O Víně

12.12.2012 Jarda Aktivni: Ano Datum a čas publikace: 12.12.2012 07:00
Mýty a fakta o víně

V pátek 2. listopadu 2012 se uskutečnil křest a autogramiáda autorů nové vinařské knížky „Mýty a fakta o víně“ prof. MUDr. Milana Šamánka a doc. MUDr. Zuzany Urbanové. Cituji z obálky knihy: “Znovín Znojmo vydáním této knihy chce podpořit rozumné pití vína, jako daru k oblažení stále dynamičtějšího života. Víno bylo, je a bude součástí kultury národa a právě ke kultuře pití vína má tato kniha přispět“.

Zatím co mnozí účastníci patnáctého ročníku „Putování po archivních sklepích Znovínu" se dole ve sklepních prostorách a v návštěvnickém centru věnovali dalšímu ochutnávání vín, o poschodí výš v galerii Louckého kláštera ve Znojmě čekalo milé překvapení. Pan profesor MUDr. Milan Šamánek s celou řadou dalších titulů tu podepisoval novou knížku Mýty a fakta o víně, kterou napsal společně s doc. MUDr. Zuzanou Urbanovou, CSc. Při křtu drobné publikace byli za kmotry známý kardiochirurg profesor Jan Pirk, herec Petr Štěpánek a ředitel Znovínu Ing. Pavel Vajčner, který ke knížce napsal předmluvu.

Oba autoři Milan Šamánek a Zuzana Urbanová, jsou velice erudovanými odborníky a mimo svoji hlavní profesi se zajímají o prospěšnosti alkoholu v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, jsou propagátoři zdravého životního stylu, jehož nedílnou součástí je dobré jídlo a kvalitní a dobré víno. Prof. Milan Šamánek je čestným členem mnoha domácích a zahraničních společností. Byl iniciátorem prvního výzkumu o účinku vína na prevenci předčasné arteriosklerózy v ČR. Je přesvědčen o příznivém působení střídmého pití vína a snaží se přednáškami, besedami a publikační činností seznamovat co nejširší veřejnost s těmito nejnovějšími a ověřenými poznatky. Předchozí publikace s doc. Urbanovou „Víno na zdraví" získala celosvětové uznání udělením ceny za nejlepší publikaci o zdraví a víně v roce 2012 od prestižní světové „Organisation of vine and wine" v Paříži.

Ve čtivě psané knížce autoři vyvrací či potvrzují obecně rozšířené mýty o víně formou odpovědí na otázky. Knížka je to sice útlá o 83 stranách, ale odpovědi jsou podány velice přístupnou a srozumitelnou formou.  Knížka je rozvržena do následujících kapitol:  Mýty o dávné historii vína, Pít či nepít?, Kolik pít, Jak pít, Tolerance k alkoholu, Myslíte, že jsem alkoholik?, Rána opilců jsou krutá, Víno a mozek, Víno, těhotenství a kojení, Různé druhy vína, Jaké víno je nejlepší, Bílé nebo červené?, Víno a jídlo, Víno a tloušťka, Alkohol na cestu, Víno a sex, Zakažte pití alkoholu!, Obřad servírování vína, Mohu odmítnout nabídnuté víno, Korek a další uzávěry lahví, Teplota vína, Lahve a skleničky na víno, Šumivá vína, Víno pro řidiče, Zvířata a alkohol.

Knížka se čte velice dobře a není problém ji za večer u sklenky vína důkladně prostudovat. Je k dostání pravděpodobně ve všech prodejnách Znovínu, pokud tedy je ještě k sehnání, protože byl o ní veliký zájem... Pan profesor Pirk za souhlasného přitakávání svého kolegy a přítele profesora Milana Šamánka s úsměvem pravil, že dvojice, myslel manžele atd., by měla každý den vypít pro své zdraví sedmičku dobrého vína. Je příjemné a velice uklidňující slyšet tato slova od uznávaného kardiochirurga, který pacientům transplantoval přes dvě stovky srdcí. Jen pro zajímavost, čtyřiašedesátiletý sportovně založený Jan Pirk druhý den dopoledne běžel v Gránicích náročný přespolní závod. Jen tak, pro radost...

(rozhovor s prof. Pirkem najdete zde)

Název: Mýty a fakta o víně
Autor: prof. MUDr. Milan Šamánek, DrSc.,FESC a doc. MUDr. Zuzana Urbanová, CSc.
Ilustrace: Jiřina Wilma Pálková
Fotografie: archiv autorů a Znovínu Znojmo
Tisk: Centa spol.s.r.o.
Pro Znovín Znojmo a.s. vydala Agentura Bravissimo Znojmo 2012
Počet stran: 83
Cena: 80,- Kč

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4315x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5