O Víně

27.02.2009 Míra Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.02.2009 07:00

Nová návštěva ve známých vinařstvích aneb pachatel se vrací na místo činu

V druhé polovině února jsem navštívil pravidelným čtenářům známá vinařství pana Hrabkovského z Velkých Žernosek a pana Vondráka z Mělníka. Pochopitelně mě zajímalo, co je u nich nového.

V druhé polovině února jsem navštívil pravidelným čtenářům známá vinařství pana Hrabkovského z Velkých Žernosek a pana Vondráka z Mělníka. Pochopitelně mě zajímalo, co je u nich nového.

Návštěva u pana Hrabkovského
Zneužil jsem služební cesty do Litoměřic a při zpáteční cestě jsem se stavil ve Velkých Žernosekách. Tento starší pán hospodaří s rodinou v současné době na 5,5 ha vinic, část má koupenou, část v pronájmu. Vína dělá výhradně z vlastních hroznů. Přes ekonomickou krizi plánuje vysázet další 4 ha vinic a osázet odrůdami Muškát moravský, Ryzlink rýnský, Hibernal a Rulandské modré. Ročník 2008 měl menší cukernatost, ale větší výnos než ročník předchozí a vinař doufá, že se mu i tak podaří vyrobit kvalitní, zajímavá vína. Ročník 2008 v prodeji dosud není (vyjma sudového Ryzlinku rýnského, 50 Kč/litr), jejich prodej se plánuje na jaře. Všechna vína jsou z důvodu malých partií v kategorii zemské, analytické údaje jsou sděleny na požádání. Cena lahve se pohybuje okolo 80,- Kč, jedná se o "klasické" sedmičky. Vinařství je otevřeno každý všední den od 8 do 15 hodin, ale myslím, že ani v jiném termínu nebudete zahnáni. Nabízená vína můžete ochutnat, ovšem výklad nebo prohlídku sklepního hospodářství neočekávejte. Obecně předpokládám, že pan vinař má stálé zákazníky, kterým prodá veškerou produkci, takže jakákoliv nadstandarní propagace by byla zbytečná (to nemyslím nijak ironicky, ale jako prostý fakt). Návštěvu lze spojit s návštěvou většího a známějšího vinařství pana Kupsy tamtéž, co se týká turistiky, je v okolí zajímavých míst habakuk - namátkou vrch Radobýl, Plešivec, Kalvárie, zřícenina hradu Kamýk, za návštěvu určitě stojí Litoměřice. V sezóně pak lze přejet lodí na protější břeh do Malých Žernosek a zde navštívit vinařství pana Vybírala, vrch Lovoš nebo Opárenské údolí. A ať pak někdo řekne, že severní Čechy nemají co nabídnout.
Kontakt: Pavel Hrabkovský, 416 747 130 nebo 606 750 343.

Návštěva u pana Vondráka, Mělník
Tento mladý vinař sídlí v Mlazicích u Mělníka. Za poslední půl rok jsem u něj byl několikrát s různými známými, začíná to fungovat skoro jako cestovní kancelář, zejména díky pochopení a ochotě pana vinaře a v neposlední řadě kvalitě jeho vína. Návštěvu je nutné objednat předem a vyčlenit si zhruba 4 hodiny. Za degustaci se účtuje 200,- Kč na osobu, ovšem v ceně je v podstatě neomezená degustace všech vzorků a není jich málo. Odběr většího množství vína je dobré oznámit předem kvůli nalahvování, část vín lze odebrat i v "petkách" s výraznou slevou. V současné době hospodaří téměř na 15 ha, část má v pronájmu. Úrodu redukuje na zhruba 1,5 kg na keř. Stáří vinic je okolo padesáti let. Prvním důvodem je přesvědčení vinaře, že starší vinice poskytují kvalitnější vína. Druhým pak to, že v  okolí Mělníka se nachází velké množství zanedbaných vinic. Vyklučení a vysazení nových sazenic by možná bylo jednodušší, ovšem zmizel by "duch místa." V nabídce najdeme zejména vína bílá, Ryzlink rýnský, Kerner, Rulandské bílé a šedé, Müller-Thurgau, nově je v nabídce též Tramín. Raritou jsou botrytické výběry a to Ryzlink rýnský 2000 a 2007, které rovněž dostáváte ochutnat. Prohlídka zahrnuje celé sklepní hospodářství s výkladem, vinař fundovaně a rád odpoví na veškeré dotazy. V sobotu 21. února 2009 jsme měli možnost se přesvědčit o všech výše zmíněných skutečnostech, velmi milým překvapením pak byla ještě ochutnávka svatovavřineckého slámového vína. Návštěva u něj by měla být pro každého vínomilce z blízkého okolí takřka povinná. A pro ty z Ústí nad Labem mám opravdu dobrou zpávu - s panem vinařem jsme předběžně dohodli ochutnávku, o místě a čase budete včas informováni. Pokud by měl někdo vážný zájem a nechce riskovat, že akci propásne, může napsat na mira.sabo@seznam.cz.
Kontakt: Luděk Vondrák, http://www.vino-melnik.cz, 737 153 293.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5021x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5