O Víně

16.01.2008 Neználek Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
Malá encyklopedie českých a moravských vín 2.

Kdo se o víno jen trochu zajímá, nebo pravidelně čte náš portál, toho jistě neminula zmínka o Malé encyklopedie českých a moravských vín 2. Tato kniha vyšla v listopadu 2007 už podruhé a tak si o ní něco řekneme.

O co vlastně v této knize jde? Jde o knihu - katalog, ve které se prezentují vinařství a jejich vína. Každé vinařství mohlo dle vlastního výběru nominovat maximálně 9 vzorků. Podmínkou autora celé soutěže Branka Černého bylo, aby se vína objevila na předvánočním trhu roku 2007. Vína byla zhodnocena odbornou komisí, jako na soutěžích vín. Celá soutěž je registrována Ministerstvem zemědělství, takže oceněné lahve mohou být označeny. Ocenění je značeno 5-3 korunkami (w). Hodnocení dosahuje takové úrovně, že jsou její výsledky současně uznány jako nominační do Národního salonu vín ČR.

Trocha statistiky z 2. encyklopedie (2007):
Počet vinařství 122.
Počet vín 815 rozděleno na 6 kategorií.
Počet 5w získala pouze tři nejlepší vina v každé z kategorií (18 vín).
Počet 4w získalo pouze 9 % nejlépe hodnocených vín v dalším pořadí (80 vín).
Počet 3w získalo pouze 19 % vín v dalším pořadí (161 vín).

Je potěšitelné, že organizátoři nepřipustili devalvaci hodnocení.

Nejvyššího hodnocení dosáhla tato vína:
Championem soutěže se stalo
Chardonnay 2005 slámové - Vinum Moravicum a.s.
Nejlepší víno v kategorii bílých vín do 7 g/l zbytkového cukru -
Chardonnay 2006 pozdní sběr - Moravíno s.r.o.
Nejlepší víno v kategorii červených vín do 7 g/l zbytkového cukru -
Zweigeltrebe barrique 2005 výběr z hroznů - Vinařství u Kapličky.
Nejlepší víno v kategorii růžových vín do 7 g/l zbytkového cukru -
Frankovka rosé 2006 výběr z hroznů - ČEBAV s.r.o.
Nejlepší víno v kategorii vín nad 7 g/l a do 70 g/l zbytkového cukru -
Rulandské bílé 2006 pozdní sběr - Vinařství Krist.
Nejlepší víno v kategorii vín nad 70 g/l zbytkového cukru -
Chardonnay 2005 ledové - Vinařství Vaďura.

Nejlepší kolekci vín přihlásilo Vinařství u Kapličky s.r.o. (bodový průměr 85,68).

Jak byla hodnocena jiná vína, se můžete dozvědět třeba nákupem této knihy za 249,- Kč. Pokud se vám tato cena bude zdát příliš vysoká, můžete se s hodnocením seznámit na internetové stránce www.vinnysklep.cz. Budete ale ochuzeni o doporučené recepty k šestici nejlépe hodnocených vín, fotografie vinařů, degustátorů, písemné charakteristiky nejlepšího vína z vinařství nebo dalších doplňujících údajů (počet vyrobených litrů, cena ve vinařství, doposud dosažené nejvyšší ohodnocení). Také si mě velmi získala novinka v letošním ročníku, tou je žolík autora. Autor tak upozorňuje na fakt, o kterém někteří dobře víme, že ve všech soutěžích se derou do popředí vína založené na kráse prvního dojmu. Tato vína ne vždy patří mezi ty, se kterými chceme trávit celý večer. Proto autor u několika vín doplnil objektivní hodnocení o své subjektivní a udělením žolíka tak chce upozornit na vína, se kterými rád tráví „meditační“ večery. :o)

Naopak oproti tištěné podobě encyklopedie na stránkách www.vinnysklep.cz můžete objevit navíc, např. „amatérské“ hodnocení vín. Každý se totiž může zúčastnit dodatečného hodnocení vín z encyklopedie. Na internetu také najdete daleko rozsáhlejší kalendář vinařských akcí 2008, než je v knize.

Nákup knihy nebo alespoň návštěvu stránek www.vinnysklep.cz můžu jedině doporučit. Oba doposud vyšlé ročníky této knihy, jsou jeden z mých spolurádců při nákupech vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3194x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5