O Víně

15.05.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Aprílové oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v dubnu 2006

Vzhledem k velkému nedostatku drahocenného času považuji za efektivnější upozorňovat na dobrá a výborná vína, než se rozepisovat o těch průměrných a podprůměrných. Měním tedy jistým způsobem koncept pravidelných měsíčních Otevřených očí a blíže popisovat budu pouze vína, která u mě získala při hodnocení v daném měsíci tři hvězdičky a více. Počínaje dnešním hodnocením rovněž ruším celkové shrnutí měsíce. Každý si ho jistě dle hodnocení provede sám.

Velmi dobře si vzpomínám na rok 2002, kdy jsem poprvé ochutnal Veltlínské zelené 2000 výběr z hroznů (obec Dolní Dunajovice, trať Malý sluňák) z Vinařství Mikrosvín Mikulov. Nyní v dubnu roku 2006 jsem se s tímto vínem setkal znovu. Mé aprílové oči přiznám trochu překvapila vysrážená bílkovina, kterou však ani v nejmenším nepovažuji za problém (kromě toho vizuálního). Nevím jak Vy, ale já ji vyloženě vídávám u vín ze ZD Sedlec, Tanzbergu, Znovínu (často!), Reistenu, Moravína, atd. A je to stejné u pozdních sběrů, výběrů z hroznů, výběrů z bobulí, vín se zbytkovým cukrem, suchých, atd. Na toto téma bych uvítal názory vinařů, čtenářů a kolegů z portálu. Jak je totiž vidět, ani nejšpičkovější technologie, kterou tyto všechny společnosti dozajista mají, problém s bílkovinou neřeší... Vlastně mě ale nepřekvapila až zas tak moc, podívám-li se totiž hbitě do poznámek, vyskytovala se v tomto víně už tenkrát, někdy v roce 2003. Ale tenkrát bylo tenkrát a tenkrát jsem to víno moc obdivoval a říkal jsem si že je to veltlín moc povedený. Jenže nyní, téměř po 3 letech je to již s jeho kondicí horší. Víno má již svá nejlepší léta za sebou, dnes se v něm objevují rušivé tóny, ztratila se harmonie, zmizela svěžest, nenastoupila příjemná lahvová zralost. Dochuť není ideální, je jaksi ocelová... Dnes je třeba bilancovat nad porovnáním ročníku 2001 a 2000. Nulka se zdála být ideální, ve finále tomu tak možná nebude, nulajednička se zdála být ztracená, chuť je dnes ale u vybraných vín parádní. Je to ale samozřejmě víno od vína, výrobce od výrobce... Toto Veltlínské zelené už Vám v jeho současném stavu příliš doporučit nemohu, tři hvězdičky jsou s odřenýma ušima. (Cena 180,- Kč ve vinotéce)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Jistým způsobem mě překvapuje impotence Znovínu Znojmo a.s. na posledních významných tuzemských vinařských soutěžích. Na Vinexu bylo nejúspěšnějším zástupcem Veltlínské zelené 2002 ledové s 81 body, zbytek vín tuto hranici nepřekonal. Výsledky Valtických vinných trhů rovněž nejsou ideální, nejlepším vínem je jakostní Zweigeltrebe (jediná zlatá medaile), Znovín má viditelně problémy výrazněji uspět na poli bílých suchých přívlastkových vín. To ostatně dokládá i letošní Salon vín, kde je několik vín se zbytkovým cukrem a pouze dvě vína suchá. Pozdní sběr 2004 Rulandského bílého ze Šobesu a jakostní Sauvingon 2004 z Volného pole. Na to jaký je Znovín gigant mi to přijde málo, na druhou stranu je mi to úplně jedno. K tomu abych si našel vynikající víno nepotřebuju vyjádření komise, mé chuťové buňky mi jsou komisí spolehlivou. Tímto způsobem jsem myslím nejen já našel Veltlínské zelené 2004 pozdní sběr (obec Slup - trať Kacperky) . Znovín veltlíny umí, pravidelně si je dopřávám, pravidelně mi chutnají. Vynikající čistota a barevnost vína, široká odrůdová svěží vůně, vskutku asi mandle, které deklaruje zadní etiketa, chuť plná, zemitá s dávkou typického projevu znojemské „veltlínovosti". Víno by mohlo být opravdu ideálním společníkem pro dlouhé večery, nízký alkohol a pitelnost, to jsou v tomto případě jeho klady. Nelze než doporučit, archivace kolem pěti let mu jistě dopomůže k nevídané kráse. (Cena 150,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Na vínech se zbytkovým cukrem od Vinných sklepů Valtice mi dost vadí „nehezká" barevnost. Vína vypadají jedno jako druhé, jsou bleďounce světlá, na pohled nezajímavá, zráním se prakticky nikam neposouvají. Pročpak to? V oficiálním ceníku a na stránkách VS Valtice se v nedávné době, pouze však asi na tři týdny, objevilo Rulandské bílé 2004 výběr z bobulí - botrytický sběr (obec Dolní Dunajovice - trať Pod slunným vrchem) s 57 gramy zbytkového cukru. Popravdě řečeno jsem si víno vyrobené z této odrůdy v kombinaci se zbytkovým cukrem nedokázal přiliš představit, moje obavy se následně naplnily. O barvě už psát nebudu, výše zmíněné platí i pro toto víno. Vůně je sice opojná a přezrálé hrozny dokazující, není ale atraktivní a není mým přáním si jí užívat tak jako např. u většiny polosladkých vín ze Znovínu. Podle anylytických hodnot by se mohlo zdát, že bude víno v ústech husté a široké, že z něho díky deklarovaným v celku vysokým kyselinám budou lítat jiskry, že mě rozpálí a šťavnatá kyselina se bude prát se zbytkovým cukrem. Víno mi neříká, nepolykej mě, převaluj si mě, užívej si mě... Nic takového. Víno se mě dotkne, neosloví mě a odejde. Ale to se stává. Já osobně se k němu nevrátím, důvod k tomuto kroku bych hledal marně. (250,- Kč v síti prodejen Makro - láhev 0,5 l)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Na zcela opačném pólu pak stojí svým vínem právě Znovín Znojmo. Zcela živějším a ryzejším dojmem totiž působí Pálava 2005 výběr z hroznů (obec Kyjovice - trať Špičák), víno které má dle mého na to, získat zase nějakou tu cennou trofej na významné zajraniční soutěži. Je to bonbónek, myslím že překonávající veleúspěšné předchůdce ročníků 2002 a 2003. Má vše co chybělo Rulandskému bíléme z VS Valtice, vznešenou čistou širokou vůni, neblesní harmonii kyselin a cukru, květinový nádech odrůdy Pálava, delikátní dochuť a velký potenciál na zrání. Navíc pak výrazně nižší cenu. Co chtít více? Nechápu diskuse nad tím, zda tato odrůda patří mezi plnohodnotné reprezentanty našeho vinařství. Jednoznačně dle mého ANO, toto je další z mnoha důkazů. Kdo koupí, tomu zachutná. Ještě chci čtenáře upozornit na datum 5.6., kdy na našem portále vyjdou dvě podrobné recenze na jedno a totéž víno. Své dojmy ze sladkého Tramínu červeného 2005 výběru z bobulí (obec Dyjákovice - trať Vinohrady) ze Znovínu sdělí nezávisle na sobě Anaxien a já. (150,- Kč přímo od výrobce - láhev 0,5 l)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Školnímu statku v Mělníku se podle mě vína ročníku 2000 povedla více než ta ročníku 2003. Přesvědčily mě o tom nedávno Ryzlinky rýnské, přesvědčilo mě nyní i Sylvánské zelené (obec Mělník - trať Neuberk). Tento pozdní sběr je vínem standartní kvality, vzhledem k ceně je však investicí, která se svými senzorickými vlastnostmi nevrátí. Barva vína je vpořádku, vůně i chuť mě ale nenadchly. I když byly typické vlastnosti odrůdy Sylvánské zelené čitelné, nebyly tak dobré jako u ročníku 2003 z Vinných sklepů Valtice. Je otázkou, zda toto víno nepotřebuje delší čas na proležení se v láhvi, je však rovněž otázkou, zda se najdou ti, kdo to budou zkoušet. Já to nebudu, konkurence je totiž vysoká a adeptů pro archivaci je víc než dost. Koupí nic nezkazíte, to ne, za stejnou cenu však získáte vína o třídu lepší. (150,- Kč přímo od výrobce)
*** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil

Ryzlink vlašský, světová dominanta Mikrosu, je samozřejmě v portfoliu více vinařů a vinařských společností. Pozdní sběr 2005 z Vinařství Málek Popice (obec Popice - trať Svidrunk) získal na letošním ročníku Vinařských Litoměřic zlatou medaili, neváhal jsem si ho proto přímo zde koupit a ochutnat vlašák tak trochu z „jiné" strany. Barva vína je velmi světlá, řekl bych až příliš, je zde velmi lehký nádech zelenkavosti. Víno je na druhou stranu stále ještě mladé a očekávám, že se svou barevností časem trochu posune. Čirost a čistota jsou příkladné. Víno tvoří na stěnách sklenky po nalití mnoho jemných perliček, což je vynikajícím příslibem svěžesti mladého vína. Nad hladinu pak vynáší vznešené aroma voňavé trávy a vyzrálé hroznové šťávy, které svou čistotou a intenzitou překonává snad i výše popisovanou Pálavu ze Znovínu. Chuť si mě přivinula svou vytříbeností a nadhledem. Hrají si zde pramínky zbytkového cukru s pikantní a nevtíravou kyselinkou, vzájemně se ideálně doplňují s minerálním základem harmonického těla. Dochuť je čistá, dlouho odeznívající, zkrátka příjemná. Víno zaujme všechny milovníky mladých vín s lehkým zbytkovým cukrem. Ideální doba pro vychutnání je do tří let. (Cena 150,- Kč přímo od výrobce)
***** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Hypermarketový Don Juan, Neuburské 2002 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice (obec Valtice - trať Knížecí vyhlídka) je vínem, které je už dva roky stejné. Zbytkový cukr z něj dělá líbivku, víno ničím neurazí ani ničím nenadchne. Trochu mě tedy rozladila úplně stejná forma vína v roce 2004 a v roce 2006. Jak to VS Valtice dělají, že se vína nikam neposunují, to nevím... Před dvěma lety bych hodnotil výše než nyní i přes to, že je víno prakticky totožné. Jsem dnes Komturem, který tomuto vínu na jednu stranu podává ruku, nicméně ji pevně stiskne, aby dal najevo, že po dvou letech ležení na lahvi očekával konečně něco jiného. Ale nestalo se... Je to tedy jedna hvězdička dolů. K vínu už se nevrátím. (Cena 170,- Kč v Hypermarketu)
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si ale znovu nekoupil

Neobvyklý Muškát moravský, takový jaký jsem dosud neochutnal, to je pozdní sběr 1997 z Patrie Kobylí. Víno do mě vklouzlo jak panák slivovice. Tolik jsem se divil jeho portfóliu chutí, že jsem byl stále nucen ochutnávat a promlaskávat. Když jsem se druhý den večer promlaskal k poslední sklence, nevěřil jsem, co mám zapsáno za poznámky. Houbové až kmínové aroma? Ano, skutečně mám pocit, že tam něco takového bylo! Víno bylo nádherně staré, to mi imponovalo, na starší jsem byl vždy. Naleželé ale stále atraktivní tvary, pár vrásek, vytříbený make-up, příjemná stařinka, zkušenost při polehávání prověřená léty :-)) ... na druhou stranu tělo pletenec svalů, bystrý zrak a jasná mysl. Kdo zná mladé muškáty a očekává podobný zážitek, bude zklamán. Kdo však nebude dbát pokynů literatury, která hlásá, že s archivací muškátu se to nemá příliš přehánět, bude příjemně překvapen. Neobvyklé a zajímavé víno, které stojí za pozornost. Na poslední chyvíli jsem se dozvěděl, že spolu s Pálavou 1997 pozdním sběrem a Sauvignonem 2004 pozdním sběrem, slavilo velký úspěch na festivalu Víno&Destiláty. Patria Kobylí mám mezi prvními čtyřmi víny kategorie suchých vín, právě tyto tři kousky. Více na www.vegoprag.cz (Cena 200,- Kč ve vinotéce)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4555x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.01.2010 12:11:27