O Víně

20.06.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Znovín Walking - zdravá chůze mezi vinicemi

Jak známo všem milovníků vína je Znojemsko vinorodý kraj, jehož vína na mezinárodních soutěžích získávají stále větší úspěchy. V posledních létech je protkán různými vinařskými cyklostezkami vedoucími mezi vinicemi krásnou, malebnou krajinou příhraniční oblasti a Podyjím. Znovín Znojmo, a.s. se sídlem v Šatově ve Znojemské vinařské podoblasti je znám svým nebývale bohatým a stále rozšiřujícím vinařsko-turistickým programem připraveným nejenom pro své zákazníky ale i pro každého, kdo chce třeba jenom relaxovat nebo i udělat něco pro své zdraví. Bohatý výčet každoročních akcí je na jejich webových stránkách www.znovin.cz. Nechci si připustit a odmítám případné nařčení, že bych dělal této firmě nějakou nemístnou reklamu, ale jejich vinařsko turistické aktivity jsou v našich podmínkách opravdu nadstandardní a neustále přicházejí s něčím novým. Může se o tom přesvědčit každý, kdo sleduje jejich aktivity. V květnu při tradičním a úspěšném 8. ročníku "Jarní putování vinicemi", postupně představili pracovníci Znovínu několika tisícům „putovníků" další zajímavou novinku, tentokrát určenou pěším turistům.

Tento populární rekreační sport šířící se světem, chůze s pomocí teleskopických hůlek je známý finský Nordic Walking, v USA nazývaný Pole Walking a nyní speciálně na Znojemsku - Znovín Walking. Do chůze se prý zapojuje až 90 % svalů celého těla a tím se posilují nejenom horní, ale i dolní končetiny a řada dalších svalových partií. Je to chůze povýšená na docela účinný trénink celého těla, aniž by turista potřeboval nějaké zvláštní speciální vybavení. Stačí dobrá obuv, batůžek, teleskopické hůlky, příjemné počasí a může vyrazit na některou ze 14 nově vyznačených tras v jihozápadní části Znojemské vinařské podoblasti mezi Znojmem a hranicí s Rakouskem.

U provizorně postaveném stánku v rámci výše zmíněného jarního putování ve viniční trati U Chlupa vedle bývalého hraničního přechodu Hnanice, u polní cesty mezi našimi a vinicemi rakouského Mitterretzbachu, která je současně státní hranicí jsme byli informováni, že jsou připravené trasy pro začátečníky (6 - 7 km) a pro pokročilé (12 - 30 km). Zdravý člověk by prý měl denně ujít asi 6 až 7 km, což je podle propočtů asi deset až dvanáct tisíc kroků a podle toho jsou upraveny okruhy. Ty začínají u Louckého kláštera ve Znojmě anebo kratší trasy od nového Hotelu Happy Star po levé straně silnice ze Znojma před vinařskou obcí Hnanice. Pracovník Znovínu názorně ukázal všem přihlížejícím, jak se chodí s hůlkami a zahrnul nás spoustou podrobností a informací.

Trasy se mohou samozřejmě různě kombinovat, zkracovat či prodlužovat, podle fyzického stavu či nálady každého turisty. Propojení aktivní turistiky s vinařstvím umožňuje vychutnat krásnou starobylou vinařskou krajinu i scenérie Podyjí a poznávat nespočetné kulturní, přírodní i architektonické zajímavosti ochucené také douškem dobrého veltlínu či sauvignonu...

Docela unikátní je trasa jdoucí po polní cestě tvořící státní hranici, kde dva kroky doleva je český vinohrad U Chlupů nebo Knížecí vrch a dva úkroky doprava zase rakouský. Tak je od pradávna přirozeně propojena kulturní vinohradnická krajina a nepochybně i osudy lidí na obou stranách hranice, na dlouhá desetiletí oddělená železným plotem. To už je naštěstí jenom neblahá historie. Pochopitelně kromě řady sklípků i degustačních stánků jsou po trase kopírující hranici přístupné i bývalý pěchotní srub Zahrada v Šatově a další malé pevnůstky s možností zajímavé prohlídky. Mnoho dalších podrobností a zajímavostí včetně map všech uvedených tras s uvedením počtu kroků, kilometrů a času obsahuje i tištěný průvodce, který je k dostání v prodejnách Znovínu nebo na jejich webových stránkách.

Cestou u všech okruhů jsou stávající turistické i nové orientační značky a informační tabule s mapami. Názvy jednotlivých okruhů pro začátečníky jsou:
Trasa č. 1: "Genus loci" Hnanic a Šatova
Trasa č. 2: Za vinicemi na okraji národního parku Podyjí
Trasa č. 3: Vlakem za vínem
Trasa č. 4: Duševní pohoda
Trasa č. 5: Ptačími pohledy - okolo Šobesu
Trasa č. 6: Paradoxy „železné opony"
Trasa č. 7: Romantika vesnice ve vinařském pohraničí na bývalé "železné oponě"

Středně těžké okruhy pro pokročilé a zkušenější turisty:
Trasa č. 8: Přes dvě lávky na Šobes
Trasa č. 9: Sealsfieldův kámen a havranická vřesovitě
Trasa č. 10: Sealsfieldův kámen - Loucký klášter
Trasa č. 11: Sv. Wolfgang - vlčí pochod
Trasa č. 12: Údolím řeky Dyje
Trasa č. 13: Za krásami národního parku Podyjí
Trasa č.14: Královská - Králův stolec - Loucký klášter

Většina vyznačených tras vede mimo veřejné komunikace po polních cestách mezi vinicemi, volnou krajinou nebo stezkách. Protože Znovínští dělají vše důkladně, nejenom že vydali soubor map a informací Znovín Walking, ale prodávají i teleskopické hole Birky v podnikové zelené barvě s vlastním logem. Takže příští návštěva Znojma může být docela příjemně a užitečně spojena nejenom s ochutnáním vína, ale i s mnoha dalšími zážitky získanými při absolvování některé z tras či okruhů Znovín Walking.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6124x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5