O Víně

28.04.2009 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.04.2009 07:00

Degustace vín Romana Kříže z Mělníka v restauraci U kmotra

Dne 16. dubna 2009 se v ústecké restauraci U kmotra (www.ukmotra.eu) uskutečnila pravidelná degustace, tentokrát jsme měli možnost se seznámit s víny pana Romana Kříže z Mělníka.

Dne 16. dubna 2009 se v ústecké restauraci U kmotra (www.ukmotra.eu) uskutečnila pravidelná degustace, tentokrát jsme měli možnost se seznámit s víny pana Romana Kříže z Mělníka. Účast byla trochu slabší - 25 účastníků, ale věřím, že všichni odcházeli spokojeni. Pan Kříž nám předem zaslal soupis ochutnávaných vzorků - viz tabulka i s obsahem cukru. Pro pořádek dodávám, že všechna vína jsou v kategorii zemská, takové přívlastky by měla, pokud by byla oficiálně začleněna.

Z výše řečeného se dá vydedukovat, že Roman Kříž je menší vinař, který má tuto práci jako koníčka a vína vyrábí v menších partiích. V koníčku mu ovšem pomáhá i jeho povolání, neboť je zaměstnancem školního statku na Mělníku. Vlastní 2 hektary vinic, které získal v restituci. Vína vyrábí výhradně z vlastích hroznů, jedinou výjimkou je Ryzlink vlašský, který získává výměnou od kamaráda z Dunajovic. Vinice mají většinou podloží z opuky, což dává hroznům určitou specifickou chuť. Před třemi lety 1 hektar vyklučil a zasadil nové sazenice, stáří nevyklučené části je 46 let. Sklízí okolo 1,5 kg hroznů na hlavu při extraktu 19 - 23 gramů na litr, síří obvykle 50 mg na litr. Jeho sklep je minimálně z roku 1620, třípodlažní a tomuto účelu slouží od nepaměti. Pan vinař na začátku tolik nekomunikoval, ovšem dotazy z publika a přibývající hladinka příjemně rozproudily debatu.

Moje poznámky ke vzorkům:
1. Müller-Thurgau 2008
Příjemné, lehké, pitelné víno s ovocitým nádechem.

2. Ryzlink vlašský 2008
Neutrální, nijak výjimečné víno, krátké, moc mi nechutnalo.

3. Ryzlink vlašský 2006
Nazrálé, "bariková" dochuť, lepší než předchozí, ale opět mě nijak nezaujalo. Jak jsme pak zjistili dle nákupu, tyto vlašáky neoslovily prakticky nikoho. Těžko říci, čím to bylo, ale jedním slovem - byly fádní.

4. Ryzlink rýnský 2008
Tak tohle byla po předchozích dvou vzorcích úplně jiná káva, totiž víno. 11,5 % alkoholu, svěží, příjemné. Při sklizni 10,2 g/ l kyselin, nyní 6,5 g/ l, určitě má potenciál k dalšímu zrání.

5. Ryzlink rýnský 2007
Opět příjemné víno se zajímavou dochutí. 12,5 % alkoholu, 4 g/ l kyseliny.

6. Ryzlink rýnský 2007
Jde o předchozí vzorek, který ležel 4 měsíce na novém francouzském barikovém sudu. Tato chuť je dosti výrazná, osobně si myslím, že v příštích letech, s oslabenou intenzitou působení sudu, budou vína ještě lepší. Ve víně zajímavě kontrastuje chuť kyselin a dřeva.

7. Modrý Portugal 2008
Příjemné, neutrální vína s chutí po peckovinách a drobném bobulovém ovoci.

8. Modrý Portugal 2007
O rok starší než předchozí vzorek, opět příjemné víno s ovocným nádechem.

9. Zweigeltrebe 2007
Víno s ovocným nádechem, v chuti je ovšem hodně výrazný barik, který zahlcuje všechny ostatní vjemy, 11,5 % alkoholu, 8,5 g/l kyseliny, víno leželo na novém barikovém sudu 4 měsíce.

10. Svatovavřinecké 2006
Výrazná chuť bariku a povidel, víno leželo na barikovém sudu 8 měsíců, 12,5 % alkoholu.

Pokud bych měl zhodnotit vína jako celek, nejvíce mě oslovily vzorky 6 a 10. Nebyl jsem sám, neboť tato vína byla při následném nákupu beznadějně rozebrána. Z čehož usuzuji, že spokojen s víny pana Kříže bude každý, kdo je příznivcem barikování a tato vína mu chutnají. Na konec došlo k vtipné příhodě, kdy jsme losovali jednoho účastníka, který si může vzít lahev dle přání. Šárka nejprve vylosovala mě a když jsem se ceny vzdal, vylosovala sebe a hrdě zabavila vzorek číslo 4. Pan vinař má přiměřené ceny (80 až 130,- Kč) a dobré víno, takže zájemců o nákup bylo dost, u některých vzorků se na všechny, jak jsem se již zmínil, ani nedostalo. Pan vinař nabídl i návštěvu svého sklepa, čehož určitě využijeme.

Další degustace se uskuteční 21. května 2009 a zájemci se mohou hlásit na klubpratelvina@atlas.cz. Závěrem bych chtěl poděkovat obsluze Šárce a Míšovi za ochotu, panu vinaři Křížovi a jeho společnici za návštěvu a samozřejmě majitelům za zapůjčení restaurace.

 
   Název   Velikost 
  Soupis_vzorků_kříž.xls   9 kB 
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4238x
Průměrná známka po 2 hodnoceních: 4
 1    2    3    4    5