O Víně

25.06.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.06.2018 07:00

Red Blend Series #1 2014 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Poprvé se dostávám ke speciálním vínům Gran Reserva z Viña Tarapacá. Jak hodnotím Red Blend Series #1 ročníku 2014 D.O. Valle del Maipo, se dozvíte v následující recenzi.

Standardní řadu Gran Reserva hodnotím na portále ovine.cz již mnoho let, ať již v rámci samostatných recenzí nebo ještě častěji v měsíčních přehledech v mém blogu. Tato vína dlouhodobě hodnotím nadprůměrnými známkami a pokud se někde objeví ve výprodeji nebo v akci, tak neváhám a nakupuji do zásoby. Na konci roku 2017 se prostřednictvím vinicola.eu do ČR masivně  propagovala speciální řada, kterou na e-shopu najdete pod tímto odkazem. Pokud jste se kroutili hlavou nad cenami řady Gran Reserva, tak Speciální vína nasadila ještě vyšší cenovou laťku.

Suché červené víno Red Blend Series #1 2014 jsem koupil v prosinci 2017 za 269,90 Kč (akce Billa, e-shop českého dovozce 453,- Kč). Z webových stránek společnosti vinicola.eu přebírám text, který se vztahuje k tomuto vínu.

Gran Reserva Tarapaca Blend Series #1 skládá poctu půdám, které daly vzniknout výjimečným vínům značky Tarapacá tím, že kombinuje esenci Cabernet Sauvignon na poloze Piedmont a esenci Syrahu, vypěstovaného na poloze Mansel. Víno tvoří z 85 % Cabernet Sauvignon a 15 % Syrah. Ve vulkanické půdě Piedmontu vykazuje Cabernet Sauvignon aroma černého ovoce, pěknou kyselinku a jemné taniny. Vinohrady v Manselu jsou vysázené v zastíněné oblasti s nepatrně nižšími průměrnými teplotami, Syrah je proto plný, tělnatý s výrazem černých bobulí a kořeněnými tóny. Unikátní kombinace vín vyrobených z hroznů vypěstovaných na rozdílných půdách přináší expresivní  vybalancované víno s dlouhou dochutí. Červená vína z údolí Maipo dosahují kvalit francouzských bordeauxských vín za mnohem kratší dobu zrání. Na českém trhu jsou vína vinařství Viňa Tarapacá již 20 let a jsou nejprodávanější chilskou značkou.

Lahev originálního tvaru objemu 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž vychází z řady Gran Reserva, odlišná je jen barva obou etiket a několik málo detailů, kvůli odlišení od řady Gran Reserva. Na zadní etiketě je nově uvedena mapka vinařské podoblasti s vyznačenou vinicí, odkud pochází hrozny pro dnešní víno.

Barva je višňově červená, má vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní, které přechází do sušených višní a kompotového ovoce. Na pozadí najdete kořenité odstíny v podobě vanilky a exotického koření.

Chuť je plná a má dlouhý dozvuk, ve kterém oceníte jemná třísla, vysoký extrakt a nádhernou harmonii. Dotyk s dubem je vyšší, ale moc se mi líbí, protože dodává v závěru pořádné tělo. Vysoký obsah alkoholu je u řady Gran Reserva obvyklé a je tomu i v tomto případě (14,0 % obj.). Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Red Blend Series #1
Odrůda: Cabernet Sauvignon (85 %) a Syrah (15 %)
Ročník: 2014
Kategorizace: Gran Reserva
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Valle Central
Vinařská podoblast: Valle del Maipo
Výrobce: Viña Tarapacá ex Zavala, Chile
Alkohol: 14,0 % obj.
Doporučená archivace: 2018 - 2024
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 12 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 269,90 Kč (akce Billa, e-shop vinicola.eu 453,- Kč v prosinci 2017)

Spotřebitelská známka: 8.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2109x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 17.06.2018 14:02:31