O Víně

04.09.2012 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.09.2012 07:00

Seyval Blanc 2011 - Winnica Mieszko, Jolanta a Andrzej Ligęzka, Dębica, Polsko

Dnes přináším recenzi na další zajímavé víno, na které jsem narazil během VII. Mezinárodních dnů vína v polském Jasle - Seyval Blanc 2011 z Winnice Mieszko.

Manželé Jolanta a Andrzej Ligęzkovi mají svůj malý, 0,15 ha vinohrad v podkarpatské vinohradnické oblasti Polska, na hranici Sandomierské kotliny a Karpatského podhůří na jižních periferiích města Dębica, což je poměrně velké okresní město se 47 tisíci obyvateli v podkarpatském vojvodství, známé hlavně výrobou automobilových pneumatik. Vinice se nacházejí v místě soutoku dvou potoků, místo samo má svůj půvad a klid, z návrší od vinice je krásný výhled na město a okolní pahorky porostlé bukovým lesem, jenž tvoří přirozenou hradbu proti pronikání studenějších větrů. Vinice leží ve výšce kolem 270 metrů, na poměrně velmi svažitém terénu o úklonu až 30°. Půda ve vinici je hlinitá, vznikla na flyšovém podloží s podílem jílovců, slínovců, pískovců a slepenců, s vysokým podílem vápníku. Nosnými moštovými odrůdami jsou odrůdy Regent, Rondo, Roesler, Seyval Blanc, Hibernal, Bianca, Muškát Oděskij a pěstují se i odrůdy stolní. S ohledem na úklon a nevelkou plochu se veškeré práce vykonávají ručně. Pro majitele je práce ve vinici určitým životním stylem a při tvorbě vína do něj vkládají celé své srdce, jak sami říkají a rádi přivítají u sebe ve vinici všechny zájemce o víno. Přímo nad vinicí je dům majitelů, kteří jsou jedním z mnoha článků Podkarpatské vinné cesty - Podkarpacki Szlak Winnic.

Odrůda Seyval Blanc je známá od roku 1919, vypěstována Bertille Seyvem a jeho spolupracovníkem Victorem Villardem, syn. Seyve Villard 5-276, SV 5276, Seival. Jedná se o interspecifickou hybridní bílou moštovou odrůdu z velké rodiny seibel, pokládána za nejlepší mezi hybridy. Pochází z Francie, rodiče Seibel 4995 x Seibel 4986. Občas nazývána také „hybridní Chardonnay", jelikož skoro vůbec nevykazuje v aromatu a chuti hybridní původ. Genealogie: 50 % Vitis vinifera ; 37 % Vitis rupestris ; 13 % Vitis licencumi. Hrozen středně velký až velký, kónický až cylindrický, kompaktní. Barva hroznu je při dozrání žlutozelená, hmotnost průměrně 100-150 g, velikost bobulí cca 12 mm. Odrůda dozrává koncem září až počátkem října, je vysoce mrazuvzdorná, do -28 °C, prakticky absolutně odolná vůči houbovým chorobám, nevyžaduje chemickou ochranu. Odrůda vysoce plodná, je nutná redukce úrody, jelikož na přetížených keřích hrozny nedozrávají. Růst keřů je středně silný na půdách hlubších, úrodnějších, na méně úrodných a sušších půdách roste slaběji. Při dostatečné úrodnosti půdy je vhodný delší řez tažňů, keře vést v jedno až dvouramenné formě Guyot. Odrůda vhodná do nejsevernějších vinařských oblastí, pěstovaná od 30. let XX. století v severní Francii, později v USA (New Hampshire, New Jersey, New York, Nort Carolina, Maryland, Wisconsin, Pennsylvania), v Kanadě (hlavně Ontario, Québeck), v Anglii, Dánsku, dlouhodobě se vyskytuje i v polských vinicích a pozorováním se ukazuje vhodnost odrůdy pro zdejší podmínky a určitě zde má budoucnost. Dává vína harmonická v chuti i vůni, lehčí, ovocného charakteru, svěží. Používá se i k výrobě šumivých vín.

Teď již k vínu samotnému. Hrozny pocházejé z vinice, která byla vysázena v roce 2006 na podloží karpatského flyše, půda hlinito-jílovitá, vápenitá. Manželé Ligęzkovi jsou s odrůdou spokojeni, dosahuji každoročně dobré výnosy bez nutnosti chemického ošetření, jen s nutností zvýšeného objemu zelených prací.

Po nalití do skleničky se na stěnách objevují dosti početné bublinky plynu. Víno se mi nezdá stoprocentně čisté, ve víně je jakoby lehounká mlha. Nežene do do slzení, evidentně se jedná o víno lehčího charakteru.

Barva vína je nižší, světle žlutá, odstín lněného plátna, pro odrůdu však typická.

Vůně je poměrně výrazná a příjemná, převažuje aroma drobného zahradního ovoce - angrešt, bílý rybíz, taky zelené jablko, z časem se vůně rozvíjí do širší palety, a tak jako bych ucítil vůni kokosu, kivi, žlutého melounu. Po stránce vůně víno hodnotím vysoce.

V chuti je víno lehší, živé, minerální, šťavnaté až pikantní. Vyšší obsah kyselin dává vínu svěžest, v tomto případě jakoby kyselinky zapadaly do charakteru vína, nejsou nijak agresivní a mne osobně v ničem nevadí. Prostě - Seyval Blanc je takový. Chuť evokuje kivi, angrešt, grapefruit, kdoule. Vyžaduje poněkud nižší teplotu podávání. Je to vhodné popíjení na horké letní večery, což jsem osobně odzkoušel!

Celkové hodnocení: velmi zajímavé a pěkné bílé víno na VII. Mezinárodních dnech vína v Jasle, možno říci, že se jedná o velmi vydařeného reprezentanta bílých polských vín ročníku 2011, které podle Konventu polských vinařů nedopadly zrovna nejlépe, v porovnání s víny červenými. Pro mne příjemné překvapení, víno, které zaujalo. Taky toto víno pozitivně hodnotil pan Aleš Valluch, degustátor na moravských soutěžích vín.

Majitelé vinice zvou příznivce vína na degustace!

Cena: víno získáno výměnou za lahev moravského. Vinařství nemá koncesi na prodej svých vín do obchodní a gastronomické sítě.

Moje hodnocení: 82 bodů za 100 bodů.

Zdroj foto a text: Lech Malysz a http://www.winogrona.org/

Kontakt: Jolanta i Andrzej Ligęzka
ul. Wielopolska 230b
39-200 Dębica, Polsko
tel. +48 604 964 863
e-mail: tygrys_@autograf.pl, a.ligezka@winiarzepodkarpacia.pl

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Seyval Blanc
Ročník: 2011
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: podkarpatská
Vinařská obec: Dębica
Výrobce: Winnica Mieszko, Jolanta i Andrzej Ligęzka, Dębica
Alkohol: 11,0 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 4,0 g/l
Obsah kyselin: 9,0 g/l
Cukernatost moštu: 20 brix (cca 18,3 °NM)
Datum sklizně: 28.9.2011
Technologie výroby: dvouhodinová macerace, kvasinky Bayanus IOC efficience
Teplota podávání: 9-10 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Doporučená archivace: 2013
Cena: dar

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
7 6 8 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3262x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 31.08.2012 15:58:54