O Víně

27.01.2007 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Viděli jsme 25 let shromažďovanou sbírku etiket a žasli...

Kdo si myslíte, že jsem s těma etiketama blázen (což je částečně samozřejmě pravda), raději dál nečtěte - bude to pro Vás ztráta času.
Pan B., neboli Mr. Big (jak mu raději z důvodu zachování anonymity budu říkat), se mi vlastně ozval sám - ono je těžké při pídění se po vinětách na internetu, nevšimnout si naší společně budované databanky (k dnešnímu dni přes 5.700 skenů). Když mi sdělil počet svých etiket ve sbírce "...asi 65.000 ks...", málem mě porazilo. On sám ovšem správně usoudil, že "... k čemu je ale taková sbírka, pokud leží jen u mně doma. Taková sbírka je mrtvá.... Náš nápad se zveřejněním sbírky na webu se mu líbil...

Nakonec jsme se dohodli a spolu s J. jsme se vydali přímo k němu. Cestou jsme si dělali srandu, že je dobře, že máme v autě prázdný kufr, protože si hned část sbírky odvezeme :-) Naše virtuální "Nadace - Všechny viněty rychle sem!" potřebuje přeci nepřetržitě doplňovat chybějící kusy. Po nezbytném představení už jdeme přímo do první Meky sběratele pana B. - celou jednu místnost má vyhrazenu jen pro lahvičky - miniatury s alkoholem. Jistě to všichni znáte.

Takže celá tato místnost je zaplněna regály s lahvičkami, okno má zataženou žaluzii a topení je omezeno na nutnou míru. Etikety by přece mohly vyblednout a alkohol v lahvičkách by mohl pozměnit barvu - což přeci nelze dopustit :-) Mezi skříněmi se sbírkou, má Mr. Big křesílko s magičem, čili svoji "trucovnu", kam se občas utíká schovat. Nevím teda před čím, protože Mrs. Big, tedy paní domu se nám jevila jako velmi příjemná a za chvíli snesla na stůl tolik jídla a dobrot, že někteří z nás (kterí drží manželka na krátko), by to jedli celý týden.

To už ale míříme do tajného prostoru za skříněmi v ložnici. Mr. Big jednoho dne správně usoudil, že sbírka potřebuje prostor - tedy na rozdíl od něj a jeho paní. Zmenšil tedy ložnici asi o 2,5 čtverečních metrů a vybudoval regály, v nichž skladuje etikety. Jsou nalepené na černých kartonech A4 a vložené do plastových složek a zařazeny v šanonech. Pan B. je navíc eviduje v počítači a přesně ví, kam má pro kterou z nich sáhnout - ach, Sladká Dokonalosti...

Nebudu popisovat naše slintání, povzdechování a šklíbení se nad tím vším pokladem - podívejte se na obrázky zde dole pod článkem a jejich popisky. Dokonalost ve sbírce pramení jistě přímo z povahy pana B. - jeho dům i okolí se nacházejí ve stejně dokonalém pořádku a úzkostlivé čistotě. Jeden by řekl, že i trávník je zastřižen podle nějaké normy, ale dojem to byl působivý. Nesmím zapomenout říct, že všechny etikety ve sbírce jsou neporušené funglovky - odlepené kousky pan B. nesbírá.
Na rozdíl od něj já takové odlepené "second hand" viněty sbírám taky, protože jak jednou správně podotkl Plesskin, osud nebyl laskavý ke všem vinětám stejně. Tím, že je naskenuji a vložím na portál, dávám jim šanci neupadnout do zapomění, šanci stát se možná inspirací a být pro budoucnost svědkem své doby.

Podle informací od Mr. Big jsme se dozvěděli, že je pravděpodobně číslem 2 co se týče velikosti sbírky v ČR. Číslem 1 je jistý Mr. P. z Prahy (jehož jsme zatím nekontaktovali), který má údajně hodně přes 150.000 kusů - ach ty moje noční můro... :-|
Náš sympatický pan B. hodně přírůstků čerpá od (jednoho relativně známého komentátora ČT), ještě nedávno patrně největšího českomoravského sběratele etiket z vín - pana Karla. No, měl kliku :-)

Na závěr mám k laskavému čtenáři tři body:
1.
Hrozivě znějící číslo 65.000 ks ve sbírce pana B. je tvořeno z poloviny etiketami z různých alkoholů a šnapsů - což nás až zase tolik nezajímá. Takže těch od vín je "jen" 32.500 ks - tedy zatím.

2.
Mr. Big je příjemný člověk a souhlasil, že nám postupně půjčí celou svou sbírku k naskenování a uložení na portál...!! To je jistě skvělá zpráva a jménem Nadace "Všechny viněty rychle sem" mu tímto ještě jednou srdečně děkuje. Rozhodli jsme se s J., že největší zájem máme o zachování vinět z našich vín domácích - půjčili jsme si tedy na zkoušku jeden šanon a viněty z něj můžete už najít na portále a to zhruba od čísla 5.400 výše (přes levé menu "O vinětách").
Kdyby jste nám v tom úsilí někdo chtěli občas pomoct (jednalo by se o úpravu skenů podle našich instrukcí), napište nám. Třeba se nám podaří vytvořit síť spolupracovníků, podobně jako v minulých letech domácí počítače pracovaly pro NASA a pomáhaly hledat signály mimozemšťanů.
Samozřejmě přivítáme také všechny viněty, kam se jen pohnete a koho potkáte, zachraňte všechno :-)

3.
Děkuji všech, kteří nám již nyní pomáhají vytvářet databázi skenů etiket - především Plesskinovi, Jardovi H., Pavlu J., Tomáši Č., Marinovi, Martině, Richardu S., Neználkovi, Tomáši Z. a Josefovi P. a všem ostatním, kteří nám posílají etikety, jejich skeny, nebo pro nás schovávají prázdné láhve. Děkuji také Vám, asi 10 % oslovených výrobců, kteří na nás (na rozdíl od ostatních vinařů) nekašlete a etikety posíláte.
Každá velká cesta začíná prvním krokem a s pomocí přátel ujdeme mnohem dál. Přivítáme každou pomoc v tomhle směru, etikety po naskenování vrátíme - budete-li je chtít zpět.

Takže - pane B., mnoho zdaru a díky :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 11122x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5