O Víně

17.02.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 17.02.2009 07:00

Je libo Pálavu či Dornfelder?

Malá ochutnávka dvou zajímavých odrůd, které si v poslední době získaly hodně příznivců.

Tentokrát se blíže podívám na dvě u nás poměrně nové odrůdy, které si ale získávají stále více příznivců: Pálavu a Dornfelder. Pálava byla u nás do Státní odrůdové knihy zapsána v roce 1977 a v poslední době se zařadila mezi ty velmi oblíbené, zvláště u těch, kteří mají rádi aromatická vína. Na různých akcích jsem zaregistroval, že tam, kde se Pálava nalévá, je vždy plno a zejména dámám chutná. Byla vyšlechtěna Ing. Veverkou ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a to křížením mezi Tramínem červeným a Müller-Thurgau. Po Tramínu je víno velmi aromatické, hrozny dosahují vysoké cukernatosti a jsou tedy vhodné pro výrobu přívlastkových vín.

Už jsem jich stačil ochutnat mnoho, obvykle mi dost chutnaly a popsal jsem je v dřívějších článcích. Nedávno jsem se blíže „podíval" na dvě a tady je jejich hodnocení.

Pálava 2006 výběr z hroznů Víno Rakvice, polosladké. Vinařská obec Rakvice, viniční trať Krefty. Zlatá medaile z Grand Prix Austerlitz 2007. Obsah alkoholu 13 %. Zvláštní atypická, dosti atraktivně působící lahev s vkusnou etiketou se znakem raka. Je uzavřena plastovou zátkou. Barva žluto-zlatá, víno trochu perlí. Viskozita střední. Výrazná příjemná sladká vůně, hrozny a hodně zralé banány. Chuť o něco horší než vůně. Je dost plná, cítím v ní ale nějakou hořčinku. Dochuť delší. Dávám 7,5 bodu ( z 10 možných).

Pálava 2006 kabinet Vinselekt Michlovský Rakvice. Víno z nižší řady s obsahem alkoholu 12 %. Viskozita nižší, barva velmi světlá. Vůně slabší, pomeranče a jiné citrusy. Totéž v méně výrazné chuti. Dochuť krátká. Hodnotím 6 body.

Dornfelder je u nás nováčkem. Do Státní odrůdové knihy byl zapsán teprve v roce 2004. Byl vyšlechtěn Augustem Heroldem ve Weinsbergu v Německu docela složitým křížením. Z Jakubského a Trolínského vznikl Helfensteiner a ten byl zkřížen s Heroldrebe, vytvořené z Modrého Portugalu a Frankovky. Výsledkem bylo velmi tmavé víno, využívané jednak do různých cuvée ke zvýraznění barvy, ale v poslední době se objevuje i samostatně a dává středně plná víno ovocné vůně.

Platí totéž, co o Pálavě. Chutnal jsem ho již mnohokrát, dost jsem si ho oblíbil a také uvádím příklady dvou naposledy vypitých.

Dornfelder 2006 Qualitätswein Rotwild Cellars Weinkellerei Bernkastel-Kues Rheihessen, SRN. Právě oblasti kolem Rýna mají ideální podmínky pro pěstování této odrůdy. Obsah alkoholu 12,5 %. Typická velmi tmavá, prakticky neprůhledná barva. Viskozita nízká. Jemná příjemná vůně višní a ostružin, totéž v příjemně natrpklé chuti. Dochuť kratší až střední. Dostává 6,5 bodu.

Dornfelder 2006 pozdní sběr Chateau Valtice, Vinné sklepy Valtice, polosladké. Vinařská obec Valtice, viniční trať Hintertály. Zlatá medaile z Weinparade Poysdorf. Typická lahev z čirého skla. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva velmi tmavého rubínu. Prapodivná, ne moc příjemná vůně. Dlouho jsme o ní diskutovali a nakonec jsme ji zařadili jako uzený sýr. Chuť byla lepší, celkem kulatá, ale také nijak nenadchla. Taková šťávička zahradní směs, snad nějaké hořčí višně a červený rybíz. Viskozita nižší, dochuť kratší. Přes tu zlatou medaili jen 6 bodů.

Asi jsem tentokrát nenarazil na úplně nejlepší zástupce vín z vybraných odrůd, což ale jistě neodrazuje od jejich dalšího zkoumání v blízké budoucnosti.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5305x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5