O Víně

30.12.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.12.2008 07:00

Projekt Vádemécum vína úspěšně vstoupil do druhého ročníku

Od září letošního roku pokračuje ve Znojmě druhý ročník zajímavého projektu určený širší „vínomílecké" veřejnosti. V dnešním článku se dozvíte, co to vlastně je za akci a jaký má ohlas mezi těmi, kterým je určena.

Ve Znojmě je celá řada restaurací a vinoték, kde se v posledních dvou či třech létech stále častěji konají různé degustace vín jednotlivých vinařů. Ve Znojemském vinném sklepu se pravidelně, většinou dvakrát do měsíce, představila vína známého či méně známého vinařství někdy i z Rakouska nebo zahraniční vína prezentovaná dovozcem. Takové poklidné klasické večery, kdy vinař představil vinařství a poté okomentoval ochutnávaná vína. Večery to byly většinou příjemné, ale časem vše nějak zevšednělo. Tak nějak podvědomě jsme cítili, že by to chtělo něco jiného, nějakou změnu. Stalo se a v loňském roce docela radikální proměna degustačních večerů nastala v září 2007.

Majitel vinotéky Ing. Jaromír Linhart se svými přáteli a kolegy se zamysleli a vypracovali docela zajímavý a atraktivní projekt nazvaný „Vádemécum vína aneb malá rukověť o velkém světě vína". Cílem celého projektu byl popularizačně osvětový program především pro širokou veřejnost, přátele dobrého vína, ale byl zajímavý i pro odborníky. Podrobně jsem zde na ovine.cz psal o projektu v článku „Projekt Vádemécum vína odstartoval". Každý ze 14 večerů byl věnován jedné bílé a jedné červené odrůdě získaných od různých vinařů naší podoblasti. Tak bylo možné zajímavé srovnání třeba veltlínů od několika vinařů, různých ročníků anebo ze stejné tratě atd. Večer vždy moderoval profesionální vinař nebo jiný odborník, který často využíval dataprojektoru s připravenou prezentací. Podrobné vyhodnocení jednotlivých večerů prvního ročníku je možné nalézt na stránkách „Znojemského vinného sklepu" (

Po vyhodnocení drobných nedostatků i kladů, které jasně převažovaly bylo zřejmé, že Ing. Linhart s kolegy v tomto projeku bude pokračovat, ale s poněkud jiným obsahem. Během degustací se vlastně prezentovaly snad všechny běžné odrůdy a pokračovat v tom v zápětí ve druhém ročníku by bylo jakési opakování toho, co tu již bylo.

Proto druhý ročník populárně vzdělávacího projektu „Vádemécum vína", který odstartoval v září 2008, dostal poněkud jinou podobu. Oproti prvnímu ročníku byla zavedena určitá pravidelnost jednotlivých večerů, který je vždy poslední pátek v měsíci v 19 hodin a určitá vyváženost programu. Mimo těchto pevných termínů jsou ještě vypsané tři odlehčené tématické „bonusové večery" nazvané: „Svatomartinské", „Silvestr s Vádemécem" a „Velikonoční koštování".

Každý večer je tématicky zaměřený především na určitou významnou vinařskou obec a její okolí. Patronem večera je starosta dané obce, který seznámí účastníky s historií obce. Moderátor a průvodce v jedné osobě potom komentuje a představuje vína z této vinařství obce či jejího okolí, představí i viniční trati s důrazem na terroir a další zajímavosti. Průběžně během večera se ochutnává 15 - 24 vzorků bílých a červených vín. Doposud se za velkého zájmu uskutečnily následující večery. V září na téma „Znojmo a víno", patronem večera byla vinařská obec Nový Šaldorf a průvodcem Ing. Jaromír Linhart. V říjnu na téma „Oblast Morava, podoblast Znojemská", garantem byla vinařská obec Prosiměřice a průvodcem večera Ing. Jaromír Čepička. V první polovině listopadu proběhl první odlehčený bonusový večer „Svatomartinská vína", patronem byl Znovín a.s. Znojmo s průvodním slovem Ing. Jaromíra Linharta. A poslední pátek v měsící „Vinařské inovace", patronem byla vinařská obec Dobšice a moderátorem Ing. Jiří Hort. V prosinci bylo téma „Optimismus nebo pesimismus aneb Vinařský rok 2008 ve Znojemské podoblasti", patronem vinařská obec Šatov, moderátorem Ing. Jiří Holík a host večera Ing. Pavel Vajčner. Další programy v měsících nového roku 2009 jsou opět k dispozici na výše uvedených stránkách Znojemského vinného sklepu. Že myšlenka ochutnávat vína, ale současně předat řadu zajímavých informací okolo vína, vinařství a vinohradnictví byla velice dobrá dokládá velký zájem o jednotlivé večery.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4816x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5