O Víně

19.06.2006 J.Č. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Návštěva expozice Salonu vín České republiky 2005/2006

O tom, že Česká republika má ve vínech co nabídnout, se ve světě zatím bohužel moc neví. Po pravdě i spousta našinců se domnívá, že zde nelze udělat pořádné červené a bílá jsou kyselá a vůbec nestojí za pozornost. Vždyť jde přeci koupit víno třeba z Austrálie za pár korun a je tak skvělé a úžasně dubové! Salon vín České republiky je místo, které dokáže cizince ohromit a našince přeci jen trochu přesvědčit, že se může třeba i plést. Na své si tam přijde nejen milovník vína, ale i úplný amatér toužící se něco dozvědět. A návštěva salonu se může stát i takovou malou každoroční tradicí.

Na téma Salonu zde již několik článků bylo, vřele doporučuji projít Navštívili jsme Národní salon vín ve Valticích 2004 od J. a Návštívili jsme Národní salon vín 2005 od Anaxiena. Dle zkušeností z loňského roku a podle Anaxienova článku jsem zvolil „Plán A", i když ve formě poněkud zjednodušené. Prostě jsem vybral zhruba třicet vzorků a postupně prochutnával. Přítelkyně testovala obvykle vzorky jiné a dohoda byla taková, že pokud bude nějaké víno opravdu výjimečné, prostě se navzájem upozorníme a přechutnáme jej oba. Zároveň jsem se zařekl, že žádné víno na místě nezakoupím. Po pár měsících některá ze Salonu prostě zmizí a přijde mi to trošku nefér. I proto si myslím, že by měl obsahovat spíše vína běžně dostupná (byť třeba jen v době zařazení, vykoupení celé šarže do gastronomie nebo soukromého archivu už nikdo neovlivní). Přiznám se, že nakonec jsem si jednu láhev přeci jen odvezl. Bylo to prostě silnější než já. Ale teď už k pár vzorkům. Nejde o všechny přechutnané, spíš výběr „doporučení" a sem tam nějakého překvapení u jinde skvěle hodnoceného vína. Překvapivě se jedná téměř vždy o vína sladší, i když je jinak nějak zásadně nevyhledávám a řízný suchý ryzlink opravdu ocením.

Vína bílá

č. 03 - Ryzlink vlašský 2003 výběr z hroznů - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast mikulovská / Perná / Goldhammer, 54,2 g/l zbytkového cukru, 5.8 g/l kyselin, 11,5 % alkohol)
Toto víno jsem ochutnával (bohužel jen ochutnával) již dříve a šlo o malý zázrak. Proto jsem se k němu vrátil i zde v Salonu. Nejen vzhledem k vysokému zbytkovému cukru byla naprosto zásadní chyba začít právě tímto vínem, nic lepšího jsem totiž v Salonu již nenašel. A právě jednu láhev tohoto vlašáku nakonec i zakoupil. V recenzi ho zde vynášel do nebe MiBiT a já mohu jen přizvukovat. Dokonalá barva a viskozita, nádherná vůně a fantasticky plná chuť s perfektně vyváženým cukrem a kyselinou (byť dle analytik to tak působit nemusí). Nelze než doporučit.

č. 07 - Sylvánské zelené 2004 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast mikulovská / Perná / Pravá klentnická, 2 g/l zbytkového cukru, 5,9 g/l kyselin, 11,7 % alkohol)
Hezká barva. Ve vůni převládá kořenitost. Chuť nezajímavá, se zvláštně „tupou" kyselinou. Možná mi něco uniká, zařazení do Salonu nechápu.

č.16 - Rulandské bílé 2004 pozdní sběr - Znovín Znojmo, a.s.
(oblast znojemská / Podmolí / Šobes, 7,6 g/l zbytkového cukru, 5,7 g/l kyselin, 12 % alkohol)
Celkem povedená rulanda ze Šobesu. Pěkná žlutá barva s jiskrou, plná odrůdová vůně možná s lehkým nádechem exotického ovoce. Chuť jemná, příjemná. Ale chce ještě nějakou dobu zrát na lahvi. Osobně preferuji bílé rulandy z Volného Pole, ale tahle má také něco do sebe.

č. 17 - Rulandské bílé 2003 výběr z hroznů - Reisten s.r.o.
(oblast mikulovská / Jevišovka / Dražice, 13,6 g/l zbytkového cukru, 4,7 g/l kyselin, 14,4 % alkohol)
Hezká barva. Velmi elegantní vůně, ve které dominují vyzrálé hrozny. Chuť je plná, nasládlá a příjemná. Velmi zajímavá záležitost.

č. 27 - Chardonnay 2004 výběr z hroznů - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast slovácká / Hovorany / Prostřední louky, 27,4 g/l zbytkového cukru, 6,2 g/l kyselin, 12,5 % alkohol)
Vyšší žlutá barva, zlatavá. Efektní ovocná vůně s tóny přezrálých hroznů, evokuje až botrytické sběry. Chuť je plná, harmonická. Velmi povedené víno.

č. 29 - Chardonnay 2004 výběr z hroznů - Maděřič Ludvík
(oblast velkopavlovická / Moravský Žižkov / Slovenské, 25,6 g/l zbytkového cukru, 8,2 g/l kyselin, 12 % alkohol)
Láhev tak olepená samolepkami z různých soutěží, že skoro není vidět viněta. Vyšší žlutá barva. Vůně plná, vyzrále ovocná. Chuť harmonická, ale v dochuti cosi velmi zvláštního (kovového). Zajímavé.

č.39 - Ryzlink rýnský 2002 výběr z hroznů - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast mikulovská / Perná / Přední Purmice, 9,2 g/l zbytkového cukru, 6,1 g/l kyselin, 13,5 % alkohol)
Překrásná zlatá barva, dokonalá. Velmi vyzrálá vůně, opět až do botrytických výběrů. Krásně plná a líbivá chuť s poněkud zvláštnější dochutí, kterou nejsem schopen přesně popsat, ale vadila mi.

č. 41 - Aurelius 2004 pozdní sběr - Vinařství Košut
(oblast slovácká / Moravská Nová Ves / Vinohrady, 2,4 g/l zbytkového cukru, 7,1 g/l kyselin, 12,9 % alkohol)
Slušná barva. Ovocitá vůně, nejvíce hrušky. Chuť nijak zvlášť plná, s příliš výraznou kyselinou a takovou „hospodskou" pachutí.

č. 46 - Sauvignon 2002 výběr z hroznů - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast velkopavlovická / Přítluky / U majáku, 25 g/l zbytkového cukru, 6 g/l kyselin, 13,2 % alkohol)
Krásně zlatavá žlutá. Líbivá výrazná květinovo-ovocná vůně, chuť plná a harmonická. Skvěle zvládnutá líbivka.

č. 51 - Pálava 2002 výběr z hroznů - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast mikulovská / Perná / Přední Purmice, 29,2 g/l zbytkového cukru, 7 g/l kyselin, 11,6 % alkohol)
Šarže 540/A, v případě Michlovského je na to potřeba dávat pozor. Vysoká zlatá barva, nádherná slibná vůně, velmi vyzrála s tóny kandovaného ovoce. Chuť plná se skvěle sladěnou kyselinou a zbytkovým cukrem. Nádhera. Vzorek č. 50, tedy opět Pálava ve výběru ale ročníku 2004, je hezky kořenitý a opět výborný. Michlovský prostě tuhle odrůdu umí. A vzorky 48 a 49, tedy výběrové Malveriny, jsou také báječné. Tuhle sérii by si žádný milovník sladších vín neměl nechat ujít.

č. 53 - Tramín červený 2004 pozdní sběr - ZD Sedlec u Mikulova
(oblast milukovská / Sedlec / Stolová hora, 1,5 g/l zbytkového cukru, 5,5 g/l kyselin, 13,6 % alkohol)
Krásná zlatá barva. Velmi jemná vůně, až nevýrazná. Na tramín překvapivé. Chuť odrůdová, příjemná, ale nijak zásadní. Nijak nevybočuje z průměru. Po nadšené recenzi zde na webu zklamání, možná špatný vzorek.

č. 56 - Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.
(oblast znojemská / Slup / Kacperky, 18,5 g/l zbytkového cukru, 5,4 g/l kyselin, 12 % alkohol)
Slušná vyšší žlutá. Krásně odrůdová vůně, výraznější květiny a lehká kořenitost. Plná chuť, příjemně sladké s hezkou kyselinou. Velmi povedené.

č. 57 - Tramín červený 2003 výběr z hroznů - Znovín Znojmo, a.s.
(oblast znojemská / Dyjákovice / Vinohrady, 25,5 g/l zbytkového cukru, 5,2 g/l kyselin, 12,3 % alkohol)
Slušná vyšší žlutá. Vyzrálá, elegantní vůně. Plná povedená chuť s trochu méně výraznou kyselinou, takovou trochu tupou. Povedené, ale č. 56 mi přišlo o něco lepší.

Vína červená

č. 70 - Svatovavřinecké 2003 pozdní sběr (barrique) - Vinné sklepy Valtice, a.s.
(oblast mikulovská / Valtice / Knížecí vyhlídka, 4,5 g/l zbytkového cukru, 5,3 g/l kyselin, 11,4 % alkohol)
Ze série červených bariků ročníku 2003 z Vinných sklepů Valtice asi nejslabší kousek. Víno, ke kterému jsem si napsal jen „barik a nic". Sud tohoto vavřince prostě zabil. Škoda.

č. 71 - Frankovka 2003 pozdní sběr (barrique) - Vinné sklepy Valtice, a.s.
(oblast mikulovská / Valtice / Pod Raisnou, 4,5 g/l zbytkového cukru, 5,3 g/l kyselin, 12,1 % alkohol)
Povedená barva s příjemnou jiskrou. Výrazná odrůdová vůně doplněná tóny vanilky. Chuť je plná, až trochu likérová. Třísloviny tak akorát. Velmi povedená záležitost, i když již poněkud dražší.

č. 84 - Merlot 2003 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský, a.s.
(oblast mikulovská / Perná / Věstonsko, 4 g/l zbytkového cukru, 4,9 g/l kyselin, 12,9 % alkohol)
Hezká vysoká barva. Výrazně ovocná vůně (znatelně brusinka) a vystupující alkohol. V chuti snad barikový sud či obecně dub, třísloviny a alkohol. Neoslovilo.

Salon vín České republiky je rozhodně zajímavý počin, který se vyplatí navštívit. Takový výlet po Lednicko - valtickém areálu zakončený právě Salonem nelze než doporučit. Nad zařazením některých vín jsem se podivoval, jiná naopak patří do zlatého fondu domácího vinařství a jsou krásnou ukázkou toho, čeho lze v této, na vinařské mapě velmi malé, zemi dosáhnout.

Mimochodem bydleli jsme kousek od expozice, v moc pěkně upraveném podkroví manželů Vavříkových. Z okna bylo vidět přímo na zámek, opravdu příjemné. Ne tak příjemná už byla návštěva restaurace „Vinařský dům", opět hned u zámku. Vaří sice docela dobře, ale v této obci, vedle národního vinařského centra a s takto honosným jménem bych čekal slušný vinný lístek. U toho zdejšího jsem nevěděl, zda se mám smát či brečet.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4107x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 19:25:39