O Víně

23.04.2007 ceskolipak Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.04.2007 00:00

Ryzlink rýnský 2000 výběr z hroznů - Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem

Ryzlink rýnský... Sovice... výběr z hroznů 2000...

Jsou hlavními atributy, které můžeme spatřit při pohledu na vinětu tohoto vzácného vína. Lahev ještě korunují dvě zlaté medaile, jedna z Valtických vinných trhů 2001 a druhá z Výstavy českých vín 2006 v Kutné Hoře. Dále se dozvídáme, že víno je polosuché a obsahuje 14,1 % alkoholu. O jeho obsahu ale zatím nevíme nic. Pojďme si však nejprve povědět, co předcházelo tento okamžik, kdy před sebou držím lahev hlavního hrdiny dnešního večera - Ryzlinku rýnského 2000 výběru z hroznů.

Viněta nás nejprve směřuje do krajiny Zlatého pruhu země české a adresa je jednoduchá: č.p. 1 - roudnický zámek a sídlo Lobkoviczkého zámeckého vinařství, v jehož rozsáhlých sklepích vína zrají a lahvují se. Viniční trať Sovice, která spolu s tratí Kochovskou patří mezi původní vinice Lobkoviczů, je pěkně popsána v článku Ryzlink rýnský 2003 výběr z hroznů - Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem. Pod Sovicí se nachází lisovna, kde se hrozny zpracovávají. Hrozny, na kterých se vytvořila ze 40 % ušlechtilá plíseň šedá, byly sklizeny 6. - 9. listopadu 2000, dosáhly cukernatost 24,4 °NM. Tomu předcházela 11. října probírka hroznů, které byly napadeny ze 60 % Botrytis a měly cukernatost 25,6 °NM. To umožnilo získat menší partii botrytického výběru z hroznů s vyšším extraktem (28,2 g/l) a obsahem kyselin (7,6 g/l). Tento výběr je sice již vyprodán, ale připravuje se botrytický výběr 2005.

Celková adjustáž na mě působí velmi zdařile - použití hnědého písma a erbů na světle béžové etiketě i kapsli spolu se získanými oceněními vypadá noblesně. Analytické a doprovodné údaje tradičně chybí. Lahev je typu bordolesse o objemu 0,5 l (khaki sklo). Trochu mě překvapil korek, který je poměrně krátký (39 mm), lepený; ale jinak ještě přijatelně kvalitní.

Barva vína je famózní, intenzivně zlatá, odpovídající stáří vína, průzračná, jiskrná. Viskozita je přirozeně trochu vyšší, ale ne zas tak moc a víno chvilku vytváří na stěnách tenké mosty. Při nalévání posledních doušků vína jsem si povšiml, že na stěnách lahve a ve sklenici jsou shluky drobných krystalků vinného kamene.

Ve vůní nás nejprve osloví nasládlé komplexní pralinkové aroma. Řekl jsem si: „Hm, to už tady bylo“, přesně jako u výběru ročníku 2003. Tímto aroma navíc probleskne takový organický tón benzínu (ale ne toho, který je cítit u čerpacích stanic, spíše ten, se kterým někdo manipuluje hadičkami z barelů někde v kůlně), benzín po pár minutách mizí a objevuje se celkem překvapivě velice svěží citrónově-muškátová vůně, která je velmi příjemná a mně připomíná čerstvé bobule stolních hroznů nebo, chcete-li, limonádu Top-topic a také ve mně vzbuzuje chuť se do nějaké podobné křupavé bobule zakousnout. Tento odstín bych asi hledal u mladších vín a možná ani ne u ryzlinku. Dále pak přetrvává komplexní vůně hrozinek v tvarohu s troškou hřebíčku. Druhý den při teplotě asi 10 °C se ještě objevuje vůně rybízové šťávy.

Chuť tohoto sedm let starého ryzlinku je nadále velmi šťavnatá a svěží jako zelené jablíčko; velmi harmonická. Lze také rozpoznat jemnou kořenitost či snad náznak botrytidy. Dochuť příjemná, jemně citrónová. Po několika doušcích nás hřeje alkohol, jehož vyšší hodnota, patrná snad jen z viněty, nijak nenarušuje strukturu chutě ani vůně. Víno přitom nepůsobí težším dojmem než bych původně očekával a nejspíš bych ho vypil celé sám. Zbytkový cukr dokresluje již zmiňovaný šťavnatý charakter - je ho dostatek, aby zjemnil kyselinky, ale ne mnoho, aby se vytrácela svěžest.

Co říci závěrem? Vychutnávat si toto elegantní stylové víno je mimořádný zážitek, který si někdy rád zopakuji. Pokud provedu srovnání např. s ryzlinkem ze Školního statku Mělník rovněž 2000 ve výběru z hroznů, pak víno má senzoricky odlišné vlastnosti. Mělnický ryzlink s vůní po lipovém květu či šípkovém čaji působí říznějším dojmem s výraznější kyselinou. To naopak mladší kolega výběr z hroznů 2003 z Roudnice se skutečně podobá náplním některých bonboniér a zdá se být těžším a poněkud unavenějším, kdy horký ročník 2003 mu ubral na svěžesti a rozumné hladině kyselin a podle mého osobního názoru má možná i menší perspektivu k archivaci.

Pro mě je tento Ryzlink rýnský 2000 výběr z hroznů královským vínem z roudnického zámku, zlaté barvy, zlatých medailí, který rozhodně doporučuji příznivcům této odrůdy. Víno mají stále v sortimentu zámeckých sklepů i vinotéce v Riegerově ulici v Roudnici nad Labem; dostupnost v ostatních vinotékách je asi s otazníkem.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ryzlink rýnský
Ročník: 2000
Jakost: výběr z hroznů
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché (8,4 g/l)
Kyseliny: 6,6 g/l
Bezcukarný extrakt: 26,5 g/l
Vinařská oblast: Roudnická
Vinařská obec: Vetlá
Viniční trať: Sovice
Výrobce: Zámecké vinařství s.r.o. Roudnice nad Labem
Číslo šarže: 2003/T-5
Evidenční číslo jakosti: 24721V/01-8020/25
Číslo vzorku: 21
Získaná ocenění: Zlatá medaile VVT 2001, TOP**** 2001-2002
Alkohol: 14,1 % obj.
Způsob odlepení viněty: ponořit do teplé vody
Cena: 195,- Kč (Lobkovické zámecké vinařství, 20.12.2006)

Spotřebitelská známka: 8.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 10 9 8 5

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2032x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 29.08.2009 10:52:28