O Víně

13.05.2006 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Zámecké vinné sklepy Velké Hoštice

Dnes vás pozvu na jarní romantickou procházku zámeckých parkem ukončenou návštěvou zámecké vinotéky. Kromě možnosti nákupu zajímavých vín mohu toto místo doporučit jako výborný tip na výlet. Více v reportáži Zámecké vinné sklepy Velké Hoštice z předposledního dubnového víkendu.

Jak jsem již předeslal v aktualitě, předposlední dubnový víkend definitivně nastartoval příchod jara i na sever Moravy. Ještě před týdnem jsme byli na horách a užívali si lyžování v Jeseníkách na Ovčárně nedaleko Pradědu a už následující víkend putovali cyklystickou stezkou do zámeckého parku ve Velkých Hošticích nedaleko Opavy. Zde jsem měl předem domluvenou schůzku s majitelem vinotéky, panem Robertem Hahnem a jeho dcerou Barborou.

Možná si ještě vzpomínáte na mojí více jak tři roky starou reportáž, kde jsem poprvé psal o této vinotéce. Kdo má zájem, ať si přečte Zámecká vinotéka HAHN Velké Hoštice u Opavy. Protože mám do Velkých Hoštic opravdu blízko, několikrát za rok zde nakouknu. Kromě nákupu mohu také pozorovat, jak se k lepšímu mění interiér vinotéky, nabídka vín a služby.

Vrátím se na chvíli ještě do historie, konkrétně do 19. září 2004, kdy se zde konala výstava hroznů. I když od té doby uplynula dlouhá doba, neodpustím si vzpomenout na tuto velmi podařenou akci. Na jednom místě jste mohli spatřit stovky odrůd révy vinné v nádherném prostředí zámku. Hrozny pocházely, jak ze severní Moravy od drobných pěstitelů, většinou šlo o stolní odrůdy pěstované ve sklenících, tak z jižní Moravy. Kromě odrůd určených pro výrobu stolních vín zde samozřejmě byla kompletní paleta našich moštových odrůd od malovinařů a šlechtitelských stanic na jižní Moravě. Vzpomínám si, jak jsem zde poprvé spatřil vyzrálé hrozny odrůd novošlechtění a kříženců, jako je Morava, Sevar, Bacchus a další. Také zde bylo několik balkánských a ruských, dnes již polozapomenutých odrůd. Přivezl jsem přes 100 nádherných fotografií a detailních snímků, počítal jsem s tím, že je postupně zveřejníme v naší encyklopedii, ale časově se to prostě nedalo stihnout... Jako malou náhradu dole přikládám snímek novošlechtěnce Sevar, o které jsme již na našem portále několikrát psali.

Zámecké vinné sklepy byly založeny v roce 1999. Sklepní prostory od té doby postupně prošly úpravami, nejvíce změn doznala místnost, ve které si můžete vybrat ze sortimentu vín. Pamatuji ještě doby, kdy vína ležela ve dřevěných stojanech nebo dřevěných bedýnkách na slámě. Dnes je tato místnost vrcholnou ukázkou vkusu a také jí vnímám jako příklad správného a reprezentativního prodeje vína, které leží v klimatizovaných prosklených skříních. Vinotéka má také stylovou dekoraci. Ostatně, můžete se přesvědčit na fotografiích níže.

V současné době je v nabídce vinotéky řada menších, středních i velkých moravských vinařů či firem. V drtivě většině jde o známá jména. Zmíním například Vinařství Josefa Valihracha, Znovín Znojmo, Vinařskou školu Valtice, Vinařství Petra Bízy, Pavlovín, Vinařství Springer, Vinařství Stapleton - Springer, Patria Kobylí, LIVI Dubňany, Vinařství Vladimíra Tetura, Císařův vinohrad Nový Poddvorov, Františka Mádla, Otto Illčíka, Templářské sklepy, Moravíno, Neoklas Šardice, Vinařství Reisten, Vinselekt Miloše Michlovského, PPS Agro Strachotín, Sdružení vinařů Bonus Eventus, Stanislava Škrobáka, Vinařství Lukáše Hlineckého a další. Na recenzi Zweigeltrebe 2005 zemské (rosé) od Lukáše Hlineckého se můžete těšit 19. května 2006, víno stálo za to! Kromě toho zde vždy nakoupím můj velmi oblíbený Neronet od Petra Bízy, viz např. starší recenze Neronet 2003 pozdní sběr nebo od Stanislava Škrobáka Alibernet 2002 odrůdové jakostní. Obě odrůdy jsou u nás okrajové a těžko se s nimi setkáváme.

V minulosti jste zde mohli nakoupit i zahraniční vína, ale od určité doby se s nimi již nesetkáte, až na malé výjimky. Vše je zaměřeno na moravské vinaře. Když jsme se ale bavili o plánech do budoucna, pan Hahn nevylučuje například prodej vybraných španělských nebo slovinských vín. Sám si ale dobře uvědomuje velkou konkurenci hypermarketových vín ze Španělska. Za mnohem reálnější považuje další využití velkých sklepních prostorů například pro privátní boxy, které pro podobné využití přímo volají.

Z dalších plánů jmenoval například prezentace a degustace malých vinařů, což pokládám za velmi přínosné a držím palce, aby se to v budoucnu podařilo. O další činnosti jsme již ale nemluvili v budoucím čase, ale v minulém. Konkrétně mám na mysli podporu vzdělávání a osvěty mezi širokou veřejností a spolupráci se Střední hotelovou školou v Opavě a Šilheřovicích. Tato spolupráce je zaměřena na snoubení vína s pokrmy a na gastro zařízení. Tuto iniciativu velmi vítám, protože příjít během posledních let do restaurace a nechat si doporučit víno od obsluhy je často katastrofální.

V prostorách zámeckých sklepů najdete výborné místo pro pořádání společenských akcí a prezentací. Je zde několik místnostní, ve kterých najdete příležitost ochutnat z celé řady kulinářských specialit (uzená kýta, uzené sele, atd.) A pokud budete mít již dost přítmí vinotéky, můžete se projít nádherným zámeckým parkem.

Otevírací doba:
 pátek 17-24 hod.
 sobota 18-24 hod.
Můžete si také domluvit akce pro skupiny osob i mimo uvedenou otevírací dobu na základě předchozí dohody.

Kontakty:
tel.: 553 764 634 - Zámecká vinotéka
tel.: 553 764 055 - HAHN TROP s.r.o.
mobil: 777 300 165

Adresa:
Zámecká 197
747 31 Velké Hoštice

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6839x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 12:12:57