O Víně

10.06.2009 Neználek Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 10.06.2009 07:00

Plenění archivu

Mohl bych vám předložit strohá fakta, víno, výrobce, známka. Ale pořád si tak nějak myslím, že víno má rádo, když je o něm vyprávěno. Já to mám rád také, stejně jako víno samé. Možná bude pro některé lidi povídání dlouhé, ale pokusím se o přetlumočení několika vět a mých vlastních myšlenek, které jeden podvečer a večer padly na uvedené akci.

Mohl bych vám předložit strohá fakta, víno, výrobce, známka. Ale pořád si tak nějak myslím, že víno má rádo, když je o něm vyprávěno. Já to mám rád také, stejně jako víno samé. Možná bude pro některé čtenáře povídání dlouhé, ale pokusím se o přetlumočení několika vět a mých vlastních myšlenek, které jeden podvečer a večer padly.

V životě lidském jsou okamžiky, které jsou natolik důležité a radostné, že je nutné si je pořádně vychutnat. A jak už to tak v té naší kultuře bývá, je obvyklé k jejich vychutnání požít i nějaký ten alkohol. Ale pokud má jit o kulturní zážitek, je jasné, že nějaký, bude lépe zastoupit nápojem nejušlechtilejším, tedy vínem. I sešlo se pár dobrých lidí a pokoušeli se o zásek do mého privátního, převážně moravského archivu vína. A co si účastníci naší sešlosti nechali vylovit s útrob po kotníky zaplaveného sklepení?

Rulandské bílé 2007 pozdní sběr - Horní Bojanovice, Framperky, Réva Rakvice, 7264
Tato lahev byla dar. Dostal jsem ji od kamarádky. Normálně Révu Rakvice nekupuji. Víno jsme použili jako nultý vzorek a bylo už dva dny otevřené pod vakuovým špuntem. Dojmy z něj raději nebudu komentovat, ale je jisté, že ihned po otevření bylo lepší a docela pitelné.

Chardonnay 2005 výběr z hroznů - Dobré pole, Daniel, Mikrosvín Mikulov, 13
Lahev jsem nabyl po jedné degustaci v útulné degustační místnosti v Dolních Dunajovicích, kde nám za krásného dne přes velké okno představoval pan Šmach tratě protějšího kopce obce Perné. Toto Chardonnay ale pochází s přesně opačného směru, z Dobrého pole a trati Daniel. Naši věrní čtenáři jistě ví, že tato trať byla v týdnu odrůdy Chardonnay neoficiálně označena za jednu z nejlepších terroir pro tuto odrůdu. Chardonnay bylo zlato zelené, nádherně čiré. Vůně byla příjemně minerální, s chlebovinou. V chuti nebývalá harmonie kyselin v poměru s cukrem. Velmi dobré, hutné pití, co ještě něco v archivu vydrží. Lahůdka, hodnotím 1 (jako ve škole).

Pálava 2005 výběr z hroznů - Dolní Věstonice, U Kapličky, Vinum Moravicum, 13/05 
Toto víno jsem si osobně odvezl přímo ze sklepa Vinum Moravicum ve Bzenci. Z pohodové a velmi vydařené degustace, o které jsem již na portále psal. Pálava z Pálavy, to se musí zkusit. Pálava byla slámové až jantarové barvy. Sladké vůně, s citrusy, především sušené pomerančové kůry, se stopami velké vyzrálosti, až přezrálosti hroznů. V chuti hodně sladké, ale ještě příjemně. Půllitrová lahev zmizela jako nic. Hodnotím 1-.

Neuburské 2004 pozdní sběr - Dobšice, U hájku, Lahofer (1. Znojemská), 04/B12
Tuto lahev jsem získal po tom, co jsem si pod zdejším článkem oslavující Dobšické Neuburgy posteskl, že nejsou nikde k sehnání. Využil jsem nabídky pana Pitoura a nechal si nějaké vzorky poslat. No nebylo to tak jednoduché, celé předání se různou shodou okolností docela vleklo. Nakonec vypomohl kamarád, který mě v Brně víno zprostředkovaně vyzvedl a dodal. Škoda, setkání s panem Pitourem budu muset ještě dohnat. Tímto způsobem se mě sešlo více šarží a tato 04/B12 ani neměla vinětu. Neuburské bylo zelenkavé. Vůně byla naprosto odrůdově typická, kouřovinka, trocha ovoce, a jak podotkl jeden z účastníků, vůně zmoklého písku - potěru. V chuti jemné, jak to umí jen Neuburky a hlavně suché. Příjemné za 2.  Naštěstí se mé dojmy neshodovaly s p.j., který o této šarži Neuburku už na portále psal.

Sauvignon 2005 pozdní sběr - Sedlec, Kotel, Moravíno, 294
Toto víno jsem si osobně dovezl z Valtic, spolu s dalšími z tohoto vinařství. Mám rád vína Moravína a také jejich ceny. Sauvignon nás ale velmi zklamal, byl perlivý, plný bublinek a jasných stop rozkvašení.

Rulandské bílé 2004 pozdní sběr - Podmolí, Šobes, Znovín Znojmo, 6124
Kdo viděl někdy toto víno v katalogu Znovína, ať se přihlásí. Asi nikdo, že? No to jsem si tak vyzvedával zásilku vín ze Znovína v Obchůdku na Návsi a něco ještě přikupoval. Pan Machala tvrdil, že jdu po vínech, která ho také oslovují. Tak jsem ho požádal, ať mě něco zkusí podle jeho vkusu nabídnout. No bylo to těžké, mám toho doma celkem dost :o). Ale jedno se přece jenom našlo. Toto rulandské ze Šobesu údajně nebylo v žádném katalogu, ale pan Machala „zachránil" několik lahví před turisty z prodejny v Louckém klášteře. Jednu mě laskavě pustil. Rulandské bylo zlatavé barvy. Ve vůni byla cítit chlebovinka. Z hladké chuti se zbytkovým cukrem vystupoval alkohol. Ne každého zaujalo, dokonce se ani nedopilo ještě ten večer. Já dávám 2-.

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr - Mikulov, Valtická, Moravíno Valtice, 364
V MF DNES byla soutěž Ryzlinků rýnských. Reportérka článku paní Večerková uvedla, že díky rozdílným pohledům degustátorů bylo hodnocení u některých vzorků nižší, než by vína zasluhovala. Jen na tomto vítězném se porotci shodli. Řekl jsem si, že je třeba jej zkusit a objednal jsem si ho z mého oblíbeného internetového obchodu. Barva je světlounká. Ve vůni je víno příjemně ovocné, květově voňavé, ale také jde znát vyšší obsah volné síry (SO2). V chuti ryzlinkově kyselkavé, docela hutné. Rozhodně není špatné, určitě ještě v archivu vydrží. Myslím, že ležení ho jistě ještě zlepší. Nyní jen 2.

Ryzlink vlašský 2005 pozdní sběr - Perná, Goldhamer, Mikrosvín Mikulov, 23
Tak kdo by neznal nebo dokonce nevyhledával vlašáky z Mikrosu. Tento jsem zakoupil ve vinotéce a byl tam jeden z posledních. Cena byla ještě přijatelná, protože až poté se víno dostalo do Salonu vín 2006/07. Trať Goldhamer můj šéf nekriticky vychvaluje, já se s ním naopak přu, že raději budu sledovat Ořechovou horu z Březí. Vlašáček nádherně a velmi zajímavě voněl. Asi nepopíšu, co všechno příjemného se z lahve linulo, ale sušené hrušky, křížaly a mineralita byly dominantní. Chuť byla harmonická, plná, ale převážně díky vyššímu cukru. I tak výjimečné pití za 1.
 
Sauvignon 2007 pozdní sběr - Stošíkovice na louce, U tří dubů, Znovín Znojmo, 7019
Nejenom na tomto portále, ale i jinde mezi vínomilci, se stále omílá zásah ušlechtilých „průmyslových" kvasinek do charakteru terroir. Tento Sauvignon mě před nákupem zaujal tím, že pro jeho výrobu sice bylo využito ušlechtilých kvasinek, ale selektovaných přímo z vinice, odkud hrozny pocházejí. Znovín Znojmo pro takové lahve používá značku Terroir Levure. Lahev jsem objednal pomocí zásilkové služby a osobně vyzvedl v už zmiňovaném Obchůdku na Návsi. Vůně připomíná droždí. Ne to sušené, co se dnes používá, ale původní kostku droždí do těsta balenou v alobalu. Nic příjemného. V chuti je soviňon hodně řídký, vélmi útlé víno. Chuť se projevuje něco jako mokrý karton nebo zápach filtračních desek. Opravdu slabý vzorek. Prostě nemáme na Sauvignony štěstí. Ono rozkvašené Moravíno bylo prostě pohlé, vadné následně, ale co se stalo tomuto vínu, opravdu netuším. Ani se mi nechce věřit, že tato konkrétní lahev byla někdy dobrá. Vylitému do kanálu můžu dát jen 5.

Ryzlink vlašský 2006 pozdní sběr - Milkulov, Pod Mušlovem, Galant, 02
Lahev jsem zakoupil osobně po degustaci v Degustační galerii Pálava. Tam se mi toto víno při degustaci líbilo svým výrazem typického pálavského vlašáku. Víno žluto-zlaté barvy bylo opravdu velmi typické pro RV z Pálavy a okolí. Myslím, že bych neměl naslepo problém určit odrůdu a region. A to tím nechci narážet na speciální vinětu pro slepce, kterou Galant používá :o). Jen asi mělo toto víno smůlu, že než se dostalo na řadu, tak trošku zteplalo. Čtrnáct procent alkoholu se znatelně hlásilo, škoda. Hodnotím 2-, ale vzhledem k tomu že se ten večer ani nedopilo, možná to ostatní viděli i hůře.
 
Maidenburg Pinot Gris 2006 pozdní sběr - Mikulov, Valtická, Reisten, 0306
Lahev jsem zakoupil po degustaci přímo ve vinařství v Pavlově. Odhadoval jsem u ní velký archivační potenciál. No, někdo z našeho kolektivu rozhodl, že se na ni podíváme a tak šel korek ven možná předčasně. Víno bylo bílo-žluté barvy, ve vůni mě překážel nějaký igelit nebo něco takového „ropného". V chuti bylo hutné, spíš těžké a ostrá vyčnívající kyselina vše rozbíjela do disharmonie. Lahev se dopila jen díky tomu, že se přátelé snažili pojmenovat to, co jsem já nazval igelit. Pro mě velké zklamání 3.

Cabernet Moravia 2007 kabinetní víno - Mikulov, Sedlák Vlastislav
Třetí z lahví v pořadí ze stejného výletu za vínem. Lahev bez etikety, které právě nebyla vytištěna, jsem koupil bez ochutnávky spolu s dalšími kabinetními víny. Právě včas. Měl jsem zrovna duševní krizi, jak nám trh a prodejnost suchá vína zabíjejí. Z praxe také vím, jak je obtížné vyrábět červená vína v kabinetu a tak jsem byl i zvědavý jak se to vinaři podařilo. Hezká barva, ale s čirostí si nejsem úplně jistý. Vůně paprikovo-maková, docela typická, příjemná. Chuť harmonická, kabinetně lehoučká, velmi hezké, ideální pití na celý večer. V lahvi zůstal vinný kámen a depot. Pro mě příjemné překvapení, ale i ostatním chutnalo. Dávám 2+.

Merlot 2007 výběr z hroznů - Pavlov, Nad jezerem, Šilinek Jiří, 08/08
Další lahev z pálavské potulky. Zakoupená přímo ve vinařství, opět naslepo, bez ochutnávky. Obvykle nekupuji celosvětově rozšířené odrůdy od moravských vinařů a ani nevím, co mě ke koupi pobídlo. Možná to byla kombinace vysokého přívlastku, nízké ceny a ocenění z Weinparade. Barva je temná, jen se světlým meniskem. Chuť hodně tříslovitá, sladké příjemné tříslo, které tvoří plnost. Víno v závěru vysušuje ústa a vybízí k dalšímu napití. Možná je to způsobeno vyšším alkoholem, ale ten je krytý pevnějším tělem. Myslím, že se bude víno v lahvi jen zlepšovat. Ovšem ne už v té naší, té dávám 2.

Frankovka 2006 pozdní sběr - Zaječí, U Kapličky, Vinařství u kapličky, 66/05
Lahev byla zakoupena přímo ve vinařství. Bez možnosti ochutnávky. Při nákupu možná rozhodla nálepka Salonu vín 2008. Rozhodně ne v ruce dřímaná Malá encyklopedie... od Černého 2008/2009, tam bylo víno hodnoceno nejhůře z vín tohoto vinařství, ale i tak dostalo 2 w. Barva je dost tmavá. Ve vůni je jasně znatelný barrique. V chuti domácí marmeláda, typika moravského, kyselkavého bariku. Slušné pití, jen mě nepřijde ničím zvláštní, dávám 2.

Dornfelder 2007 pozdní sběr - Velkopavlovická oblast, Vinařství Konečný, 15/07
Víno jsem zakoupil ve vinotéce u Svatého Vavřinca. Dostal jsem na něj tip od obsluhy. Je pravdou, že ač jsou internetové stránky vinařství velmi strohé, úspěchy Dornfeldrů různých ročníků jsou zde poznamenány. Víno je temno temné a možná ještě temnější. Dornfelder sice nemá červenou dužinu, ale tuhá, tmavá slupka vše bez problémů obarví. Ve vůni jde znát tinktura (inkoust) a trocha ovoce. V chuti hutné, ovocné, ale postrádá harmonii. Klidné plynutí chuti ruší zelené tóny, jakoby nedozrálosti hroznů. Jistě jsem pil lepší Dornfeldry. Dávám 2-.

Frankovka 2006 pozdní sběr - Kobylí, U skalky, Patria Kobylí, 59-06
Tato lahev sloužila už jen k doplnění červených vín na stole. Byla otevřena den předem, lehce odpitá a odložena s vakuovým špuntem do vinotéky. Praktikoval jsem na ní můj test archivačního potenciálu. Princip je jednoduchý, když se rozpité víno zlepšuje, je lépe další lahve uchovat, případně dokoupit. Pokud vadne a naopak se zhoršuje, je čas si případných dalších lahví užít hned. Tuto Frankovku jsem si sehnal ihned po té, co jsem se vrátil s návštěvy Salonu vín 2008. Velmi mne tam zaujala a její cena je víc než příjemná. Pitelnost je už nyní vynikající. Frankovka je temné, pěkné barvy, povidlová vůně i chuti. Osobně mě naprosto vyhovuje, víno je harmonické, jemně nevtíravé, zkrátka velmi dobré. Krásně se pije, ale do delší archivace bych se asi nepouštěl. Třetí den pod vakuovým špuntem už začíná ztrácet. Přesto na okamžité pití jasná 1. Milovníci moravských červených vín nebo dokonce přímo Frankovek, by toto víno neměli minout. Třeba ji jen ochutnejte v Salonu.    

A co říct závěrem? Rád jsem hostil mé přátele a zásek do archivu nebyl nakonec nijak dramatický. Vždyť co se může láhvi z archivu stát lepšího, než být vypita v příjemné atmosféře vínomilců. Myslím, že otevřená vína výrazně přispěla k tomu, že to byla hezká oslava. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5297x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5