O Víně

02.06.2006 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Jak je to vlastně s odrůdou Clevner (nebo snad Klavener)?

Ve svém článku o německém víně Clevner 2000 Spätlese (pozdní sběr) - Staatsweingut, Weinsberg jsem dne 17.4.2006 psal o různých způsobech, jak je slovo CLEVNER používáno pro označení různých vín. V různých oblastech říkají vínům Clevner, Klevner, Chlävner, Edelklevner, Klavener a podobně a k dovršení všeho jsou takto označována vína jak bílá, tak červená. Někdy také vína z jiných odrůd, nebo kupáže... Přitom všem je Clevner v Německu uznanou samostatnou odrůdou.

Dotazem na Státní vinařství ve Weinsbergu jsem se dozvěděl, jak se věci mají. Odpověděl mi přímo (titul, funkci i název instituce uvedu celý) pan
Dr. Bernd H. E. Hill
Staatliche Lehr - und Versuchsanstalt für Wein - und Obstbau Referat Rebenzuechtung und Rebenveredlung
Traubenplatz 5
D-74189 Weinsberg

tel: +49 (0)7134 504 185
fax: +49 (0)7134 504 189
e-mail: Bernd.Hill@lvwo.bwl.de
web: Staatsweingut Weinsberg
Osoba zjevně nejpovolanější :-)

Tak tedy, věci se mají takto:
CLEVNER je moštová modrá odrůda révy vinné, oficiálně jde o zvláštní klon odrůdy Pinot Noir, který je známý pod německým označením Blauer Spätburgunder, u nás pak jako Rulandské modré.
Z odrůdových znaků uveďme, že Clevner roste se vzpřímenými letorosty, hrozen je malý a cylindrický, bobule je také malá. Sklizňová zralost začíná v první polovině září - odrůda je tedy raná. Tyto vlastnosti odrůdy Clevner podle pana dr. Hilla umožňují z hroznů vyrábět víno plné barvy, jemného buketu a elegantního těla. Clevner, jako jedna z nejstarších známých odrůd vůbec, je v místní oblasti kolem Heilbronu (spadá do vinařské oblasti Württemberg) pěstován na ploše asi 50 až 100 hektarů.

A teď to přijde. Kromě termínu Clevner, existují také synonyma a homonyma s téměř stejnou výslovností, která ovšem označují vína bílých odrůd. Jde tedy o:

* Klevner - v jihozápadním Německu, v oblasti Baden se tak říká odrůdě (a vínům z ní vyrobených) Pinot blanc (Weisser Burgunder), tedy po našemu Rulandské bílé

** Klävner - v oblastech jako Baden, Alsace nebo ve východní Francii je takto označován Roter Traminer (Gewürztraminer), čili Tramín červený

*** kromě toho - existují další místní lokální způsoby výslovnosti, kterými vinaři označují své kupáže, nebo některé typy vína obecně. Aby se v tom všem pak jeden vyznal... Takže pokud Vám někdo v jihozápadním Německu nabídne "Klevner", nezkoumejte výslovnost a raději se rovnou zeptejte, jaké víno a z jaké odrůdy tím ten dobrák myslí :-)

Závěrem mi pan dr. Hill nabídl jejich aktuální víno Clevner HADES 2003, což je prý červené velmi kvalitní víno, typický představitel této odrůdy ve své nejlepší formě. Je také vyráběn jako barik s hlubokou barvou, aromatický, plného těla a s typickou ohnivostí. Koukám, že www.wein-plus.de ho nabízí za "slušných" 19,50 €. Uvidím, snad si ze své příští cesty do těchto končin takové víno dovezu - pak si ho tady společně rozebereme.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5614x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 19:59:32