O Víně

06.02.2007 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Elektrická vývrtka ETA

Možná, že jste již někdy, ať už na vlastní oči, nebo v některém z letáku supermarketů (já u Hypernovy) narazili na tuto vývrtku. Nebo možná nevíte, že existuje také tento pomocník, šetřící námahu při otevírání. A v tomto článku se pokusím pomoci při rozhodování. Jistě víte, že jsou různé způsoby otevírání vína. Vzpomínáte na své začátky, kdy jste v teenagerském věku protlačovali korek do vnitřku lahve, aby mohla láhev kolovat mezi partičkou? Později jste přezbrojili na jednoduchou vývrtku, se kterou mnohdy vytahování korku s lahví mezi nohama vypadalo z určitého úhlu poněkud, řekněme komicky. Aby jste si ušetřili námahu při vytahování, jistě jste se dříve či později uchýlili k nějakému pákovému otvíráku. Ať už těch jednodušších, dostupných v téměř každých domácích potřebách v ceně kolem dvě stě korun, nebo k těm vymakaným pákovým otvírákům screwpull, či Rabbit. Ostatně pěkně to popsal J.Č. ve článku Jak se zruinovat aneb malý průvodce „příslušenstvím" k vínu.

Osobně považuji ty posledně zmíněné pákové otvíráky za nejlepší, ovšem jako vánoční dárek jsem mé matce zvolil tuto elektrickou pomůcku. Přeci jen její ruka nemá tu sílu jako za mlada, co mi uštědřovala výchovné „rady". A také mne zajímalo, jak pracuje tento pomocník. Z poněkud objemnější krabice (tedy na otvírák rozhodně) vytáhnete válcovou vývrtku samotnou, dokovací stanici a nabíjecí adaptér. V dokovací (nabíjecí chcete-li) stanici je v zadní části zasunut speciální kruhový řezák na záklopky vín. Pro lepší přehlednost jsem jej na druhé fotce povytáhl. Vývrtka má celkem velkou váhu, tedy rozhodně je vně, mimo nabíjecí baterie, i silnější motorek. To mohu potvrdit, protože v ruce cítíte, jak se chce láhev protáčet při zakusování šroubovice do zátky. A když korek drží fest, tak sakra zatínáte pěst!

Podle manuálu vydrží baterie ve vývrtce na zhruba 40 použití. Já si nějak zapomněl dělat čárky, tak nevím jaká je praxe a navíc mamča ještě od vánoc tuším ani tolik vín nevypila. Pokud snad ano, tak hrubým odhadem by to svědčilo spíše o alkoholismu, než o degustování (vychází to zhruba 1,2 lahve na den a jednoho člověka). Vývrtka může být napojena na adaptér a být tedy neustále dobíjena a připravena k akci. Ale to bych raději z hlediska životnosti a udržení kapacity baterie nedoporučoval. Jelikož je zde ještě použit starší typ NiCd, který když nebyl poctivě vybíjen do mrtva a pak najednou nabitý, tak ztrácel životnost a kapacitu. Doporučil jsem tedy mamči, aby to nabíjela vždy jen po vybití, i za cenu, že ji to jednou za čas selže při otevírání. Z mého hlediska jsou menší obstrukce při otevírání běžných až mírně nadprůměrných vín lepší, než za rok kupovat nový otvírák. Pokud bych třeba otvíral Petruse, dejme tomu nějakého 1880 apod., jistě bych to svěřil staré dobré ruční práci a citlivější páce zajíčka či screwpulu. A pak ten požitek z toho pohybu... To přidržení tlačítka a elektrické udělátko nemůže nikdy nahradit, co?

A jsme u jedné z nevýhod tohoto otvíráku. Nemůžete nijak korigovat otvírací proces. Jen držíte tlačítko se šipkou dolů a čekáte až se vývrtka vypne. Čili nasadíte na korek, zmáčknete tlačítko a čekáte až vývrtka sjede dolů skrz korek a pak hned nahoru a vytáhne ho. To vše v jednom, tedy nemůžete regulovat hloubku zanoření šroubovice. A jelikož je velice dlouhá, tak s 99 % procenty provrtáte většinu zátek skrz. A tedy hrozí oddrolení části korku do vína. Naštěstí je šroubovice dosti tenká, tedy z většiny případů se jen kousek odchlípne, ale nevydrolí. Každopádně tohle není domyšleno, ale není to zas taková hrůza. Také se mi stalo, že korek, který není až tak těsný a prokluzuje, mi připravil celkem horké chvilky. Stále se to točilo, korek se protáčel nešel ani ven, či vytáhnout šroubovici ven bez zátky. Vytáhl jsem to pak násilím, což vývrtce neublíží, co ale potom se zátkou, která je uvnitř toho mechanizmu (foto č.3)? Nakonec pomohly tenké kleště.

Asi máte z tohoto produktu při čtení rozporuplné pocity. Přesně takový ale je. Velmi usnadňuje námahu a většinu korků nebo plastových zátek vytáhne bez problémů a námahy za pár okamžiků. Zátkou sice projede skrz dobré dva centimetry, ale je tenká a není to tak drastické. Také by možná mohl být problém atypické tvary a velikosti hrdel lahví. Ústí vývrtky je stavěné na klasická hrdla, jako například u Bordo lahví. Pokud ale narazíte na rozšířeniny typu oberband, populární zejména u nového světa a Ameriky, máte problém. Ne vždy to pasuje, ale zatím jsem moc atypů neodzkoušel. Takže, pro takové běžné používání při domácím mlsání těch „běžnějších" vín bych tuto vývrtku viděl jako dobrého pomocníka. Na ty vypečenější kousky bych si vzal zmíněnou páku, kde mohu regulovat sílu tlaku, cítím případný odpor a hlavně si sám určuji zavrtání. Pokud budete mít o tento otvírák zájem, doporučuji zkusit nějaký e-shop a vyhledávač, nebo se zeptat v nějakém lepším elektro obchodu, kde jej jistě mohou bez problémů objednat. Doporučená cena: 599,- Kč.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5890x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5