O Víně

22.09.2006 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Révová školka firmy Vinařství Krausovi, Mělník - Mlazice, Neuberk

V krásném prostředí areálu Vyšší odborné školy zahradnické a Střední zahradnické školy v Mělníku - Neuberku, pod perfektním sbírkovým parkem na mírném svahu je velká révová školka. Pozemek si od školy pronajala firma Vinařství Krausovi. Provázel nás nejmladší člen proslulé vinařské rodiny Krausů. Ing. Vilém Kraus, sympatický mladý muž v převzal roce 2003 po otci vedení firmy a věnuje se mimo jiných vinařských aktivit produkci sazenic révy vinné. Pohled na obrovský pozemek se stovkami tisíc sazenic je opravdu impozantní. Každá dlouhá řada tisíců a tisíců sazenic je kryta černou folií a současně zavlažována kapkovou závlahou. Do vody nedávají žádná hnojiva. Meziřadí je dokonale mechanicky zpracované, čisté. Štěpování provádí 8 - 10 sezónních zaměstnanců. Letos jich udělali čtvrt milionu, je docela problém s odbytem. Podnože používají vlastní a z dovozu z Německa od známé firmy Steinmann s níž dlouhodobě velice úzce spolupracují.

Po naštěpování na podnože jsou sazenice v klidu zavoskované a poté asi po 10 - 14 dnech je dají do skleníku. Sazenice už dělají na objednávku. Pěstují moštové odrůdy a stolní odrůdy v širokém sortimentu. Nejčastěji jdou na odbyt burgundské odrůdy, všechny běžné odrůdy révy vinné, Chardonnay a z červených Dornfelder, Modrý Portugal, Svatovavřinecké. V poslední době je možné v hypermarketech objevit kontejnery se sazenicemi révy vinné právě od Krausů. Sám jsem jich několik desítek viděl v Baumaxu ve Znojmě s velkými visačkami s fotografií hroznu a s informacemi o odrůdě a adresou firmy. Sazenice jsou strojově nasázené v černých plastových kontejnerech 1,75 l. Na jedno plato se jich vejde 10 ks. Koncem března ve fázi narašení asi 5 cm, začínají sazenice do hypermarketů navážet, aby bylo vidět, že jsou zdravé a tudíž prodejné. Spolupracují s firmou, která centrálně rozváží zboží do všech supermarketů. Sami by nebyli naprosto schopni rozvoz sazenic zajistit. Ze stolních odrůd se prý nejvíce prodávají Prim, Festival, Polux, Aron, Alden, Delta, Alfa, Gama a další. Tlak na trhu je prý obrovský a tlačí ceny sazenic silně dolů až na hranici rentability. V roce 2005 firma rozšířila svoji působnost i na výrobu vína s kapacitou asi 25 000 lahví. Můžeme se tedy těšit na vína nového výrobce. Docela vydařené je prý cuvée Enotrio ze tří odrůd (BB, CH a ?), ale bohužel v mých poznámkách nemám víc napsaného. Asi jsem se někam dlouze zahleděl... Ale věřím, že se někdo z vínomilů vypátrá, najde a napíše o tomto víně či dalších vínech víc.

Docela dlouho jsme procházeli školkou, slunce příjemně hřálo a ing. Kraus nestačil odpovídat na četné dotazy vinařů, kteří se exkurze zúčastnili. Nakonec jsme se přece jenom rozloučili a ujížděli za dalšími vinohradnickými a vinařskými zážitky a na poslední dvě degustace. Na přiložených fotografiích můžete alespoň trochu nahlédnout do království statisíců sazenic révy vinné. Možná, že sazenice ve vaší vinici pocházejí právě z této školky.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 13709x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5