O Víně

07.01.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.01.2009 07:00

Nové trendy v německém vinařství

Nové trendy, které se projevily v poslední době v německém vinařství, najdete v dnešním článku.

Die Bundes-Weinprämierung der Elite des Deutschen Weines je oficiální německou vinařskou soutěží, kde bylo v roce 2008 hodnoceno asi 4600 vín ze všech německých vinařských oblastí. Úspěšná vína získala bronzové, stříbrné a zlaté medaile. Ta, která dostala nejvíce bodů pokračovala do užšího finále, kde mohla získat Zlatou cenu extra.

Nejvíce nejvyšších ocenění si odnesly Pfalz: 14, Rheinhessen: 13 a Baden: 11. Výsledky naznačují i jisté trendy s potenciálem do budoucna. Zdá se, že vzrůstá zájem o biovína, lehká vína, Blanc de Noirs, rosé a o nové odrůdy. V kurzu zůstává tradiční Riesling. V nedávné době výrazně stoupal zájem o červená vína, na úkor tradičních bílých. Vysazovalo se více modrých odrůd, ale v chladnějším německém podnebí je obtížné vyrobit plná a silná červená. Naopak pro výrobu rosé jsou podmínky poměrně dobré. Také Blanc de Noirs vykazují stoupající kvalitu, což se projevilo v množství zlatých medailí, ale také vzrůstající zájem na trhu. Co se týče zbytkového cukru, nadále jsou hodně žádána suchá vína, nicméně nějaký ten gram cukru navíc se zdá být celkem vítán.

Analogii k boomu biopotravin je nárůst produkce biovín. Používají se zde vedle známých odrůd jako je Cabernet Franc, Syrah nebo Merlot i některé skoro zapomenuté - např. Tauberschwarz nebo Goldmuskateller. Z novošlechtění, která se začínají prosazovat je to třeba Regent, Johannitter nebo Cabernet blanc. Z u nás málo známých odrůd získala například Ortega jedno nejvyšší ocenění a dalších 10 zlatých medailí. Vína Blanc de Noirs získala jedno nejvyšší ocenění a dalších 19 zlatých medailí (nejvíce z odrůdy Spätburgunder).

Myslím, že výsledky i trendy jsou zajímavé a stálo by to za porovnání s vývojem u nás.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5188x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5