O Víně

18.06.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Za vínem do Miroslavi!

Tak toto platí už dvanáct roků. Kam jinam jet přibližně kolem 17. května než-li do Miroslavi u Znojma, kde pravidelně pořádají místní vinaři košt vín. Výstavy vín a košty ve Znojemské vinařské podoblasti jsou všude snad do konce dubna, ale výstava v Miroslavi je poslední v širokém okolí. Organizátorů je více, je to především Spolek Miroslavských vinařů sdružených pod Obecně prospěšnou společnost Marek, Město Miroslav a nedaleké Vinné sklepy Lechovice s.r.o.

V útulném kulturním domě, který byl v padesátých létech přestavěn z bývalé židovské synagogy se od 10:00 hodin nenápadně scházeli desítky a desítky vína chtivých zájemců. Nenápadně proto, že současně s výstavou bývají velké Jarní trhy v celém městečku, které je zaplaveno stovkami prodejců i kupujících ze širokého okolí. Jenom vína znalí a chtiví zájemci se prodírají koupěchtivými davy do zaslíbeného sálu se 493 vzorky až na malé výjimky velice kvalitních a dobrých vín. Dvacetičlenný výstavní výbor v čele s jeho předsedou Jiřím Hyblerem měli jistě hodně práce s vlastní organizací výstavy. Ale zcela jistě byli spokojeni s jejím průběhem a zájmem. Není divu, protože se zde letos sešly vzorky většinou opravdu dobrých vín k vzájemnému srovnání ze Znojemska, Velkopavlovicka, Mikulovska a Malokarpatské oblasti Slovenska.

Vína hodnotily dvě degustační komise vedené Pavlem Michalovičem z Vinných sklepů Lechovice a Jiřím Hyblerem z Miroslavi. Sešla se tu vína 38 odrůd z nichž bylo asi 18 u nás těch rozšířenějších a známějších, ostatní byly spíše okrajové (Alibernet, Neronet, Villard, Strumburaš, Sieger, Scheurebe, Prim atd.) Dále 2 skupiny bílých a červených směsek a ze 6 odrůd rosé. Zastoupení zde měla vinařství a firmy jako například:
VS Lechovice, s.r.o., Znovín Znojmo, a.s., Vinařství Lahofer z Dobšic, Vinařství Waldberg, AGRA Horní Dunajovice, Vinařská škola Valtice, Vinopa Rakvice, ZD Sedlec, Vinařství Vaněk z Vrbovce, ZEA a.s. Hostěradice, Ampelos Vrbovec, EKO Hnízdo, Gastvín s.r.o. Hrušovany n. Jevišovkou, VS Roztoky a.s., Bořetice atd. A samozřejmě mnoho dalších zkušených vinařů u nichž některá jména jsou méně známá, jiná mají mezi vínomilci dobrý zvuk. A protože je jich opravdu hodně, nebudu je ani vyjmenovávat, abych snad na někoho nezapomněl. To bych nerad. Z bílých vín bylo pochopitelně nejpočetnější Veltlínské zelené (53 vzorků), Ryzlink vlašský (38), Ryzlink rýnský (31), Sauvignon (28), Rulandské bílé (27), Chardonnay(26), Pálava (21), Rulandské šedé (19), Neuburské (15) atd. Červená vína byla zastoupena nejvíce Svatovavřineckým (36 vzorků), Frankovkou (23), Modrým Portugalem (11), Zweigeltrebe (15) atd.

Po uhrazení vstupného 200,- Kč (v ceně je pěkná sklenka, katalog) bylo možné „neomezené ochutnávání" vín bez dalšího kupování bločků, což bylo velice příjemné. Nikde nebyla žádná velká tlačenice, vzorek jsme dostali okamžitě bez čekání. Je jasné, že díky tomuto systému jsme si vybírali jenom vysoce hodnocené vzorky vín nebo ze známého vinařství. Brzo, kolem třetí po poledni bylo možné zakoupit celé lahve vín za paušální cenu 50,- Kč, kterýchkoliv vzorků, pokud byly ještě neotevřené. A tak jsme si postupně koupili dvě desítky dobrých věcí s tím, že si v létě u bazénu uděláme reparát letošního Miroslavského koštu. Pavel má docela dobré nápady...

Z mnoha dalších vzorků, které jsme degustovali během dne a většinou srovnávali v odrůdě ročníky, kvalitu a různé výrobce, stojí díky výborné kvalitě alespoň některé za vyjmenování - Ryzlink rýnský (pozdní sběr 2007 Patočka V., Hrádek), Veltlínské zelené (pozdní sběr 2007 Marek B., Miroslav), Veltlínské červené rané (výběr z hroznů 2007 AGRA Horní Dunajovice), Aurelius (výběr z hroznů 2006 AGRA Horní Dunajovice), kopřivový Sauvignon (jakostní 2007 Ilek F, Višňové), Pálava (pozdní sběr 2007 ZEA Hostěradice, pozdní sběr 2006 Pele E., Miroslav stejně jako výběr z hroznů 2007 Michalica C., Hlohovec), Tramín červený (pozdní sběr 2007 Čeperová E., Olbramovice, výběr z hroznů 2007 Znovín Znojmo), Dornfelder (jakostní 2007, Lůbal A., Kobylí, jakostní 2007 Znovín Znojmo), Merlot (kabinet 2006, Němeček B., Miroslav), Zweigeltrebe (výběr z hroznů 2006, Kincl a syn, Miroslav) atd.

Osvěžující a krásná růžová vína měla docela „velké" zastoupení, jaká se letos na výstavách, které jsem navštívil až tak moc nevyskytovala. Nepočítám samozřejmě Jarovín Rosé v Dobšicích. V 6 odrůdách (Frankovka, Svatovavřinecké, André, Cabernet Sauvignon, Zweigeltrebe, Merlot) bylo 11 vzorků. Nejvíc nám chutnalo: Zweigeltrebe (pozdní sběr 2007 Pečinka F., Kobylí), Merlot (pozdní sběr 2007 EKO Hnízdo), André (kabinet 2007, PD Svätý Jur). Ochutnal jsem všechny vítěze v odrůdách (z nichž 6 byla jakostní a zbývajících 12 pozdní sběry a výběry z hroznů) i všechna oceněná vína a ta byla bez nadsázky výborná a první místa si zaslouží.

Přehled o ceněných vín:
Šampion:
Veltlínské zelené 2006 slámové - Vinné sklepy Lechovice. Velice vysoká, žlutá barva, výrazná medová vůně.

Cena „Pohár kněžny Miroslavy" pro sladká vína:
Chardonnay 2007 výběr z bobulí - Vinné sklepy Lechovice

Nejlepší červené:
Frankovka 2006 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s. Krásná barva, výrazná příjemná vůně, třísloviny, plné, dlouhá dochuť. Protože nám moc chutnala, koupili jsme si celou lahev.

Nejlepší víno velkovýrobce:
Neuburské 2007 pozdní sběr - Lahofer a.s. Dobšice. Toto výborné víno jsem popsal v reportáži Jarní ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s.

Nejlepší víno drobného výrobce:
Neuburské 2007 výběr z hroznů - Kincl a syn. Miroslav. V barvě poněkud světlejší nežli od Lahoferů. Moc dobré víno, typická vůně i chuť, lehce pikantní, svěží, středně dlouhá dochuť.

Nejlepší víno ročníku 2007:
Rulandské šedé výběr z hroznů - Vinařství Waldberg, Vrbovec. Krásný „šeďák", plné, bohatá vůně i chuť, dlouhá dochuť.

Nejlepší víno Miroslavského výrobce:
Chardonnay 2005 výběr z hroznů - MUDr. Svoboda Miroslav, Miroslav. Nádherné víno, působí svěžím dojmem, plné s výraznou vůní i chutí. Lehce kořenité, medové tóny, dlouhá příjemná dochuť.

Nejlepší víno zahraničního výrobce:
Frankovka 2007 pozdní sběr - Pethö Ladislav, Báhoň, Slovensko. Světlejší barva, plná bohatá vůně, svěží, příjemné třísloviny, kyselinky, velice dobré, středně dlouhá dochuť.

Zvláštní cena Miroslavských vinařů:
Svatovavřinecké - rosé 2006 slámové - Čeperová Eliška, Olbramovice.

Výstava měla příjemnou přátelskou atmosféru, potkávají se tu známí vinaři i přátelé, ostatně jako na většině podobných výstavách či koštech. Tak až se nás v květnu příštího roku někdo zeptá kam za vínem? Jednoznačná odpověď je - „no přece do Miroslavi".

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6114x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5