O Víně

13.03.2009 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.03.2009 07:00

Postřehy z prosincových a lednových ochutnávek

Zdravím všechny milce vína a po čase přináším zase pár postřehů z pohodových prosincových a lednových ochutnávek.

Kdo si má pořád vymýšlet ta úvodní slova, takže bez nějakého úvodu hned k vínům.

Kerner 2006 výběr z hroznů, polosuché - Mikrosvín Mikulov a.s.
Podoblast Mikulovská, obec Perná, trať Železná.
Odrůda získána v roce 1929 v Německu křížením odrůd Trollinger x Ryzlink rýnský, tamtéž uznána v roce 1969 a nejvíc pěstována w regionech Falz, Rheinhessen Mosel, Württenberg na ploše cca 6500 ha a je po Ryzlinku rýnském, Müller-Thurgau a Sylvánském zeleném čtvrtou nejpěstovanější odrůdou v Německu. U nás pěstována hlavně v podoblasti Mikulovské, kde dává zajímavá vína a je jen škoda, že prozatím není rozšířenější. V ČR uznána v roce 2001.
Barva je poměrně intenzivní zelenkavo žlutá, v menisku ze zlatými problesky. Víno je vzorně čisté, na skle se objevují nepočetné drobounké bublinky, slzení je intenzivní, slzy velmi pomalinku stékají po skle, víno se jeví jako hutné. Vůně musí každého okouzlit - je mocná a mnohoslibná, nanejvýš příjemná a elegantní, projevující se akcenty medu s citrónem, bylinek, kvěnaté louky, ovocného koše i ovoce sušeného, rozinek. Ve vůni excelentní. V chuti je plné, zakulacené, hezky nazrálé, celkově harmonické, zbytkový cukr 8,7 g/l se pěkně snoubí s příjemnými kyselinkami 5,6 g/l. V chuti je opět med, citrus, lehká kořenitost. Dochuť poměrně dlouhá, hladká, nechává v ústech jen příjemný pocit. Alkohol 14 % nevyčuhuje. Jedno z opravdu lepších moravských bílých - jsem velmi spokojen. Cena 267,- Kč ve firemním obchodě.
Body: 88

Neronet 2007 odrůdové jakostní, suché - Vinařství Žůrek, Žeravice
Podoblast Slovácká, obec Žeravice, trať neudána.
Víno pochází z malého rodinného vinařství pana Stanislava Žůrka s roční produkcí cca 50 tis. litrů. Barva vína je velmi intenzivní, jak se sluší na barvířku, tmavě rubínová v lehce nafialovělým meniskem. Je čisté, dává nádhernou jiskru. Vůně je zajímavá, ovocná, z lehce pozantelnými tóry zralých ostružin, lehce kořenitými tóny, zajímavá je vůně po ovocných bonbónech. Není to nijak ohromující vůně, spíše inklinuje k neutrálnosti, je taková klidná a jemná. Víno je poměrně mladé, trochu bohatší v chuti než ve vůni, ovocité, s nižší kyselinkou, v docela dlouhé dochuti se projevuje ovocně-kořenitý finiš s příjemnými tříslovinkami. Snad by tomuto vínu služelo i dozrávání v barikovém sudu. Alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 2,1 g/l, kyseliny 5,7 g/l. Cena: 120,- Kč ve vinařství. Dobré víno, které je možno klidně doporučit. Zdá se, že Neronety z produkce moravských vinařů jsou čím dál zajímavější!
Body: 82

Ryzlink rýnský 2007 pozdní sběr, polosuché - Vinařství Kosík Pavel, Tvrdonice
Podoblast Slovácká, obec Týnec, trať Stará Hora.
Vinařství Kosík vzniklo v roce 2003 a je pokračovatelem dlouholetých rodinných tradicí vinařské rodiny Kosíků v Tvrdonicích. Dnes firma hospodaří na 16 ha vinic a víno vyrábí ze 13 odrůd.
Víno je vzorově čisté, barva světlejší zlatavá se světle mosazným meniskem a živou jiskrou. Slzení je výrazné, bohaté. Vůně je intenzivní, výrazně odrůdová, s širokou paletou ovocně-květových aromatů - převládá grep, ananas, med, lipový květ, marcipán, nechybí ani lehounká zemitost, minerálnost i kořenitost. Toto víno je ve vůni opravdu pozoruhodné. O chuti platí totéž - skvělý, s typickým odrůdovým charakterem, plné, vyborně zharmonizované, s příjemnou kompozici pěkných kyselin a zbytkového cukru. Dobře se pije, pobouzí fantazii. Ocenění: Zlatá medaile „Vinařské Litoměřice 2008". Alkohol: 12,0 %, zbytkový cukr 8,8 g/l, kyseliny 5,9 g/l. Cena: 170,- Kč ve vinařství - celkem dobrý poměr ceny a obsahu láhve. S klidným svědomím doporučuji. Určitě po 2-3 letech může ještě mile překvapit.
Body: 87

Laurot 2002 odrůdové jakostní, suché - Vinselekt Michlovský a.s., Rakvice
Podoblast Slovácká, obec Břeclav, trať Prostřední čtvrtky.
Laurot - moravská odrůda získána Prof. Krausem a Doc. Michlovským složitým křížením (Merlot x Siebel 13666) x (Frankovka x Svatovavřinecké). Pěstována pouze na Moravě několika vinaři, udržovatelem odrůdy je Vinselekt. I když se jedná o jakostku, víno vypadá hustě, bohatě slzí, bohužel nedává jiskru, je zastřené, matné (na konci degustace objevuji na dně lahve docela bohatý sediment). Vůně je bohatá a široká, výrazně ovocitá z tóny zralých lesních plodů - ostružina, malina, také trocha třešní, višní, černého rybízu. Chuť je intenzivní, výrazně ovocitá a aromatická, koresponduje s vůní. Kyselinky nižší, třísloviny vanilkové, dobře strukturované. Dochuť střední se švestkově-povidlovým finišem. Cena: 200,- Kč ve vinařství, zátka umělohmotná. Celkově dobré víno, škoda vady na kráse.
Body: 80

Veltlínské zelené 2007 pozdní sběr, suché - Vinařství Milan Vašíček, Prušánky
Podoblast Slovácká, obec Moravský Žižkov, trať Slovenské.
Vinařství Milana Vašíčka se nachází přímo v malebné vesničce vinných sklepů Nechory na okraji Prušánek. Hospodaří na 3,5 ha vinnic a to od roku 2002. Součástí vinařství je i penzión, kde je možno vína produkce vinařství koupit v pěkném sortimentu. Víno je hezky čisté, jiskrné. Barva je světlejší zelenkavě žlutá. Vůně je velmi živá, docela intenzivní, ovocně-kořenitá, lehce hořko-mandlová s trochou medu, lípy. Je určitě atraktivní, k tomu typicky odrůdová, což vysoce oceňuji. V chuti je víno taktéž živé, veselé, pěkně vyvážené, s akcenty exotického ovoce, grepu, výraznou pepřovinkou a mandličkami. Chuť je zprvu trochu utlumená, postupně se rozvíjí a stává se velmi výraznou a moc příjemnou. Dochuť delší, příjemná, ovocně-kořenitá. Alkohol: 12,5 %. Dlé mého výborný veltlín s dobrým potencionálem ke zrání, k tomu za skvělou cenu 100,- Kč přímo u vinaře. Z produkce vinařství jsem ochutnal i Dornfelder 2007 jakostní, Tramín červený 2007 výběr z hroznů, Rulandské bílé 2006 výběr z hroznů - vše opravdu pěkná vína!
Body: 85

Veltlínské zelené 2006 pozdní sběr, polosuché - Vinařství Stanislav Málek, Popice
Podoblast Mikulovská, obec Popice, trať Mitrberk.
Ještě jeden veltlínek, tektokrát z produkce pana Stanislava Málka z Popic, který tam hospodaří na 4 ha vinnic. Hlavními odrůdami jsou Veltlínské zelené, Sauvignon, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Muškát moravský, Pálava, Rulandské bílé, z modrých odrůd Frankovka, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké. Výborný terroir a perfektní práce ve vinohradu i při vinifikaci přináší tradičně skvělá vína hojně oceňována na výstavách. I prezentované víno bylo oceněno titulem Champion Vinum Juvenale 2006 a zlatou medailí na výstavě Vitis Aurea v Modre (Slovensko). Hrozny byly sbírány dne 13. října 2006 s obsahem cukru v moštu 22,8 °NM. Obsah zbytkového cukru je 10,2 g/l, kyseliny 7,0 g/l, alkohol 13,0 %. Vzhled vína je vzorový, barva světle zlatavá se zlatými reflexy. Setkání nosu s vínem dává předpoklad skvělého zážitku - intenzivní vůně medově-květově-bylinková, opravdu krásná. V chuti je víno plné, hladké, výborně rovnovážné, tělo je pevné, elegantní, vše je na svém místě, mám z toho všeho báječný dojem. V chuti jsou převládajícími akcenty ovocně-mandlové a jemně pepřové-prostě typický, skvělý veltlínek. Posledním lokem na mně padl smutek, že došel. Cena: 150,- Kč přímo ze sklepa, zátka umělohmotná - názory p. Málka na tento druh uzavírání lahvi je na jeho pěkných internetových stránkách.
Body: 89

André 2006 odrůdové jakostní, suché - Vinařství Vít Sedláček, Vrbice
Podoblast Velkopavlovická, obec Vrbice, trať neuvedena.
Vinařství pana Víta Sedláčka se nachází v jedné z nejmalebnějších vinařských obcí na Moravě - ve Vrbici, která je známá hlavně z komplexu originálních historických vinných sklípků. Také sklep p. Sedláčka čítá asi 500 let, lisovna je z roku 1882, dnes je vše pěkně odnovené se zachováním historických prvků. Zde se opravdu moc pěkně degustuje výklad vinaře je zajímavý a vtipný. Nad sklepem jsou pokoje na přespání, což je velmi praktické.
Víno je čisté, s pěknou rubínovou jiskrou, barva je temněji červená s lehkým fialovým okrajem. Slzení je nižší. Vůně vína je spíše delikátní, čistě ovocná s náznakem kouře a koření. Zvláště vystupuje vůně zralých višní, ostružin, k tomu se přidává zemitost a dřevité tóny. V chuti je dobrá kyselinka, rovnovážná se spíše nižšími taniny. Zde jsem čekal trochu vyšší tříslovinu, typickou pro tuto odrůdu. Nicméně chuť je příjemná, ovocitá, víno se dobře pije. Dochuť je střední, teprve ve finiši jsou cítit výrazněji tříslovinky. Alkohol 13,5 %, zbytkový cukr 1,2 g/l, kyseliny 5,1 g/l, bezcukrový extrakt 21,4 g/l. Cena 150,- Kč přímo u vinaře. Lahev 0,75 l Bordó zdobí zdobí dvě stříbrné medaile: Forum Moravium 2007 a Nominační výstavy pro velkopavlovickou oblast. Dobré červené víno z Modrých hor.
Body: 84

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5363x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5