweigelt, Rulandské modré, Cabernet Sauvignon a Merlot. Některá červená vína dělají jako barrigue, dobrá cuvée a ve výborných ročnících mají slámová i ledová vína. Často bývají svým i víny zastoupeni v Salonu rakouských vín, vyhrávají řadu soutěží.

„Schrattental 9" cuvée barrigue jakostní 2006 - ( 70 % Zweigeltrebe, 20 % Merlot, 10 % Cabernet Sauvignon). Sběr byl koncem října kdy cukernatost hroznů byla 20,5 °KMV. Analytické hodnoty 13,5% , 2,0 g/l zbyt. cukr, 5,5 g/l kys. Je to víno z hroznů nejvyšší kvality, nádherná temná barva, elegantní, plné, strukturované, s chutí ovoce, mohutné, s tóny tabáku, koření, velice dlouhá dochuť. Asi 14 měsíců leželo v dubovém sudu. Výborné víno ke kterému jsme se později ještě vrátili a určitě se do Schrattenthalu za panem Zullem pojedeme v nejbližší době podívat.

Zweigelt jakostní 2007. Hrozny byly sbírány v polovině října 2006 při cukernatosti 20 °KMW. Leželo 6 měsíců v použitých dubových sudech. Analytické hodnoty: 13,5 % alkohol, 5,2 g/l kys., 1,5 g/l zbyt. cukr. Nádherná tmavá barva s fialovým nádechem, plná bohatá vůně, ovocné tóny přecházející až k hořké čokoládě, elegantní, jemně kořenité s taninen na patře, dlouhá dochuť. Velice dobré víno.

Vůbec lze říci, že červená cuvée se zdejším vinařům daří, jsou plná, bohatá a velice dobrá. Zajímavé je že v drtivé většině jsou zde prezentována vína jakostní, suchá a jen v menší míře ve vyšších přívlastcích a těch „slaďáků tu mnoho nebylo, stejně jako „bariků". Módní vlny se asi zase dostávají k normálu....Postupně se zvedající nová vlna vín růžových se tu objevila jen velice sporadicky a to většinou z odrůdy Zweigeltrebe.

TOP žebříček vinařů „Týdne vín v Retzu" 2008:
1. Weingut Zull Phillip A-2073 Schrattenthal 9, www.zull.at . Tel.: 02946/8217 - (Winzer des Jahres - Vinař roku 2008)
2. Weingut Markus Laurer A-2051 Deinzendorf 12, Tel.: 02945/2255
3. Weingut Ludwig Hofbauer A-2074 Unterretzbach, Hauptstraße 1, Tel.: 02942/2505
4. Weingut Heinzl A-2051 Deinzendorf 109, Tel.: 02945/2290
5. Landesweingut Retz A-2070 Retz, Seeweg 2, Tel.: 02942/2202
6. Weingut Andreas & Gerald Diem A-2073 Obermarkersdorf 87, Tel.: 02942/8208
7. Weingut Breitenfelder A-2074 Kleinreidenthal 9, Tel.: 02942/2953
8. Winzerhof Stift A-3743 Röschitz, Lange Zeile 6, Tel.:02984/3144
9. Weingut Gessl A-2051 Zellerndorf 70, Tel.: 02945/2481
10. Weingut Kurzreiter A-2070 Unternalb 103, Tel.: 02942/2582

Nakonec jednu takovou tragikomickou příhodu. V jednom z pěti karavanů, kde dělali a prodávali langoše chytil olej a karavan začal hořet. Postupně ale bouchlo 5 plynových bomb! Plameny šlehaly do výšky snad padesáti či více metrů a během půlhodiny po karavanu nezůstalo téměř nic, jen trocha zkrouceného železa. Působilo to velice děsivě, naštěstí byli jenom dva zranění. Ovšem v zadní části parku ryčně a naprosto nerušeně vyhrávala nějaká místní kapela, spousta lidí se procházelo s plnou skleničkou vína a vesele se bavili, zatím co na druhém konci parku hořelo! Připadali jsme si jako na Titaniku, který se za koncertu lodní hudby a veselé zábavy potápěl...Teprve asi po deseti minutách se parkem roznesla zpráva že hoří a hudba utichla.

Můžeme jenom závidět místním, kteří mohou každý den navečer a dlouho do teplé májové, případně červnové noci ochutnávat, srovnávat a hodnotit dobrá vína celého okolí. No nedá se nic dělat. Těch několik koupených lahví do archivu budeme ochutnávat v „mezičase" do příštího Retzer Weinwoche. A tak se už zase těšíme jako obvykle, ale tentokrát už na jubilejní čtyřicátý ročník...

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5540x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 27.02.2010 17:36:21