O Víně

22.02.2006 Honza Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.02.2006 00:00

Blanc de Blancs 2004 Vin de Pays des Côtes de Gascogne - J. P. Chenet, Francie

Na začátku recenze si dovolím uvést informace, které jsem obdržel od českého dovozce. Tradiční originální tvar láhve patří k úspěchu značky J. P. Chenet. V roce 1991 získala vína J. P. Chenet ocenění "OSCAR DEL´EMBALLAGE IFEC 1991" za nejlepší vzhled. Tato značka vín je relativně mladá. První dva styly, červené Cabernet Sauvignon a bílé Blanc de Blancs, vznikly teprve v roce 1985. Hned dva roky na to přibylo růžové víno Cinsault rosé a bílé sladké Medium sweet. V roce 1996 celou kolekci doplnila dvě exkluzivní vína, nejlepší vína své kategorie - barikovaná vína, červené Merlot x Cabernet Sauvignon a bílé Chardonnay.

Hrozny sklizené pro vína J. P. Chenet vyzrávají v teplých jižních oblastech Francie. Podnebí zde zaručuje stálost a vyrovnanost kvality jednotlivých ročníků. Dostatek slunce hlavně u červených vín způsobuje unikátní plnost a ovocnou bohatost vůně a chuti. Gascogne, umístěný mezi oceánem a Pyrenejemi, má více než 1600 let starou vinařskou kulturu. Zde se daří v ideálních klimatických podmínkách zejména aromatickým odrůdám révy vinné pro svůdná svěží vína.

Označení bílých směskových vín “Blanc de Blancs“ znamená doslova „bílé z bílých“, rozuměj z hroznů. Toto suché bílé víno je vyrobené z odrůd Colombard x Ugni blanc. Hlavně odrůda Colombard je ve Francii velice vyhledávaná, je základní odrůdou pro výrobu známé vínovice Cognac. Odrůdy jsou sklízené v oblasti Gaskoňska na jihu Francie.

Originální láhev má objem 0,75 l a je opatřena korkem z drti délky 43 mm. I přes absenci plných okrajů mi korek připadal kvalitní. Podle mne je to jeden z případů, kdy lepený korek může být lepší než některé celistvé korky nižší kvality.

Adjustáž je podle mne naprosto úchvatná. Snažil jsem se zjistit co nejvíce reakcí známých a přátel na láhev jako celek a všichni byli uneseni tou drzou a baňatou lahvičkou. Přiznám se, že uchvácen jejími vnady, mi mé prsty samy od sebe stiskly klávesy, vytvoříc číslovku 10 v první kolonce hodnotící tabulky.

Barva je „žluťounká“ s odlesky bílého zlata. Víno středně rychle stékalo po stěnách vstříc hladině. Vůně působí svěžím dojmem. Objevuje se tropické ovoce a troška medu. Pokud necháte odpočinout nos a hluboce pomalu vdechnete, ucítíte někde v dálce náznaky tónů kůže. Stářím se podle mne tyto tóny zvýrazní. Asi bych neměl problém, splést si vůni s nějakým lehčím typem Chardonnay.

Chuťové očekávání bylo naplněno pikantností, ovocností a teplým jižanským charakterem, který se mnohdy vyznačuje určitou fádností. Toho se naštěstí víno vyvarovalo a můj jazyk zaznamenal příjemnou kyselinku, která je pro obě odrůdy typická. Víno působí sametově, hladce a má slušné tělo. Dva roky náročného stáří, které proběhly z části v hypermarketu, vínu nijak neuškodily, jen ho podle mne posunuly do větší vyzrálosti, než bych před degustováním odhadoval.

Za cca 130,- Kč dostanete víno, které se dá kvalitativně srovnávat s našimi průměrnými přívlastky a navrch Vám přihodí trochu toho jižanského charakteru a neuvěřitelně krásnou láhev. K jídlu bych doporučoval čínu s ananasem, nebo třeba kuřecí maso se sýrem a broskví.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Blanc de Blancs
Odrůda: Colombard x Ugni blanc
Ročník: 2004
Jakost: Vin de Pays des Côtes de Gascogne
Vinařská podoblast: Jihozápadní Francie
Vinařská podoblast: Côtes de Gascogne
Obsah zbytkového cukru: suché
Výrobce: J. P. Chenet, Francie
Evidenční číslo šarže: L 250 05 00 : 10 PE
Alkohol: 11,5 % obj.
Dovozce: United Brands, s.r.o.
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Doporučená archivace: do roku 2008
Cena: 129,- Kč (Billa v roce 2006)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 6 7 7 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6748x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 29.12.2009 19:51:25