O Víně

16.06.2006 J. Aktivni: Ano Datum a čas publikace:
100 červených vín českých a moravských vinařství 2006/2007

Po týdnu se znovu vracíme k novým publikacím mapujících 100 našich vín. Dnes se detailně podíváme na knihu 100 červených vín českých a moravských vinařství 2006/2007 od Heleny Baker.

Název: 100 červených vín českých a moravských vinařství 2006/2007
Podtitul: Nový průvodce po dobrých vínech domácích vinařů pro všechny milovníky, kteří si víno chtějí opravdu vychutnat
Autor: Helena Baker
Vydavatelství: Newletter (2006)
Web: http://www.vinarskypruvodce.cz
Rozměry: 100 x 195 mm
Počet stran: 117
Cena: 129,- Kč

I když jsem obě publikace rozdělil do dvou samostatných recenzí, mohl jsem klidně vše odbýt pouze v jedné, protože 90 % řečeného u první publikace 100 bílých vín českých a moravských vinařství 2006/2007 platí i pro tuto. Několik dnů po zveřejnění jsem si ale uvědomil zásadní věc! Naprosto jsem zapomněl na Národní salon vín ve Valticích, kde je každý rok představeno našich 100 vín, jak jste se mohli nedávno dozvědět například v reportáži od Honzy Salon vín České republiky 2005/2006. Zpět ale k uvedené publikaci, která má o dvě stránky méně. Má stejný formát i vzhled, s jedinou výjimkou, kterou je červený podklad pro základní charakteristiku vína. Skladba vinařství je velmi podobná, jako v případě stovky bílých vín, až na pár odlišností.

Opět abecedně vyjmenuji ta vinařství, která najdete v této publikaci, a o kterých jste se na našem portále mohli dozvědět více: Beneš Jaroslav, Bohemia Sekt Českomoravská vinařská a.s., České vinařství Chrámce, Dobrá vinice a.s., Ďurinová Blanka, Eko Hnízdo s.r.o., Ekologické hospodářství rodiny Abrlovy, Glos Lubomír, Habánské sklepy, LIVI spol. s r.o., Moravské vinařské závody s.r.o., Nešpor Jaroslav, Patria Kobylí a.s., PPS Agro a.s., První znojemská vinařská a.s., Reisten s.r.o., Sonberk a.s., Stapleton - Springer s.r.o., Sůkal Milan, Šlechtitelská stanice vinařská s.r.o. Velké Pavlovice, Tichý Jaroslav, Tichý Richard, Vinařský dům Vinohrad, Vinařství Baloun Radomil, Vinařství Bíza, Vinařství Bunža, Vinařství Dobrovolný, Vinařství Hort, Vinařství Kovacs s.r.o., Vinařství Krist, Vinařství Maděřič, Vinařství Málek, Vinařství Maňák, Vinařství Mikrosvín Mikulov a.s., Vinařství Mráz, Vinařství Plešingr, Vinařství Polehňa, Vinařství rodiny Špalkovy s.r.o., Vinařství Skoupil, Vinařství Springer, Vinařství Šabata, Vinařství Tetur, Vinařství Valihrach, Vinařství Vyskočil, Vinařství Zaječí s.r.o., Vinné sklepy Lechovice, Vinné sklepy Roztoky s.r.o., Víno Marcinčák, Víno Mikulov a.s., Víno Valtice s.r.o., Vinselekt Michlovský a.s., Zámek Mělník & vinné sklepy Jiřího Lobkovicze s.r.o., Zemědělská a.s. Čejkovice a Znovín Znojmo a.s. Jak vidíte, je tento seznam vinařství obsáhlý a dlouhý.

Na druhé straně jsou v knize vinařství, o kterých toho moc nevíme nebo jsme o nich zatím nepsali. Jedná se například o Adámkovo vinařství, Bisenc s.r.o., Čapka Karel, Dobrá vinice a.s., Dvořáček Lubomír, Hrabal František, Hrabal Miroslav, Ilias Georgios, Jova - Zůl s.r.o., Kosík Pavel, Moravčíkova vína, Morávia Víno s.r.o., Motl Vladimír, Na Vinici s.r.o., Nečas Průdek - sdružení vinařů, Palavín s.r.o., Rajský Jan, Salajka Josef, Sečkář Jan, Sekt Domaine s.r.o., Sklepy Jarošek, Střední vinařská škola Valtice, Tomanová Ivana, Veselský Pavel, Vinařství Dufek, Vinařství Horák, Vinařství Hřiba, Vinařství Komarov Roman, Vinařství Kosek, Vinařství Košut, Vinařství Líbal, Vinařství Mikulica, Vinařství Pavlíkovi, Vinařství Perná, Vinařství Sáček Miroslav, Vinařství Uher & otec, Vinařství V. & M. Zborovský, Vinařství Vaněk, Vinařtsví Veverka, Vinařství Waldberg s.r.o., Vinařství Zapletal, Vinařství Židek, Vinice svaté Kláry, Vinja, Vinné sklepy Šatov s.r.o., Víno Botur, Víno D. K. S. s.r.o., Víno Hradil, Víno Jakubík a Vitis s.r.o. I v tomto případě se budeme snažit o nápravu a nějaká vína z uvedených vinařství sehnat.

V prvém seznamu nemohlo logicky chybět České vinařství Chrámce, které mezi bílými víny chybělo. Opět zde najdeme víno z Botanické zahrady v Praze - Modrý Portugal 2004 odrůdové jakostní. Dále mne zaujala zmínka o společnosti Vinja, kterou v roce 2002 založil František Jakubčík z Brumovic. Konkrétně je v knize zmínka o Rulandském modrém 2000 pozdní sběr. S panem Jakubčíkem jste se mohli setkat na našem protále v recenzi Svatovavřinecké 2000 pozdní sběr.

Za pozornost určitě stojí i rosé Svatovavřinecké 2004 ledové z Vinných sklepů Lechovice, Alibernet 2003 odrůdové jakostní z Vinařství Botur (původ hroznů Slovensko), Mysterie 2003 jakostní likérové od Jaroslava Tichého nebo Velké dobré červené 2003 známkové jakostní z Dobré vinice a.s., což je cuvée z Zweigeltrebe (pozdní sběr) x Pinot Noir (pozdní sběr) x Modrý Portugal (kabinet) x Frankovka (pozdní sběr) a růžová Frankovka 2003 výběr z bobulí ze Sdružení vinařů Nečas + Průdek. Vůbec se potvrzuje trend posledních let, že stále více vín je cuvée. Nechybí samozřejmě řada vín barrique a košer.

Vše, co jsem kladně hodnotil v předchozí publikaci platí i zde a naopak. Kdo má zájem seznámit se s nejlepší stovkou našich červených vín, tomu publikace určitě poslouží.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4397x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5