O Víně

05.03.2018 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.03.2018 07:00

Muscaris 2016 výběr z hroznů - Vinařství Židek Rudolf, Popice

Často jezdím do velmi sympatického Vinařství Židek, a tak dlužím Rudovi, majiteli tohoto rodinného vinařství, nějakou tu recenzi jeho vína.

Nejdříve o odrůdě: Muscaris je jedním z mnohých nových německých křížení, které vzniklo v roce 1987 křížením odrůdy Solaris (Merzling x Gm 6493) se starou muškátovou odrůdou Muškát žlutý. Křížení proběhlo ve Státním vinohradnickém institutu ve Freiburgu pod vedením Norberta Beckera pod pěstebním číslem FR 493-87. Odrůda se vyznačuje vysokou až velmi vysokou odolností vůči houbovým chorobám, což odrůdu předurčuje k pěstování v systému BIO. Odolnost vůči oidiu je dobrá, stejně jako k botritídě. Odolnost vůči peronospoře dobrá až velmi dobrá. Dobře snáší zimní mrazy. Vhodný je řez na dlouhé plodné dřevo se zatížením na 6-8 oček na m2. Regulace násady hroznů během vegetace většinou není potřebná.

Genealogie: Muscaris = Solaris x Muškát žlutý (86,7% V.vinifera + 3,5% V.rupestris + 1,55% V.berlandieri + 1,55% V.riparia + 0,4% V.lincecumii + 6,25% V.amurensis). V Německu je zařazena mezi vinifery, v ČR zařazena mezi odrůdy PIWI.

Muskaris je progresivní odrůdou k výrobě jakostních odrůdových vín a také jako součást cuvée. Vína se vyznačují výraznými muškátovými akcenty s dodatkem citrusového ovoce. Příznivým znakem je schopnost odrůdy si ponechat vyšší obsah kyselin (při vínech v jakosti pozdní sběr 6,8-7,5 g/l), což i při vínech s vyšším zbytkovým cukrem dává pocit svěžesti. Vína mohou připomínat tramínový charakter nebo vína tokajská z odrůdy Muškát žlutý.

Teď něco o výrobci: Vinařství Židek je dnes již větší rodinnou firmou, hospodařící na 54 ha vlastních vinic v rámci vinařské obce Popice, na vinařských tratích Svidrunk, Sonberk, Miterberk a Stará hora. Odrůdová skladba je pestrá. Pro bílá vína převažuje Chardonnay, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sauvignon, Aurelius, Tramín červený, vlajkovou lodí vinařství je Pálava. Nově se vysazují i PIWI-odrůdy, jak Johanniter, Muscaris, Hibernal a Souvignier gris, který, jak se po nejnovějších zkušenostech ukazuje, zdá se být „miláčkem" pana Rudolfa Židka. Červená vína z odrůd Frankovka, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Cabernet Moravia, Cabernet Sauvignon se používají i k dosti značné produkci růžových vín. Bílá i růžová vína obsahují vesměs poněkud vyšší zbytkový cukr, vždy však mistrně vyvážen dobrou kyselinkou, takže vína působí svěžím dojmem. Červená vina jsou všechna suchá.

Půdy jsou zde hlinito-písčité, místy s vložkami jílovců, což je výsledkem zvětrávání sedimentů třetihorního karpatského flyše. Tyto usazeniny jsou na velké ploše přikryté propustnými vápenitými sprašemi. Půdy jsou značně vysychavé, proto na většině plochy vinnic je zavedeno kapénkové zavlažování.

Teď již k vínu samotnému.

Muscaris 2016, výběr z hroznů, polosladké z Vinařství Židek vizuálně vypadá moc hezky, čisťounké, barva světlejší žlutá s nádechem do zelenkava, hutné, skoro olejovité konzistence, tvořící velmi bohaté, líně stékající slzy.

Co se týče vůní, tak tady dávám vysoké hodnocení za čistotu, aroma je typicky muškátové, určitě každý vycítí grep, pomeranč a směsku tropického ovoce. S nosem ve skleničce jsem vydržel dlouho a bylo to příjemné J. V ústech je cítit hutnost, extrakt, mohutné tělo, ihned se mi ústa naplňují spoustou ovocných chutí, asi převažuje sladká mandarinka společně s hodně zralou meruňkou. Je cítit i špetka bylin a medovost. Velmi dlouhé, hladké, zbytkový cukr je mistrně vyvážen zajímavou kyselinkou. Víno je skutečně příjemné od začátku až do konce.

Musím zdůraznit, že nejsem fanouškem polosladkých a sladkých vín. Zde však, ač je zde skoro 40 g/l zbytku cukru, tak mi víno vůbec neznásilňuje moje chuťové buňky. Profesionální práce vinaře s velmi dobře vyzrálým materiálem dala vzniknout zajímavému vínu, které se prostě musí líbit. Do vinařství přijíždím často s lidma, kteří preferují, stejně jako já, suchá vína. Nikdy jsem se zde však nesetkal se zásadním odmítnutím vín třeba i se 40 g zbytkového cukru. Počáteční nedůvěra je ihned pryč a každý návštěvník vinařství uzná profesionalitu a umění vinaře. Komu naopak polosladká a sladká vína sedí (většina bílých vín zde má zhruba od 12 do 25 g/l zbytkového cukru), pak Vinařství Židek je skutečnou Mekkou pro příznivce tohoto typu vín.

V dané jakostní kategorii a dle obsahu zbytkového cukru považuji toto víno za špičkové.

Moje hodnocení: podle tabulky mi vyšlo dokonce 91 ze 100 bodů.

Hodnotím vysoce i poměr kvality a ceny - cena u vinaře 163,- Kč / lahev 0,75 L.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Muscaris
Ročník: 2016
Jakost: výběr z hroznů
Kategorizace: panenská sklizeň
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Popice
Viniční trať: Svidrunk
Výrobce: Vinařství Židek, Popice
Stáří vinice: rok 2013 výsadba
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: 18/16
Evidenční číslo jakosti: 88E1-17/34
Datum sběru: 10.9.2016
Cukernatost hroznů: 26,4 °NM
Obsah zbytkového cukru: 39,9 g/l
Obsah kyselin: 6,4 g/l
Bezcukerný extrakt: 28,4 g/l
Síra: 50 mg/l volné síry
Doporučená archivace: 2020
Teplota skladování: 6-12 °C
Teplota podávání: 10 °C, nutno dodržet pro co nejlepší dojem z vína!
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské, řez na 1 tažeň, 6-8 oček na ročním dřevě
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, 6 hod. na slupkách, vylisováno, odkaleno, stočeno do nerezových fermentačních nádob. Nebyly použity ušlechtilé kvasinky. Filtrováno na křemelinovém filtru, před láhvováním deskový filtr + mikrofiltr.
Cena: 163,- Kč (u vinaře)

Spotřebitelská známka: 9.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 10 9 10

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2536x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 23.02.2018 18:45:29