O Víně

12.06.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Duel měsíce května (Tramín červený)

Dnesní duel bude trochu netradiční, setkávají se v něm namístou dvou vín hned vína tři. Výběry z hroznů Tramínu červeného rořníku 2004 z renomovaných vinařství, těšil jsem se jako blázen.

Vychladnul jsem ale už při prvním vzorku, což bylo panenské víno ze ZD Sedlec. Byl jsem doslova zdrcen, zejména při porovnání s pozdním sběrem 2004 ze stejného vinařství. Na zadní etiketě vína je napsána básnička (mimochodem sama osobě se mi velmi líbí), jejíž autorem je, předpokládám-li správně, sám Ctirad Králík. Tak tedy: „Panenské víno - poprvé uvidím Tvé nahé tělo, poprvé ucítím voňavý dech, poprvé zůstanem úplně sami, poprvé ochutnám nevinnost panny". Moje resumé z tohoto vína je však ověnčeno zcela jiným šlágre: „Než toto víno darem dostat, to raději panicem zůstat", neboli v překladu, než bych takovouto pannu ochutnal, to raději panicem bych zůstal. Pane Králík, kdybyste chtěl někdy pomoci s verši, no problem :-)

Nepropadejme ale panice :-), to co nabídl Mikrosvín bylo to samé v bledě modrém, marně přemýšlím, které z těchto vín bylo horší. To, že je tramín u slavného vinařství z Dolních Dunajovic okrajovou záležitostí jsem věděl, že mě ale v láhvi za 200,- Kč čeká nadílka tohoto kalibru, jsem netušil. Ale co nadělám, i mistr tesař se utne, je to černá ovce.

Tak tedy, mluvím teď k oběma „pokusům". Pít se to nedá, jako tramín to nevoní a ani nechutná. Alkohol je z vína vystrčen jako kopí z armádním šiku, vína postrádají jakoukoliv harmonii, veškeré typické složky se ztrácí v jednotvárném chaosu „ničeho". Víc psát nechci, tyto nikoliv výběry z hroznů, ale spíše „hrozné výběry" si to nezaslouží.

Vítězem budiž víno z Patrie Kobylí. Není to žádný extra hit, ale jedná se minimálně o dvě třídy lepší záležitost. Je navíc mnohem levnější, velmi rád si ho dopřeji znovu. Barva je nazlátlá, vůně široká a hutná, možná jen trochu méně konkrétní a komplexní, harmonie chutí je na vysoké úrovni, doušek střídá doušek a já mám konečně fajn pocit z toho, že ochutnávám moravský Tramín červený. Líbí se mi přívětivá kyselinka a jistý závoj lučních květů, líbí se mi dochuť. Celkový dojem je sympatický.

Když jsem četl výše napsaný text přátelům, měli nekteří tendenci mě odrazovat od takovéto kritiky. Já však nepodlehl, kritiku ať kladnou či zápornou považuji za jednu z cest k pokroku. A vůbec. Já se mám obávat, že je má kritika příliš ostrá? Ne, producenti vína by se měli vyvarovat prodeji podprůměrných vín za vysokou cenu. Nevěřím, že si sami nejsou vědomi toho, že tyto jejich výběry z hroznů nejsou to pravé ořechová a to obzvlášť, je-li zbytek jejich produkce v úplně jiné kvalitativní kategorii. Tím hovořím zejména o Mikrosu, jehož vína považuji za vrchol všeho (každý to o mě ví), co jsem kdy prochutnal. Dobrou zprávou by mohlo být, že Mikros hrozny odrůdy Tramín červený sklizené v roce 2005 prodal Moravským vinařským závodům Hukvaldy. :-)

ZD Sedlec - Tramín červený 2004 výběr z hroznů (obec Sedlec - trať Nad Nesytem) - Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil **
Vinařství Mikrosvín Mikulov - Tramín červený 2004 výběr z hroznů (obec Dolní Dunajovice - trať Zimní vrch) - Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil **
Patria Kobylí - Tramín červený 2004 výběr z hroznů (obec Kobylí - trať Sovinky) - Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil ****

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4606x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.01.2010 19:53:40