O Víně

22.05.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Duel měsíce dubna (Ryzlink rýnský)

Ryzlinky rýnské 2002 pozdní sběry z produkce ŠSV Velké Pavlovice a Vinných sklepů Lechovice jsem prochutnal přibližně před rokem a půl. Oba mě již tenkrát zaujaly, byly odrůdově typické, měly příjemnou kyselinu, byl v nich potenciál na zrání. Zajímalo mě, co s nimi takto relativně krátká doba udělala. Už tenkrát jsem je hodnotil prakticky stejně, byla to vína jejichž kvalita odpovídala pověsti svého výrobce, správně nastavená cena mi byla sympatická.

V dubnu 2006 se remíza opakuje, ve vínech postoupila lahvová zralost, 3 roky strávené na lahvi jsou již ve vůni i chuti znát. To je to, co mi vyhovuje, co vyhledávám, co mám rád. Trošku delší život má nyní dle mého před sebou víno z Velkopavlovické podoblasti. Má v sobě nepatrně více jiskry a minerálnosti, to však nic neubírá na pěkné harmonii vína ze Znojemska.

Vínečka jsou zlatavá, nádherně čirá a čistá, ve sluníčku úžasné probleskující, kompozice vůní dává tušit u mě tolik vyhledávanou odrůdovou typičnost, pro kterou mám rýňáky tak rád. V každém případě by však vůni slušela o stupeň vyšší intenzita. Chuť je intenzivní (u VS Lechovice dokonce velmi intenzivní), naleželá, pěkně strukturovaná a díky svěží kyselině slušivě šťavnatá. Petrolejový švih, středně dlouhá dochuť, univerzální sladitelnost s celou řadou pokrmů, to je stručná charakteristika těchto dvou „RR".

Vína mnou nemohou být sice považována za elitu odrůdy domácího vinařství, jsou však z určitého úhlu pohledu vzorem a tak se stává, že dnešní duel nemá vítěze ani poraženého. Jedná se o dva kvalitní Ryzlinky rýnské a měl-li bych si vybrat, který si s sebou vezmu na pustý ostrov, rozhodování by bylo velmi obtížné. Stejně si nakonec myslím, že by se mi tam podařilo propašovat oba.

ŠSV Velké Pavlovice - **** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil (Cena 150,- Kč ve vinotéce)
Vinné sklepy Lechovice - **** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil (Cena 150,- Kč ve vinotéce)

V příštím duelu (název „duel" tentokrát jaksi nebude odpovídat z důvodu účasti tří vín) se seznámíme s výsledkem klání odrůdy Tramín červený. V přívlastku výběr z hroznů, kategorie suché, svá vína ročníku 2004 poměří Zemědělské družstvo Sedlec, Patria Kobylí a Vinařství Mikrosvín Mikulov. Tuším, že zejména pro Anaxiena, milovníka Tramínu, by to mohlo být klání zajímavé. Že se v těchto vínech nebude skrývat téměř žádný zbytkový cukr mi snad pro tentokrát odpustí. :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4055x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 09:54:03