O Víně

19.11.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.11.2008 07:00

Co přinesl podzim

Hodnocení sedmi vín, která trochu vybízela ke srovnáním. Z domácích dvě Rulandská bílá, ze zahraničních jedno portské, dvě červená z portugalské oblasti Dão a Vermentina z Korsiky a Sardinie.

V první polovině letošního podzimu jsem z domácích zásob koštoval převážně vína zahraniční, většinou suchá, ale i sladší, červená i bílá, žádné úplně nezklamalo.

Rulandské bílé 2005 výběr z hroznů, polosuché Vinařství Blanka Ďurinová Bzenec. Vinařská obec Vracov, viniční trať U Panny Marie. 11,3 % alkoholu. Barva zlatá, vysoká viskozita, svěží příjemná chuť, ale velmi slabá nevýrazná vůně, hrozny, hruškový kompot. Dochuť střední. Hodnotím 7 body ( z max. 10).

Rulandské bílé 2005 výběr z bobulí, polosladké Vinné sklepy Valtice. Vinařská obec Dolní Dunajovice, viniční trať Pod Slunečným vrchem. 13 % alkoholu. Krásná zlatožlutá barva, velmi intenzivní výrazná příjemná vůně, hrozny, med. Vysoká viskozita, lehce kořenitá chuť s hořčinkou v dlouhé dochuti. 7,5 b.
Obě vína pěkná, valtické „bobulky" byly o něco lepší, přesto oběma něco málo k dokonalosti chybělo.

Quinta da Garrida 2005 Denominação de Origem Controlada Dão, Reserva, Portugalsko. D.O.C. Dão leží v hornaté vnitrozemské části země. Zdejší červená vína patří k nejlepším v Portugalsku. 13 % alkoholu, cupáž odrůd Tinta Roriz, Jaen a Touriga Nacional. Barva tmavofialová, silná příjemná vůně, višně v čokoládě.Viskozita vyšší, dochuť střední až delší. Dávám 8 bodů.

Porta Fronha 2004 Denominação de Origem Controlada Dão, Casa de Cello, Portugalsko. Tohle víno trochu zklamalo. Nebylo úplně levné, ale nijak neoslnilo. Jedná se o kupáž odrůd Touriga Nacional, Aragonez a Alfrocheiro. 12 % alkoholu, černofialová barva, vysoká viskozita. Po otevření zavanulo zpočátku něco zatuchlého. Naštěstí to postupně vydýchalo, pak už to šlo, objevila se lehká ovocná vůně. Ani chuť ale nebyla úplně harmonická, dost vystupovaly třísloviny i alkohol. Dochuť středně dlouhá. Předchozí Reserva byla jasně lepší. Hodnotím 6,5 b.

White Porto by Gilberts Vila Nova de Gaia, Portugalsko. Lahev 0,5 l. Výrobce uvádí 20 %, česká přelepka „jen" 19 % alkoholu. No, nepoznal jsem, kdo má pravdu. Vyrobeno z hroznů odrůd Malvasia Fina a Codega. Tmavožlutá barva, která trochu připomíná koňak, velmi vysoká viskozita. Vůně poněkud zvláštní, trochu zoxidovaná, trocha citrusů, ale dost vystupuje alkohol. Opět přirovnám k tvrdému alkoholu, tentokrát k vodce. Chuť je ale skvělá, plná, sametová, připomíná broskve, působí dost sladce, ačkoliv je víno deklarováno jako suché. Dochuť velmi, velmi dlouhá. Jediné víno z celé série, které nemám s čím srovnat. Dostává 8 bodů.

Vermentino di Sardegna 2006 Denominazione di Origine Controllata, Bardolino, Itálie. Na Sardinii se vyrábí spousta zajímavých červených i bílých vín. Z červených zejména Cannonau a Monica, z bílých Moscato a právě Vermentino. 12,5 % alkoholu, zlatá barva, vyšší viskozita. Lehká květinová vůně s trochou manga. Chuť dosti neutrální, dochuť delší. Dostane 6,5 bodu.

Vermentinu 2006 Appelation Corse Controllée, Réserve du Président, Aleria, Korsika, Francie. Víno dostalo stříbrnou medaili na Concours général Agricole Paris 2007. Zásadním rozdílem oproti předcházejícímu vínu ja typická korsická koncovka - u. (To byl pokus o vtip.) Jedná se o stejnou odrůdu. 12,5 % alkoholu, zlatožlutá barva, nížší viskozita. Vůně dosti výrazná, sladká, květiny, hrozny, kokos. Středně plné tělo, v dochuti výraznější hořčinka. Svému sardinskému bratříčkovi se moc nepodobá, ale bodově bych ho ocenil stejně, tedy opět 6,5 bodu.

Jak už jsem uvedl, vše šlo docela dobře pít, „vítězi" byla dvě portugalská vína.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5676x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5