O Víně

27.06.2006 Honza Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Velké letní ochutnání na vinicích a ve sklepě Vinných sklepů Valtice a.s.

Program akce, která se konala v sobotu 10. června 2006 byl následující:

- cyklistická prohlídka a chutnání vybraných vín přímo na vinicích v okolí Valtic
- kontrola kvality vín ročníku 2004
- přehlídka exkluzivních vín Chateau Valtice

V sobotu ráno po probuzení jsem zaznamenal nepřízeň počasí v podobě vydatného deště. Na internetu hlásili déšť na celé Moravě, ale postupem času zlepšování počasí. Projížďka po vinicích se za špatného počasí neměla konat, i přesto jsme si s rodinou kola vzali a udělali jsme dobře. Po příjezdu do Valtic kolem deváté ráno se počasí začalo zlepšovat. Sraz byl u Zámeckého sklepa, dorazilo odhadem asi padesát cyklistů-vínomilců. Za poplatek 160,- Kč jsme obdrželi každý „pohárek", tričko a možnost degustovat několik vzorků přímo na vinici. Trať nebyla nijak náročná, zastávky časté a občerstvení dostatečné. Omlouvám se, ale jména vinic jsem zapomněl, popíšu proto jen degustované vzorky. Berte to prosím jen orientačně, foukal silný vítr a „pohárky" nejsou zrovna nejvhodnější na posouzení jemných nuancí ve víně.

Müller-Thurgau2003 výběr z hroznů
Nepříliš voňavé, bez života, ve vůni jsem cítil trochu síru. V chuti jemná drsnost a násládlost, podporující tuto teorii. Ale jsem na to hodně citlivý, každý týden sířím, nikdo jiný to možná necítil. Mám pocit, že „milerkám" a jejich voňavosti, tyto vysoké přívlastky příliš nesvědčí.

Modrý Portugal 2005 pozdní sběr
Víno ještě není v prodeji, vůně opojná, připomínající povidla. Neskutečně pitelné, harmonické dlouhé. Jeden z vůbec nejlepších „portugalů", co jsem pil. Není složitý, ale dostane Vás lehkostí, s jakou se pije.

Tramín 2005 odrůdové jakostní
Víno nezapře jakostní kategorii. Dobře se pije i proto, že je trochu vodové. Vůně na tramín méně výrazná, ale růži přeci jen objevíte. Kratší bez výrazné dochuti.

Neuburské 2003 výběr z bobulí
Technologicky hůře zvládnuté víno. Vůně odpovídající odrůdě, ale v chuti výraznější hořkost, typická pro tento rok. Možná neuhlídali řízené kvašení. Mne neprovokovalo k dalšímu napití, některé jiné cyklisty ano, ale možná jen proto, že je to drahý vysoký přívlastek.

Rulandské modré 2005 nebo 2004 odrůdové jakostní
I na naše poměry dosti průměrné červené víno. Kratší v dozvuku. Nezaujalo.

Frankovka 2003 pozdní sběr
Špičková frankovka, která již vyhrála několik soutěží. Ve vůni čajové lístky, členité a zajímavé tělo, dlouhé. Moc dobrý vzorek.

V půl třetí jsme se dostavili do Zámeckého sklepa, poplatek 400,- Kč znamenal poukaz na nákup vína ve stejné hodnotě, možnost zúčastnit se řízené degustace a volné degustace s rautem. Welcome drink byl „růžák" v podobě Gracie rosé, nejsem na růžové a pokud není dostatečně vychlazené, je pro mne nepitelné.

Nakonec jsme se konečně přesunuli do „konírny", ve které nás přivítal pan generální ředitel Vinných sklepů Valtice, a.s. ing. Antonín Šťastný. Řízená degustace nebyla z nejpovedenějších díky špatné akustice, kdy přes mikrofon nebylo téměř nic slyšet. Uvedu zde degustované vzorky se svým orientačním hodnocením od 1 do 10. Nejlepší je deset. Analytické hodnoty a upřesnění původu vína najdete naskenované pod článkem.

Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr, hodnocení: 8
Pro mne z bílých nejlepší vzorek. Rozháranou a surovou vůni přisuzuji mladistvosti (víno ještě není v prodeji), ovšem chuť je nekonečně dlouhá, harmonická, až opojná. Víno má podle mne obrovský potenciál ke zrání, nakoupil jsem ho karton, dočkáte se recenze.

Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr, hodnocení: 6,5
Tvrdší víno, prázdnějšího těla. Vůně odrůdová, lepší než chuť.

Neuburské 2004 pozdní sběr, hodnocení: 7
Pro mne netypická vůně i chuť, víno středního těla a průměrně dlouhé dochuti.

Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr, hodnocení: 7,5

Rulandské bílé 2005 pozdní sběr, hodnocení: 7
Vůně odrůdová, ale byly cítit zelené tóny. Chuť plná a harmonická. Délka vína odpovídala kvalitě odrůdy.

Sauvignon 2005 pozdní sběr, hodnocení: 7,5
Mírně nadprůměrný Sauvignon s potenciálem ke zrání. Ve vůni lehké, nevtíravé kopřivy.

Tramín červený 2004 výběr z hroznů, hodnocení: 8,5
Technologicky bezchybné víno. Nejsem tramínový, ale tomuhle nebylo co vytknout.

Muškát moravský 2004 pozdní sběr, hodnocení: 6
Mně osobně vadila tak trochu nepřirozenost. Mohlo to být způsobeno klonem odrůdy, který byl použit. V chuti mi víno připadalo plasticky umělé.

Svatovavřinecké 2005 odrůdové jakostní (rosé), hodnocení: 5
Možná to bylo kvalitou ostatních vín, ale tohle mi přišlo v daný moment velmi špatně pitelné až nepitelné, ale jak jsem už psal, růžáky nemusím.

Dornfelder 2005 odrůdové jakostní, hodnocení: 7

Svatovavřinecké 2005 odrůdové jakostní, hodnocení 8,5
Velmi dobře se pilo, sladší harmonické víno, dlouhé. Na jakostku překvapilo.

Modrý Portugal 2003 pozdní sběr, hodnocení: 9

Rulandské modré 2003 pozdní sběr, hodnocení: 10
Asi nejlepší červené víno na degustaci vůbec.

Cabernet Sauvignon 2003 pozdní sběr, hodnocení: 7,5

Frankovka 2003 pozdní sběr (barrique), hodnocení: 8

Po řízené degustaci probíhala debata a volná degustace. Na té byly k dispozici jiné vzorky, které už jsem nehodnotil. Ke konci článku krom fotek přikládám ještě scan vzorků volné degustace s poznámkami. Celkově hodnotím strávený den jako úspěšný. Od bílých vín jsem čekal možná trochu více, naopak červená vína jsou až neuvěřitelně dobrá. Vyrovnají se zahraničním vínům, které jsem doposud pil, trošku ztrácejí v ceně, která je o trochu vyšší, než u srovnatelných zahraničních lahví.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4191x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 19:07:13