O Víně

01.03.2005 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace:

Zámecký vinný sklep v Lechovicích

Vinařská obec Lechovice leží 13 kilometrů od Znojma na silnici spojující královské vinařské město s Brnem. Historie a vinařská tradice Lechovic je stejně zajímavá a bohatá jako v okolních obcích. Věnujme ale pozornost pouze zámeckému sklepu. Podle dochovaných listin bylo v roce 1723 započato s kopáním sklepa v zámeckém parku premonstráty z Louckého kláštera ve Znojmě, kteří vlastnili celý areál zámku. Zámecký sklep byl dobudován až v roce 1837. Po dlouhá léta užívali premonstráti z Louckého kláštera zámek jako své nedaleké letní sídlo. Postupně se vystřídalo několik majitelů, poslední z nich rodina barona Kübecka z Vídně vlastnila zámek do roku 1945. Vlastní sklep, který je vybudovaný mimo areál zámecké zahrady má dnes oba vchody ukončené vinárnami a je tedy přístupný ze dvou stran.

Dolní vchod je pod zalesněným kopcem na němž stojí zámek a nádherný barokní kostel. Prakticky od konce druhé světové války, možná i o pár let dříve, byl sklep opuštěný a částečně i zasypaný. Vzpomínám si, že jsme jako kluci pronikali do temné díry sklepa jehož vchod byl zarostlý křovím a se svíčkou v ruce zkoušeli svoji odvahu. Často jsme tam nacházeli staré německé přilby, kulometné pásy, prázdné i plné nábojnice a různé vojenské harampádí. Až v roce 1964 začali sklep opravovat dva tehdejší zemědělské podniky. Bývalé JZD opravilo dolní část sklepu a přibližně v polovině jej zazdilo. U vchodu pod kopcem nedaleko hájenky pak postavili novou lisovnu, vinárnu a poté i výrobní halu, v níž později instalovali velké nerezové tanky na víno. Velmi známým sklepmistrem v té době byl Vavřín Brindza z nedalekých Práčí. Několik let byl odborným poradcem uznávaný vinař z Hodonic - ing. Franz Maurer, později převzal „hlavní slovo" nad vinicemi ing. Jaromír Čepička. Vína, která tehdy produkovalo známé a populární JZD „Mír" Práče vedené Aloisem Švrčkem, byla známá a na tehdejší dobu velmi kvalitní. Získala různá ocenění na výstavách u nás i v zahraničí.

Horní část sklepa v Lechovicích na Kopci, jak oddělenou část obce odjakživa nazývají místní, nebo U zámku jak je oficiálně psáno (zde je původní hlavní vstup), jehož vchod se nachází pár metrů od dnešní hlavní brány zámku, opravil tehdejší Semenářský státní statek Oseva Prosiměřice. Jejich vína byla rovněž pověstná, především to byl Sauvignon, který získal celou řadu ocenění. V roce 1965 nastoupil do SSS Oseva Prosiměřice vynikající odborník a dlouholetý pracovník ve vinařských šlechtitelských podnicích Josef Černý, který ovlivnil kvalitu i technologii a dal podniku základ moderního vinařství.

V roce 1969 opravili starou, polozbořenou vstupní budovu (bývalou lisovnu), kde zřídili Vinárnu u zámku. Obě vinárny i sklepní zařízení byla vyhlášená především v sedmdesátých a osmdesátých létech minulého století. Každý den tu byly zájezdové autobusy, v pátek a v sobotu jich bývalo několik současně. Přecházelo se z jednoho sklepu do druhého, z jedné vinárny do druhé. V obou se hrálo i tancovalo, víno teklo proudem... myslím, že v té době nebyl snad nikdo mezi populárními umělci, zpěváky a politiky, který by neznal vína a sklepní prostory plné velkých sudů Lechovického sklepa. Celý sklep je klenutý a vyzděný cihlami. Je v něm stabilní celoroční teplota 12° C, což je ideální pro skladování a zrání vína. Před vlastním vstupem do sklepa v horní části byla původní prostorná lisovna, která se postupně během let měnila ve sklad, později po roce 2000 ve stylovou prodejnu vína s možností posezení. Do sklepa se vchází šikmou asi 3 m širokou chodbou - šíjí, která se po 14 metrech rozšiřuje asi na 7,5 m. Hlavní klenutý sklep je dlouhý asi 108 m. Ovšem ve dvou třetinách je zazděný, protože z dolního konce ve sklepě hospodařilo bývalé JZD Mír Práče. V dolní části se do sklepa vchází 1,6 m širokou šíjí, která se po 14 metrech rozšiřuje na 4,2 m (menší sudy jsou zde jen po jedné straně) v této šíři pokračuje a po 40 m na křižovatce (zde se odehrávaly četné degustace), ústí do hlavního sklepa, kde je řada obrovských sudů a končí zamřížovaným archivem a dělící zdí od horní části sklepa dnešních Vinných sklepů Lechovice s.r.o.

V devadesátých létech se situace podstatně změnila. JZD Mír Práče zaniklo, jeho nástupce Agro Práče ještě nějakou dobu víno vyrábělo, potom sklep prodali, vystřídalo se několik majitelů a někdejší sláva a vinařský věhlas téměř zanikl. V současné době budovy bohužel viditelně chátrají a osud celého zařízení je ve „hvězdách", jak je patrné i z fotografií níže pořízené na konci roku 2004.

Horní část sklepa má odlišnou, úspěšnější historii. Po zániku Osevy Prosiměřice, odkoupila a získala v roce 1993 sklepní prostory s vinárnou nově vzniklá společnost Vinné sklepy Lechovice a vlastní jej dodnes (připravujeme podrobné informace a reportáž o této společnosti).

Vinné sklepy Lechovice velmi úspěšně navázali na dlouholetou slavnou historii a tradici Lechovického zámeckého sklepa. Jejich vinice spadají do katastru obcí Borotice (proslulá je viniční trať U Auerového kříže), Božice a nově vysázené viniční tratě u křižovatky podél silnice Znojmo - Brno do katastru Oleksovic. Pěstují se zde především aromatická bílá vína. Hrozny na starých historických viničních tratích zrají pomaleji, ale díky intenzivnímu slunečnímu záření na jižních svazích, dosahují vysoké kvality a úžasné aromatičnosti. Mimořádně se daří odrůdám Sauvignon, Muškát moravský, Tramín, Müller-Thurgau (s jemnou muškátovou chutí), Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Veltlínské zelené. Z červených vín se pěstuje Svatovavřinecké a granátově červená Frankovka.

Firma Vinné sklepy Lechovice a.s. využívá v moderním, nově vybudovaném výrobním centru, asi 4 km vzdálených Boroticích, moderní zpracování vína ve velko objemových nádržích odstřeďováním moštů, čistých kultur kvasinek, řízeného kvašení ale i klasické výrobní technologie v dřevěných sudech. Dobře se jim daří šířit vinařskou slávu kvalitními víny, které získávají ocenění v nepoměrně větší a tvrdší konkurenci doma i na mezinárodním poli, nežli tomu bylo dříve.

Použitá literatura:
České osobnosti výzkumu a šlechtění okrasných, ovocných rostlin a révy vinné ve XX.století, 2002, str. 168
Vinohrad, 1970, č.3, str. 47
Peřinka V.: Moravská vlastivěda - okres Znojmo, 1924

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4392x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.01.2010 21:59:44