O Víně

01.02.2012 Jarda Aktivni: Ano Datum a čas publikace: 01.02.2012 07:00
Nová cyklomapa Znojemsko - Weinviertel

V rámci Přeshraničního projektu Víno a cestovní ruch, který obsahoval pět akcí v roce 2011, vydalo v prosinci 2011 Sdružení znojemských vinařů, jako poslední bod projektu cyklomapu Znojemsko - Weinviertel s podtitulem Vinařské cyklotrasy.

Před blížící se jarní cyklistickou sezonou všichni zájemci a milovnící vinařské cykloturistiky jistě přivítají novinku, se kterou přišlo na veřejnost Sdružení znojemských vinařů v podobě cyklomapy. V rámci Přeshraničního projektu Sdružení znojemských vinařú a Weinstrasse Retz nazvaného Víno a cestovní ruch, který proběhl v pěti akcích v roce 2011, vydalo totiž v prosinci 2011 Sdružení znojemských vinařů, jako poslední bod celého projektu cyklomapu Znojemsko - Weinviertel s podtitulem Vinařské cyklotrasy. Celý roční projekt sestávající z únorové mezinárodní konference Víno a cestovní ruch, březnové besedy na stejné téma při Znojemském koštu 2011 a dvou odborných exkurzí našich vinařů v červnu do Rakouska a rakouských vinařů v srpnu do Znojemské vinařské podoblasti, byl spolufinancován Evropskou unií z evropského fondu pro regionální rozvoj. Název mapy je trochu zavádějící, protože neobsahuje celý Weinviertel, ale jenom jeho část malého mikroregionu nazvaného Retzer Land. Mapa je vytištěna v měřítku 1:94 a zaujímá celou Znojemskou vinařskou podoblast včetně části Retzer Landu. Je v ní zakreslený návrh pěti cyklistických tras s kilometrovníkem, včetně grafu výškového převýšení, vedoucích po Znojemské vinařské podoblasti se zajížďkou do Retzu a jeho blízkého okolí. Jsou zde také vyznačeny a zakresleny všechny významné viniční trati s nabídkou doporučených zastávek a telefonických kontaktů na 40 známých i méně známých vinařství, které na jednotlivých trasách sídlí včetně několika barevných fotografií. Čísla jednotlivých vinařství ze seznamu jsou potom uvedena na příslušném místě trasy a samozřejmě i v mapě (viz. obrázek). Všechny trasy začínají a končí u Louckého kláštera ve Znojmě, kde je velké parkoviště a městské koupaliště. Jsou různě atraktivní, náročné a jejich délka je mezi 35 - 60 km:

Trasa 1: Znojmo, Loucký klášter - Hradiště - Králův stolec - Šobes - Hnanice - Popice - Konice - Kraví hora - Znojmo, Loucký klášter (délka je cca 35 km)

Trasa 2: Znojmo, Loucký klášter - Přímětice - Kuchařovice - Horní Dunajovice - Hostěradice - Miroslav - Miroslavské Kninice - Bohutice - Moravský Krumlov - Znojmo, Loucký klášter (délka cca 60 km)

Trasa 3: Znojmo, Loucký klášter - Strachotice - Slup - Jaroslavice - Hrádek - Božice - Lechovice - Bantice - Těšetice - Suchohrdly - Znojmo, Loucký klášter (délka cca 50 km)

Trasa 4: Znojmo, Loucký klášter - Konice - Popice - Havraníky - Hnanice - Oberretzbach - Retz - Unterretzbach - Kleinhaugsdorf - Hatě - Chvalovice, sklepní ulička - Dyjákovičky - Vrbovec - Načeratice - Znojmo, Loucký klášter (délka cca 50 km)

Trasa 5: Znojmo, Loucký klášter - Sedlešovice - Nový Šaldorf - Konice - Popice - Havraníky - Hnanice - Šatov, sklepní ulička - Chvalovice, sklepní ulička - Dyjákovičky, sklepní ulička - Lampelberg - Vrbovec - Načeratice - Tasovice - Tasovický splav - Dyje - Dobšice, sklepní ulička - Znojmo, Loucký klášter (délka cca 55 km)

Mapu je možné získat v Turistickém informačním centru (TIC) v Miroslavi, Moravském Krumlově, Vranově nad Dyjí, Retzu a ve Znojmě. Rovněž bude pro zájemce k zakoupení1 na Znojemském koštu 17. března 2012 v Louckém klášteře ve Znojmě.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3518x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5