Kdepak ty ptáčku hnízdo máš
Název jedné z nejslavnějších Gottových písní mě napadl jako titulek dalšího dílu dnes již poměrně pravidelného malého zábavného seriálu o některých „zajímavých“ vínech, a to v návaznosti na chápání významu pojmu „terroir“ některými výrobci vína.
V řetězci Tesco se již delší dobu objevují vína z (dříve pro mne) docela zajímavého vinařství VINOHRAD CZ z Horních Věstonic. Mezi nimi bylo a je i Rulandské šedé 2012 pozdní sběr šarže 0142012 s uvedenou mikulovskou podoblastí. Nahlédneme-li na známý web eAgri - Zatřídění vína zjistíme však, že tato šarže byla SZPI pod evidenčním číslem jakosti 130K1-12/13 zatříděna pro podoblast velkopavlovickou. Nedalo mi to a obrátil jsem se v červnu 2014 mailovým dotazem na výrobce. Ten mi poměrně obratem sdělil, že prověří, zda nedošlo k chybě při tisku etiket. Jako slušně vychovaný mladý muž jsem poděkoval a stejně slušně poprosil o sdělení, odkud tedy toto víno ve skutečnosti pochází, nejlépe i s přesným původem hroznů (obec/trať).
Od té doby (22.6.2014) se nedělo nic, několikrát jsem se pokusil mailem i telefonicky připomenout, však bez jakékoli reakce. No nic, malá drobnost, lapálie, přeci nebudu hnidopich, že?! O to větší pak bylo ale moje překvapení, když jsem před pár dny v Tescu našel Rulandské šedé 2013 pozdní sběr z VINOHRAD CZ, podobné šarže 0142013, s uvedenou mikulovskou podoblastí a letmým nahlédnutím do eAgri zjistil, že historie se opakuje - zatříděno pod evidenčním číslem jakosti 111J1-13/13 o5 pro oblast velkopavlovickou.
Tak teď nevím. Je pro VINOHRAD CZ to, odkud hrozny pro výrobu jejich vín pochází, vskutku taková „prkotina"? Opravdu si myslí, že to pro některé zákazníky není důležitá informace, podle které se při nákupu vína řídí? A proč tedy povinnost uvádět (správnou) podoblast původu hroznů vlastně stanoví vinařský zákon? V této souvislosti asi také stojí za to přečíst si něco z webu VINOHRAD CZ - http://www.vinohrad.cz/somm/ nebo http://www.vinohrad.cz/ospolecnosti/. Zejména zde uvedené (zřejmě) motto vinařství mě zaujalo: „VINOHRAD... moudrost lidem"... .
Nebo že by v tom bylo něco jiného, že výrobci stojí za to 2 roky po sobě se dopustit stejné „chyby", zejména, když jednou na to byl již upozorněn? Preferují snad zákazníci vína z mikulovské podoblasti před těmi z podoblasti velkopavlovické? Nevím, nevím, domýšlet nemíním... Přestaňme však pátrat „po blbostech" a raději si nad oběma předmětnými lahvemi zabroukejme slova Jiřího Štaidla na melodii Karla Svobody z televizního zpracování známé pohádky (Tři oříšky pro Popelku): „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, skrýš a zázemí? Vždyť málo ještě léčky znáš, málo, zdá se mi.". Ostatně, vždyť je to také jenom taková pohádka, ne?!