Čtyřikrát jinak, pokaždé stejně
Ve čtvrtém díle dnes už pravidelného malého zábavného seriálu o některých "zajímavých" vínech se podíváme (nejen) do letošního Salonu vín. A zase lehce navážeme na díl první (Čtyřikrát stejně, pokaždé jinak), který se zabýval stejnými víny od různých producentů. Zachováme sice stejné "počty", tentokrát ale s "různými" víny od jednoho producenta.
V roce 2009 zatřídila SZPI víno Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr šarže 503 08 pod evidenčním číslem jakosti 85B1-09/37 pro Vinné sklepy Valtice. V roce 2010 bylo do Salonu vín ČR zařazeno Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice šarže 503/08 původem z Dolních Dunajovic / Dunajovský kopec s analytickými hodnotami: alkohol 13,4 %, zbytkový cukr 2,4 g/l, kyseliny 5,5 g/l, bezcukerný extrakt 25,2 g/l. Odkaz na příslušný "2010-salonový" web je pod tímto odkazem. Můžeme zde také shlédnout jeho etiketu - standardní Chateau Valtice. Toto víno bylo také dostupné v obchodní síti, "akčně" i za méně než 100,- Kč.
Do letošního Salonu vín ČR bylo zařazeno Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr opět z Vinných sklepů Valtice s totožnými všemi "ukazateli" jako to předcházející (včetně třeba i počtu lahví partie) viz odkaz, jen místo čísla šarže je uvedeno "kapánek" jiné číslo výr. partie - 503, chybí tedy ono koncové 08 odkazující zřejmě na ročník (2008). A také zde můžeme shlédnout jeho etiketu, odlišnou od oné "2010-salonové", odpovídající obchodní řadě Premium Collection. Významnou změnou je však jeho charakteristika (v roce 2010 senzorická charakteristika), ve které je uvedeno, že charakter vína byl dotvořen ročním ležením na barikových sudech, které však v roce 2010 nebylo zmiňováno. V e-shopu Národního vinařského centra, které "spravuje" i Salon vín, lze toto víno zakoupit - v obchodní řadě Valvin Club Collection Barrique - za 435,- Kč viz odkaz.
E-shop Vinných sklepů Valtice nabízí v současné době dvě Svatovařinecké 2008 pozdní sběr, obě v provedení "barrique", s číslem šarže 503 a za 399,10. Jedno v řadě Premium Collection - viz odkaz, jedno v řadě Vojta Dyk - viz odkaz s tím, že u obou jsou uvedeny stejné analytické hodnoty: alkohol 13 %, zbytkový cukr 0,6 g/l, kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 23,5 g/l. Oproti "Salonu", a to i tomu letošnímu, se tedy snížil zbytkový cukr a bezcukerný extrakt, zvýšily se naopak kyseliny.
Zadáme-li do příslušného formuláře eAgri ročník 2008, odrůdu Svatovavřinecké a výrobce Vinné sklepy Valtice, objeví jako jediný zatříděný pozdní sběr právě ona výše uvedená šarže 503 08. Z toho lze vcelku logicky dovodit, že jako Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr mají Vinné sklepy Valtice zatříděny jen jedno jediné víno uvedené specifikace. Prokazatelně se však vyskytují nejméně 4 jeho "provedení" s různými čísly šarže a analytickými hodnotami, "barikové" i "nebarikové". První je "původní" Chateau Valtice, "nebarikové", druhým a třetím jako "barikové" uváděné, leč na přední etiketě takto neoznačené Premium Collection a Vojta Dyk a čtvrtým pak ono "salonově e-shopové" Valvin Club Collection Barrique, "jako barikové" uvedené i na etiketě takto označené.
Proč se u stejného vína objevují různá čísla šarže (503 08, 503/08, 503)? Splňuje opravdu formulace "charakter vína byl dotvořen ročním ležením na barikových sudech" požadavky čl. 66 nařízení Komise (ES) č. 607/2009, resp. její přílohy XVI, aby mohlo být užíváno označení "Barrique" - jedno, zda na etiketě či v e-shopu? Došlo-li ke skutečnému "dobarikování" vína, nebylo nutno toto znovu zatřídit, jak po mém soudu vinařský zákon předpokládá? Proč se v takovém případě v názvu vína pro letošní "Salon" neobjevuje označení "barrique" - na rozdíl od jiných, které to uvedené mají? Jak a čím vznikly uvedené rozdíly v analytických hodnotách, zejména navýšení obsahu kyselin? Proč nejsou, jedná-li se o stejné víno, u všech jeho "provedení" uvedena všechna ocenění, které toto víno mělo získat? Není pro zákazníka matoucí, narazí-li na stejné víno s různými etiketami - obchodními řadami/edicemi, zejména pak v souvislosti s uvedenou nejednotností používaných označení šarže? "Standardní" ba na první pohled ani "poučený" spotřebitel nepozná, že takto si může až nejméně třikrát nechtěně koupit stejné víno - to může být docela zajímavé zejména pro obdivovatele a návštěvníky koncertů Vojty Dyka a skupiny B-Side.
Otázek, myslím, docela dost. A asi nejen pro Vinné sklepy Valtice, ale i organizátory Národní vinařské soutěže - Salonu vín ČR a snad i SZPI či ČOI...