O Víně

25.12.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.12.2008 08:00

Z archivu: Francouzská a španělská vína

Popis několika francouzských a španělských vín z různých regionů, která svou kvalitou představují spíše průměr je obsahem dnešního článku.

Tentokrát jsem vybral ze svých poznámek několik španělských a francouzských vín, patřících spíše k průměru. Cenově se pohybují zhruba mezi 100 až 300,- Kč.

Semillon-Sauvignon 2004 Appellation d´Origne Controllé Buzet, Buzet-sur-Baise, Francie. 12 % alkoholu. Světle žlutá barva s zelenkavým nádechem, nižší až střední viskozita. Méně výrazná, ale příjemná vůně Studentské pečeti, rozinky, trocha meruněk. Chuť jemná, vyrovnaná, dochuť delší. Dávám 6,5 bodu z 10 možných.

Cuvée Marguerite-Anne, Pinot blanc - Auxerrois 2005 Camille Braun Orschwihr Alsasko, Francie. 12 % alkoholu. Barva světlá, vodová. Vůně velmi výrazná, hroznová, chuť bohatá, plná, trochu kratší dochuť. Celkově pěkné, příjemné víno, 7 bodů.

Muscat d´Alsace Bollenberg 2004 Camille Braun Orschwihr Alsasko, Francie. 12,6 % alkoholu, vyrobeno z Muškátu Ottonel. Barva velmi světlá. Výrazná hroznová vůně, chuť trochu skromnější. Viskozita nižší, dochuť kratší. Dávám 6 bodů.

Gaspa Mora Rosé 2007 Vin de Pays de I´lle de Beauté, Saint-Antoine, Korsika, Francie. Cuvée Grenache a Niellucciu. Dostalo stříbrnou medaili na Concours général Agricole v Paříži 2007. 12,5 % alkoholu. Barva lososová. Slabá, ale vcelku příjemná vůně. Lehké, dobře pitelné. 6 bodů.

Gaspa Mora Muscat 2007 VdP, Saint-Antoine, Korsika, Francie. 12,5 % alkoholu. Světlá, skoro vodová barva. Jemně nasládlá hroznová a muškátová vůně. Chuť sladká s trochou citronu, vhodné jako aperitiv. 6,5 bodu.

Rosiére 2005 Vin de Pays d´Oc, cuvée Chardonnay a Viognier, polosladké. Výrazná, velmi příjemná vůně. Nějaké žluté ovoce, citrusy, meruňky, ananas, angrešt. Podobně příjemná a svěží chuť s trochou másla. Barva světle zlatavá, vyšší viskozita, delší dochuť. Zajímavá kombinace s Viognierem, který se stává trochu modní odrůdou, ale u nás zatím moc známý není. Získává 7 bodů.

Condé Noble 2004 Vino de Mesa, Barcelona, Španělsko. Velmi pěkná rubínová barva, střední viskozita. Příjemná, ale nezařaditelná ovocná vůně, středně dlouhá dochuť. Na stolní víno docela dobře pitelné. Dávám 5,5 bodu.

Cabernet Sauvignon 2002 Denominacion de Origén Utiel-Requena, Gandia, Španělsko. 12 % alkoholu. Barva purpurová, vysoká viskozita. Výrazná vůně marmelády z černého rybízu. Tělo trochu tenčí, výraznější třísloviny, středně dlouhá dochuť. Hodnotím 6,5 b.

Vespral 2002 Denominacion de Origén Terra alta, Reserva. Cuvée Tempranillo a Garnacha. 12,5 % alkoholu. Velmi tmavá barva do fialova. Těžká vůně, marmeláda nebo kompot z černého rybízu, trocha kávy a vanilky. Zpočátku poměrně agresivně působící třísloviny. Viskozita velmi vysoká, tělo ale tenčí, i dochuť kratší. 6,5 bodu.

Když vezmu poměr mezi kvalitou a cenou, nejlépe mi vychází Rosiére, i když je to jen VdP a podle lahve jsem ho předem tipoval spíše na nějakou hrůzu. Je vidět, že i celkem obyčejné víno může docela příjemně překvapit.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5853x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5