O Víně

05.12.2006 MiBiT Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.12.2006 00:00

Rulandské šedé 2004 výběr z hroznů - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.

Přiznám se, že vína této odrůdy nevyhledávám, častokrát jsem se totiž spálil, pokud se však věc povede, jedná se o pěkné chuťové zážitky.

Firma jako Mikrosvín by se mohla zamyslet nad popisky svých vín na zadní etiketě. S nástupem vín ročníku 2005 jsem čekal zlepšení, bohužel se tak nestalo a není tedy důvod se nyní neozvat. Ano, mají několik druhů Ryzlinků vlašských z různých tratí jednoho ročníku, podobné je to s rýňáky či víny odrůdy Chardonnay. O každém víně, i když stejné odrůdy, umí obchodní zástupci této firmy hovořit zvlášť, dokážou nápaditě popsat i rozdíly mezi charakterem jednotlivých ročníků. Že je vlašák z Liščáku „malinko“ jiný než ten z Goldhameru pozná mnoho lidí. Proč se tedy na každém víně objevuje jeden a ten samý popisek vína bez ohledu na ročník, trať či způsob zpracování hroznů? Ryzlink vlašský 2004 pozdní sběr z Goldhameru a Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr z Goldhameru jsou tak kardinálně jiná vína, dle etikety ale zdá se, že jsou zcela stejná. Stálo by tak málo práce, aby se tato věc obrátila k lepšímu, jak ale vidíme, je to strašný problém. Položku ostatní služby tímto krátím o 3 body. Z větších firem se zdá být dobrým příkladem Znovín. I ten má však co zlepšovat. Leckdy by mi přišlo lepší, kdyby tam místo toho co napsali, nechali dírku pro oko, abych mohl sledovat čirost vína.

Adjustáž je všem již v dnešní době známá, já bych řekl velmi povedená, kvalitní monolitický korek je na tom obdobně, potisk základními údaji je zde samozřejmostí. Víno je čiré a čisté, bez jakékoliv vizuální vady, barva je světle žlutozelenkavá, postupným zráním bude zlátnout. Na stěnách sklenice se toto Rulandské šedé téměř nehne.

Vůně mi opravdu čistokrevně připomíná Rulandské šedé, odrůdová typičnost je velkým kladem. Je středně intenzivní, čistá, nepodbízí se, zkrátka mě zaujala. Víno má středně vysoký obsah alkoholu, jedná se o hodnotu 14,5 % obj., tedy odpovídající cukernatosti moštu. Pokud si nyní někdo klepe na hlavu a přemýšlí zda-li jsem býk či vůl (poopravuji každého, že jsem kozoroh), nechť se podívá na mou recenzi Chardonnay 2002 výběr z bobulí - Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s. a pochopí, proč píšu „střední“. Ohledně toho alkoholu je myslím mnoho z nás zvyklých na „technologicky podezřelý alkohol“ od firem typu Vinné sklepy Valtice. Já osobně mám tato měřítka jistým způsobem posunuta a dle dnešních vín od výrobců typu Hort, Mikrosvín, Tanzberg, Kovacs, ŠSV Velké Pavlovice a dalších nastavena tak, že do 13 % obj. = nízkoalkoholické víno, od 13 do 14,5 % obj. = středněalkoholická vína, od 14,5 % obj. výše vysokoalkoholická vína. Stačí si dát o decku míň. Dokonalým příkladem toho, že u suchých výběrů z hroznů s „vyšším“ alkoholem alkohol samotný nemusí být v chuti ani v nejmenším znát, je toto Rulandské šedé. Zde se vše Mikrosu podařilo sladit (na rozdíl od Ryzlinku vlašského 2005 pozdní sběr z Liščího vrchu či Kerneru 2005 výběr z hroznů z Železné) a tento ruland se náramně dobře pije.

Chuť je intenzivní s minerálním podtónem, jak jsem u vín z těchto poloh zvyklý a i přes relativně nízký bezcukerný extrakt zaujme svou hustotou. Harmonie je na vysoké úrovni, 7,1g/l kyselin se překvapivě ohlašuje až kdesi v závěrečné dochuti, která je středně dlouhá, příjemná. Výrobce na etiketě píše, že má víno dlouhou perspektivu zrání, můj odhad je 5 let. Mikros z ročníku 2004 vyrobil vína, která mají budoucnost mnohem slibnější (Chardonany - Daniel, Rulandské bílé - Liščí vrch, Ryzlink vlašský - Železná, Ryzlink rýnský - Za cihelnou).

Bylo-li by takovýchto Rulandských šedých více, zřejmě by se tato odrůda častěji objevovala v mé lednici. Chci však ještě podotknout, že toto víno pro mě nebylo až zase takovým bonbónkem ve srovnání s Rulandským šedým 2001 pozdním sběrem ze znovínského Šobesu. To jsem otevřel přibližně před měsícem (bohužel jsem se nedostal k napsání recenze) a musím konstatovat, že je to lahůdka... Kdo máte v archivu, buďte na to pyšní, je to skvost vín novodobého domácího vinařství a má ještě minimálně 5 let pozitivního vývoje v láhvi před sebou. A neodpustím si škodolibý (samozřejmě v legraci) úšklebek těm, kdož dodnes dokáží tvrdit, že si z ročníku 2001 neuložili žádné víno, protože to byl ročník špatný.

No ale zpátky k Mikrosu a dnešnímu Rulandskému šedému z Kotelné a jeho ceně. Víno stálo 209,- Kč a musím s výrobcem souhlasit, že se jedná o cenu odpovídající. Dívám se však do nového ceníku vín ročníku 2005 (www.mikrosvin.cz) a moje otevřené oči padají z důlků. Čtu tam, že je Rulandské šedé ročníku 2005 výběr z hroznů z tratě Kotelná k mání za 353,- Kč (odpovídá oproti dnešnímu recenzovanému vínu zdražení o 69 %). Jsou tu dvě varianty. Buďto se jedná o tiskovou chybu a víno ve skutečnosti stojí 253,- Kč (zdražení o 21 %) a nebo se Mikros svou cenovou politikou snaží oslovit jinou skupinu obyvatelstva, než jsem já. Pokud je platná varianta B, daří se mu to dokonale a já mám smůlu a musím začít chodit do Kauflandu na noční směnu vybalovat jogurty.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské šedé
Ročník: 2004
Jakost: Výběr z hroznů
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Perná
Viniční trať: Kotelná
Výrobce: Vinařství Mikrosvín Mikulov, a.s.
Číslo šarže: 08
Evidenční číslo jakosti: 13G1-05
Číslo vzorku: 21
Alkohol: 14,5 % obj.
Zbytkový cukr: suché, do 4 g/l
Kyseliny: 7,1 g/l
Bezcukerný extrakt: 21 g/l
Způsob odlepení etikety: láhev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 209,- Kč přímo od výrobce

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 8 8 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2773x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 24.01.2010 10:30:31