O Víně

20.05.2006 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Shao Hsing Hua Tiao Chiew (rýžové víno) - Ningbo Ningtai Make Wine Co, Ltd., Heng Jie Ningbo, Čína

Ne, opravdu to není žert, nadpis jsem si nevymyslel, ale opsal z lahve čínského rýžového vína. Pokud píši rýžového, nemohu si nevybavit podobný nápoj saké. Ovšem do jaké míry je zmíněné víno podobné s tímto tradičním japonským nápojem mi není známo. Co ale vím, že saké chutná uplně jinak. Vybavují se mi také vzpomínky na podobný nápoj a sice švestkové víno, o kterém jsem psal v článku Plum Wine - China Distillery, Čína. Jelikož toto ve mne zanechalo vcelku pozitivní vzpomínky, nemusel jsem se dlouze přemlouvat k dalšímu experimentu. Kdybych však jen věděl, co vím dnes...

Barva je sytě mahagonová, celkem dosti kalná. O jiskře nemůže být ani řeči. Možná to tak má být, možná ne. Ale neprovádíme standardní recenzi, protože opravdu nevím s čím srovnávat, zda to tak má být. Beru to prostě jak to je. Viskozita tekutiny je nízká, do slzení se ji nechce.

Vůně silně připomíná vlašské ořechy, zkombinované se švestkou. Ale krom těchto rostlinných je tady také jeden živočišný. A jelikož nejsem jenom městský floutek, ale odkojenec vesnického hospodaření, poznal jsem tam důvěrně známou a poctivě ve svém produktu vyválenou kravičku.

U chutě jsem zažil opravdu něco vyjímečného! Bohužel z opačného konce příjemných vjemů. Opravdu nepřeháním když napíšu, že něco tak hnusného jsem v puse ještě neměl. Ani snad když mi do ní jednou v létě vletěla pěkně vyžraná masařka, kterou jsem následně rozkousnul, mňjamíííí. Bylo tak nedobré, že mi sebezáchovný pud hrozil dávicím reflexem, pokud polknu byť jen centilitr. Po pár okamžicích od nabrání do úst jsem musel urychleně nabrat směr umyvadlo, abych vyflusnul obsah ústní dutiny. Má přítelkyně hrdinně první (a zároveň poslední) doušek polkla a přál bych Vám vidět ten obličej.

Možná víte, že saké, stejně jako toto víno se doporučuje podávat přihřáté. Já ho napoprvé chtěl vyzkoušet studené a poté konfrontovat ze zvýšenou teplotou. Ale bohužel na tu už se nedostalo, opravdu jsem se nepřinutil podstoupit tento zážitek ještě jednou. Jak vidíte, mne tedy zrovna dvakrát nechutnalo, ovšem to neznamená, že zrovna Vám nesedne. Je tedy na Vás pokud někde uvidíte toto víno, jestli to „prubnete". Já Vás ale varoval...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Výrobce: Ningbo Ningtai Make Wine Co, Ltd., Heng Jie Ningbo, Čína
Teplota podávání: studené či mírně přihřáté
Alkohol: 16 % obj.
Obsah: 640 ml
Cena: 107 Kč,- (Makro duben 2006)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5309x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 09:56:01