O Víně

16.12.2008 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.12.2008 07:00

Vinařské slavnosti v Röschitz (Rakousko)

Vinařských akcí je v Rakousku tolik, že bylo velice obtížné si koncem srpna něco z bohaté nabídky vybrat. Nakonec v „naší výběrové" komisi vyhrály nedaleké vinařské slavnosti v Röschitz pořádané místními vinaři již po mnoho let. Jeli jsme a naprosto nelitovali. Naopak, byli jsme příjemně naladěni nejenom prefektní organizací, přístupem jednotlivých vinařů, ale především moc dobrými víny.

V polovině srpna letošního roku jsme se s Alešem a našimi krásnějšími polovičkami dohadovali, kterým směrem z vinařského městečka Retzu vyrazíme za vínem a kterou vinařskou obec či slavnost navštívíme. Je jich totiž tolik, že si musíme opravdu pečlivě vybírat, co vlastně chceme vidět, zažít, jaká vinařství navštívit a jaká vína ochutnat, pít a případně koupit. Prázdninový (a nejenom prázdninový) program snad ve všech obcích Weinviertelu je velice bohatý na různé akce, slavnosti a ochutnávky. Po delším vybírání a dohadování nakonec padlo rozhodnutí. Pojedeme do starého vinařského městečka Röschitz vzdálené asi 14 km od Retzu, kde se konají tradiční víkendové „Vinařské slavnosti". A jsou tu velice známí vinaři často zastoupeni svými víny v Salonu vín Rakouska.

Röschitz přibližně s 1.100 obyvateli leží v nadmořské výšce asi 280 metrů v západní části podhůří pohoří Manhartsberg mimo jiné známým tím, že je zde snad původ odrůdy Veltlínské zelené. První známá písemná zmínka o městečku tehdy nazvaném Respice je z roku 1198. Právo trhů bylo uděleno v roce 1514 a v roce 1560 císařem Ferdinandem I. erb v němž je mimo dvou andělů i větvička révy vinné. Samozřejmě, že ve městě je plno památek, takže i milovník historie, architektury si zde přijde na své. Více je možné si vyhledat na internetu nebo v mnoha letácích, které lze v nebývale hojném počtu včetně map, získat v Informačním centru.

Okolo Röschitz jsou v mírně zvlněné malebné krajině vinice kam oko dohlédne. Mezi nimi jsou stezky či jenom polní cesty pro cyklisty i pěší turisty, každý si tak může nejenom pěkně protáhnout tělo, ale pokochat se krásnou vinařskou krajinou. Krystalické horniny a sparšové vrstvy poskytují základ úrodné půdy v kombinaci s příznivým panonským klimatem (slunné teplé dny se střídají s chladnějšími nocemi) vytváří velice dobré podmínky pro pěstování révy. Z bílých odrůd se tu pěstují především Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Tramín, Müller-Thurgau, Veltlínské červené, Neuburger. Z červených odrůd hlavně Zweigelt, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon, Merlot a Rulandské modré. Známé a velice kvalitní terroirové viniční tratě ležící v okolí města, která produkují výborná místní vína samozřejmě v kombinaci s uměním vinařů, profesionálním ošetřováním, šetrnou sklizní, probírkou hroznů jsou například Reipersberg, Mühlberg, Galgenberg, Stoitzenberg, Marktweg a další.

Do Röschitz jsme přijeli před druhou hodinou po poledni, ulice a uličky prázdné, nikde ani živáčka. Snad jsme si nespletli termín? Ale při projíždění nejdelší a hlavní ulicí ve městečku Winzerstrasse, jsme si všimli vtipných poutačů - tradičních figurín v životní velikosti s dýňovými hlavami, sestavených do různých hloučků a pozic s nápisy a názvy vinařství u velkých otevřených vrat vedoucích do dvoru. No sláva, něco se tu přece jenom děje. Na nádvoří jsme občas zahlédli stoly s ubrusy, sklenicemi, květinami a docela čilý ruch vinařů, připravujících se na otevření svých dvorů. Prostě jsme přijeli asi o půl hodiny dříve, než-li je tu asi zvykem. Utvrdila nás v tom jedna usměvavá dáma nesoucí velký tác se sklenicemi. „Všichni dnes začínáme ve čtrnáct hodin, ale klidně pojďte dál, budete našimi prvními hosty", usmála se a vedla nás do velkého, rozkvetlými muškáty a různými květinami obrostlého dvoru s upravenými stoly pokrytými bělostnými ubrusy firmy Weingut Gschweicher. Dvůr zalitý příjemným srpnovým sluncem, pod modrou oblohou doslova zářil a my nedočkavě usedli k jednomu stolu a začali studovat v katalogu nabízená vína. Celkem nabízeli 7 vzorků pouze bílých vín se samozřejmou možností zakoupení lahví, kartonů atd. Cena vína v množství „kostprobe" byla 1,- € a 1/8 l za 1,80 € anebo si koupit celou lahev. Každý podle své chuti... Ochutnali jsme pro začátek Weinviertel DAC 2007 Falstaff- velice pěkný typický svěží Grüner Veltliner - Veltlínské zelené s pepřovitými tóny, poté následoval Primary Rocks Grüner Veltliner 2007 ze 76 let (!) starého réví rostoucího na třetihorním podloží předhůří Manhartsbergu. Tak to byla opravdu pochoutka, kterou jsme si dlouho vychutnávali. Myslím, že dvakrát či třikrát...

V průvodci „Falstaff Weinguide" (http://www.falstaff.at/weinguides.html) je toto víno oceněno 92 body. Když jsem si odskočil udělat pár celkových snímků z vinařství, navrhl mně vinař pan Gerhard Gschweicher, že nás společně vyfotografuje, protože také fotografuje a vždy na snímcích pochopitelně chybí. A tak jeho osoby snímek je dole pod reportáží společně s naším... To byla příležitost, aby nám něco málo řekl o firmě. Tento rodinný podnik obhospodařuje asi 10 ha vinic se zastoupením 10 % červených a 90 % bílých odrůd révy vinné. Nejlepší vína pocházejí z vynikající více jak 40 let staré vinice Galgenberg a přes 75 let staré vinice Reipersberg. Weingut Gschweicher získalo v roce 2003 prestižní titul „Winzer des Jahres 2003" (Vinař roku) v tradičně veliké konkurenci na Retzer Weinwoche (http://www.retzer-weinwoche.at/). Jejich Grüner Veltliner patří k jedněm z nejlepších a prto není divu, že se umísťuje téměř vždy na předních místech různých soutěží. Jejich Grüner Veltliner byl v Salonu 2001 a na soutěži Grand Prix v Německu v roce 2000 získali zlatou medaili a v témže roce v konkurenci 1 800 Rieslingů obsadili slušné 25 místo. V letošním Salonu 2008 reprezentuje vinařství Urgesteins Riesling 2007 z viniční trati Reipersberg se 13,5 % alkoholu a 5,8 g/l zbytkového cukru. Během našeho ochutnávání se pomalu trousily hloučky vínachtivých návštěvníků a zájemců.

I když jsme měli plánek s označením jednotlivých vinařství nijak jsme se jím neřídili, protože jsme ani neměli v plánu všechny otevřené dvory obejít a tak jsme přešli o několik domů směrem k náměstí, kde nás nalákal pohled do dalších otevřených vrat rodinného vinařství Weingut Berger na dvůr plný stolů pro změnu zase s červenými ubrusy. V nabídkovém listu bylo 12 vzorků a z nich tři červená vína. Rodinné vinařství obhospodařuje 7 ha vinic. Meziřadí ve vinici mulčují slámou, pravidelně probírají hrozny a pouze ty nekvalitnější jsou ručně sklízené a určeny pro lisování a další šetrné zpracování. Mají moderně vybavenou lisovnu, mošt kvasí v nerezových tancích.

Ochutnali jsme sice všechny vzorky ale srovnávali jsme nabídnutí veltlíny stejného ročníku z různých tratí. Grüner Veltliner Classic 2007 s 12,5 % alkoholu, svěží ovocitý, pepřovité tóny s nádechem citrusu, kořenitý, velice příjemné a dobré víno. Hned jsme si jej srovnali s Weinviertel DAC Reipersberg 2007 s alkoholem 13 %, s výrazným buketem, zelené jablko, jemně pepřovitý, bohatý na různé květinové a minerální tóny a ve srovnání byl lepší nežli předchozí. A aby toho nebylo dost, další Grüner Veltliner Marktweg 2007 jež získal cenu nejlepšího veltlínu Dolního Rakouska dopadl v porovnání s předchozími ještě o malý stupínek výše. Alkoholu má 13,5 %, intenzivní kořenitou vůni, exotické ovoce, minerální, pepřovitý, trochu citrusy, jemné tóny, dlouhá dochuť. Ceny za láhev 0,75 l těchto veltlínů byla 8,- €. Ovšem z bílých vín se stal naším jednoznačným vítězem vinařství Berger Pinot blanc Reserve 2007 se 14 % alkoholu, tmavé slámové žluté barvy, karamelové vůně, jemné vanilky, příjemné kyseliny, vyvážené víno s velice dlouhou dochutí. Cena 10,- €. Všechna bílá vína jak jsme si všimli v nabídce, měla alkohol v rozmezí 12,5 - 14 %.

Z červených jsme přechutnali všechny tři v nabídce a to: Blauer Portugieser Haiden II 2006, Blauer Zweigelt Classic 2006 a opravdu skvělý Blauer Zweigelt Reserve 2005. Ten měl 13 % alkoholu, krásná rubínová temnější barva s fialovým nádechem, ve výrazné ale velice příjemné vůni i chuti třešně, lesní ovoce, višně s jemnými tříslovinami, plné, kompaktní s dlouhou dochutí.

Po „malé svačince" prezentované obrovskými krajíci s vynikající škvarkovou pomazánkou jsme přešli kolem několika vinařství až ke kapličce sv. Trojice z roku 1681. Na prostranství pod kaštany seděli návštěvníci na lavicích u dubových stolů a vychutnávali víno za zvuků ryčné kapely. Začíná tu jedna z úzkých a dlouhých sklepních uliček Marktweg. Kolem postávají figuríny v životní velikosti s dýňovými hlavami a navádějí návštěvníky k dalším otevřeným vinařským dvorům.

My vešli do největšího, nejznámějšího a asi také nejúspěšnějšího vinaře Franze Stifta a jeho firmy Winzerhof Stift. Znám jeho vína z minulých let z přehlídek vín v Retzer Weinwoche i z vinoték nejlepších vín Retzerlandu v Retzu a z různých ochutnávek Salonu Rakouska. A je to také znát na průčelí domu, kde visí řada tabulek s názvy ročníku kdy jeho vína byla zařazena do Salonu. To je v Rakousku docela typické, všechny výrazné úspěchy prezentovat smaltovými či jinými tabulkami. Ať všichni kolemjdoucí vidí co umím a jaká mám vína... Hospodaří na 7 ha vlastních terroirových vinic se zaměřením především na odrůdu Veltlínské zelené (55 %) a Ryzlink rýnský (20 %). Ovšem na nejlepších viničních tratích Galgenberg, Reipersberg a Mühlberg ležících na jihovýchodním svahu podhůří Manhartsberg pěstují ještě i Sauvignon Blanc, Chardonnay, Muškát žlutý, Modrý Portugal, Cabernet Sauvignon a Zweigelt.

Procházíme dvěmi nádvořími plnými prostřených stolů a vedlejších přístřešků, vše doplněno mnoha květinami a zelení. V katalogu nabídek, který je stejně jako u ostatních vinařů velice kvalitně a graficky pěkně zpracovaný, nabízí mimo jiného 9 bílých vín, 2 červená a jedno rosé. Téměř všechna vína nesou vysoká ocenění nejlepších vín v odrůdě z prestižních soutěžích Weinviertelu, Dolního Rakouska nebo jsou zařazena do Salonu.

Uvedu jen tři vína, která byla podle našeho názoru opravdu nejlepší. Především nádherný Riesling vom Urgestein 2007 jež je vítězem v odrůdě na Retzer Weinwoche 2008 (tam jsem jej ochutnal na jaře), Best of Riesling 2008 - nejlepší ryzlink rýnský v Evropě mimo Německa. Nádherné ryzlinkové ušlechtilé aroma, elegantní, minerální, s jemnými kyselinkami s dlouhou dochutí. Fakt paráda. Cena za láhev 0,75 l vzhledem ke kvalitě je příjemných 10,- €.

Weinviertel DAC Grüner Veltliner vom Urgestein 2007 s cenou za 3. místo ve Weingüter Retzer Land Trophy 2008. Ovocitý, svěží s jemnými medovými a melounovými tóny ve vůni i chuti, patřičně pepřovitý, kořenitý, harmonický, elegantní víno s dlouhou dochutí. Podle mne asi nejlepší jaký jsme dnes vůbec ochutnali. Cena za láhev 0, 75 l je 9,- €.

Morion Rotweincuvée 2006, (Modrý Portugal a Zweigelt), 13 % alkoholu, rubínově temná barva s fialovým nádechem, elegantní, s vůní i chutí lesních plodů, plně ovocité, jemné, s jemnými příjemnými tříslovinami a dlouhou lahodnou dochutí. V příjemné podvečerní atmosféře vinařského dvoru jsem popíjeli, nádvoří se pomalu zaplňovalo návštěvníky. V osm večer se tradičně koncertovalo. Tím je Winzerhof Stift široko daleko známý, stejně jako obrazy malířů, visícími po celém nádvoří, kam se jenom člověk podíval. Ale toho jsme si všimli i u jiných vinařů, že často spojují své ochutnávky s prezentací známých či méně známých malířů. A přátelé, popíjet vynikající vína za zvuků tradičního jazzu, no to je paráda... Takže doporučuji a dávám dobrý tip pro srpnovou návštěvu této tradiční příjemné vinařské akce v místě, kde dělají vína moc dobrá, mající v sobě duši, skrytý um a mistrovství místních vinařů spojené s terroirem Röschitz.

Pro úplnost a případnou návštěvu srpnových slavností v příštím roce, kterou vřele doporučuji uvádím šestnáctku vinařství s jejich webovými stránkami, která letos otevřela brány či vrata svých krásných, stylových, květinami osázených dvorů a nabídla hostům nejlepší vína, velice často zastoupená v Salonu vín 2007 a 2008.
Weingut Maurer Kellergasse - www.maurerwein.at
Weingut Krottendorfer Erwin, Kellergasse - www.krottendorfer-weingut.net
Respiz - Hof Kölbl, Kapellenplatz - www.respiz-hof.at
Weingut Ruttenstock, Hauptstraße 21 - www.ruttenstock.at
Winzerhof Stift, Lange Zeile 6 - www.winzerhof-stift.at
Weingut Regina & Martin Weineck, Lange Zeile 40 - www.weineck.at
Weingut Frischauf, Lange Zeile 48 - www.frischauf-wein.at
Weinhof Edlinger, Granitz 15 - www.edlinger-wein.at
Weingut Blaha, Granitz - www.weingut-blaha.at
Weingut Krottendorfer Leo, Hauptstraße 14 - www.krottendorferwein.at
Weingut Berger, Winzerstraße 9 - www.bergerwein.at
Weingut Gschweicher, Winzerstraße 29 - www.gschweicher.at
Weingut Ewald Gruber, Winzerstraße 46 - www.gruberwein.at
Weinbau & Buschenschank Dunkl, Kellergasse
Winzerhof Neumayer, Ziegelstadl
Weinbau Barth, Kellergasse

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6059x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5