O Víně

28.11.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.11.2008 07:00

Vína z Chateau Vartely a další z jihovýchodní Evropy

Krátké přiblížení zajímavého moldavského vinařství Chateau Vartely a kromě toho ještě dvou vín z méně známých balkánských odrůd - Feteasca neagra a Rubín.

Tentokrát jsem vybral z domácího archivu několik vín z jihovýchodní Evropy. Nejdříve se podívám na skok do Rumunska a Bulharska na ochutnávku dvou méně známých odrůd.

Feteasca neagra 2001 Special Reserve Prahova Valley, Cramele Halewood, Ploiesti, Rumunsko. Víno z u nás zatím relativně méně známé , i když v Rumunsku naopak velmi rozšířené odrůdy, která je modrou variantou o něco známější bílé Feteasca alba - Dívčí hrozen. Vína mívají plné tělo a mohou se dlouho uchovávat. Podle lidové tradice mají afrodisiakální účinky. Barikové víno s 13 % alkoholu. Barva velmi tmavá, záblesky do fialova a do hněda. Vůně velice široká a příjemná, dá se tam najít všechno možné: brusinky, borůvky, vanilka, švestky. V chuti plné, kořenité, možná ale malinko drsnější, než bych čekal. Určitě zajímavé, dostává 7,5 bodu.

Rubin 2003 Car Assen, Chateau Assena, Assenovgrad, Bulharsko. Jižní vinařská oblast - Thrácká nížina. Kačestveno vino s garantirano najmenovanie za proizchod (záruka autenticity a původu). Rubín je bulharskou odrůdou, vzniklou křížením Nebbiolo a Syrah. Dává tmavá extraktivní vína, vhodná k archivaci. Zrálo částečně v bariku, má 13 % alkoholu. Barva velice tmavá, neprůhledná. Vůně lesních plodů, vysoká viskozita, delší dochuť, v chuti dost vystupují třísloviny. Dávám 6,5 bodu.

V další části si všimnu několika vín z Chateau Vartely. Je to mladé, ale velmi dynamicky se rozvíjející (450 000 lahví v roce 2005, cca 3 miliony 2008) moldavské vinařství se silným ruským kapitálem. Ten umožňuje vybavení moderními technologiemi. Město Orhei, kde firma působí, patří k nejstarším v Moldávii a má starou vinařskou tradici. Zaměřují se zde hlavně na mezinárodně uznávané modré i bílé odrůdy jako je Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot noir, Sauvignon, Pinot gris či Chardonnay, z regionálních např. Feteasca alba. Vína vyrábějí v několika řadách, ty vyšší přinášejí velmi dobrou kvalitu za rozumnou cenu.

Sauvignon 2006 Vin de Calitate Selectat, Chateau Vartely, Orhei, Moldávie. Jakostní odrůdové víno z nižší řady. 13 % alkoholu. Světlá zelenkavá barva. Lehká nasládlá vůně broskví a černého rybízu. Chuť osvěžující, příjemná, viskozita střední, dochuť kratší. Dostává 6,5 bodu. Proč je ale toto víno označeno jako Sauvignon a to následující jako Sauvignon blanc, to jsem nepochopil.

Sauvignon blanc 2005 Vin de Calitate Matur, Chateau Vartely. Víno z vyšší řady s 13,5 % alkoholu. Zlatavá barva se zelenkavými záblesky. Sladká příjemná, i když trochu nejasná vůně. Elegantní víno se stopami bariku, střední až vyšší viskozity. Oceňuji 7 body.

Pinot gris 2006 Vin de Calitate Selectat, Chateau Vartely. 13 % alkoholu. Velmi světlá barva, vůně výrazná, ovocná, citrusy a ještě nějaké další tropické ovoce. V chuti je sice cítit mírné perlení, ale je příjemná, osvěžující. Viskozita nížší, dochuť středně dlouhá. Opět 7 bodů.

Muscat Ottonel 2007 ledové víno, Chateau Vartely. Sladké, 0,375 l, 11 % alkoholu. Barva světlá, zlatavá, vysoká viskozita. Velmi příjemná vůně, muškát, med. Vyšší kyselinky způsobují, že víno je dostatečně pikantní, šťavnaté, dochuť dlouhá. Jdu až na 9 bodů.

Závěrečné víno bylo nejlepší, ale i zbytek této série se mi docela líbil.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5354x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5