O Víně

02.10.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.10.2012 07:00

Regent 2011 - Winnica Sztukówka, Glinik Średni, Polsko

Přináším recenzi na další zajímavé víno, na které jsem narazil během VII. Mezinárodních dnů vína v polském Jasle.

O odrůdě již bylo něco napsáno v předešlých recenzích, týkajících se této odrůdy, naposledy zde. Winnica Sztukówka je na polské poměry středně velká rodinná firma, spadá do podkarpatské vinařské oblasti na jihovýchodě Polska. Rozkládá se na území Střyžovských vrchů (Pogórze Strzyżowskie) ve výšce cca 280 metrů nad mořem, v blízkosti Čarnořecko-Střyžovské chráněné krajinné oblasti (Czarnorzecko - Strzyżowski Park Krajobrazowy), na jižních svazích vrchu v obci Glinik Średni u Frysztaku. Pro představu - vzdálenost od města Jasla je cca 15 km směrem severovýchodně. Na ploše zhruba 1 ha se pěstují moštové odrůdy pro víná bílá - Johanniter, Solaris, Seyval Blanc, Hibernal a také moštové odrůdy pro vína červená - Regent a Rondo.

Vzhledově víno vypadá velmi hezky, atraktivně. Po zakroužení skleničkou zanechává na skle bohatou barevnou stopu, spoustu docela hutných slziček, tvoří se četné krásné mosty. Víno vypadá extraktivně.

Barva je hluboká, velmi tmavě červená, na okrajích tmavě fialová, odstín vína hodnotím mezi tmavou třešní až mahagonovou. Vůně je výrazná, ovocitě-kořenitá, atraktivní, příjemná.

Chuť je taktéž výrazná, dobře vyvážená. Lehká kyselinka i příjemné třísloviny, extraktivnost a plnost vytvářejí pevné tělo. Ve vínu jsou kromě aromat ovocných, jako směs černé třešně a višně se šťávou z aronie, taky aromata dřevitě-kouřová, kakaová, hořko čokoládová, čerstvého vlašského ořechu s lehkou hořčinkou. Alkohol 13,5 %.

Celkové hodnocení: Víno mne opravdu příjemně překvapilo, docela připomíná bohatá vína až jižního typu. Dle mého mínění nejlepší červené víno na VII. Mezinárodních dnech vína v Jasle.

Ocenění: zlatá medaile na II Galicyjski Konkurs Win 2012.

Víno získáno výměnou. Lahev burgundského typu 0,75 l uzavřena docela dobrým korkem 44 mm bez potisku. Internet: http://www.sztukowka.pl/ včetně fotogalerie. V případě hodnocení za ostatní služby uvedu nedostupnost na běžném trhu, internetové stránky bez informací o vínech (snad teprve ve fázi výstavby), ale hodnotím vstřícný přístup během VII. Mezinárodních dnů vína v polském Jasle.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Harmonia Polska
Odrůda: Regent
Ročník: 2011
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Polsko
Vinařská podoblast: Malopolská
Vinařská obec: Glinik Średni
Výrobce: Winnica Szkutówka, Glinik Średni
Alkohol: 13,5 % obj.
Technologie výroby: ruční sběr, pomleto a odstopkováno, zakvašeno , ruční ponořování matolinového klobouku, po vylisování odkaleno a stočeno do dubového sudu
Délka zrání v dubových sudech: 8 měsíců
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Doporučená archivace: 2015
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 8 9 4

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3601x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 01.10.2012 12:23:53