O Víně

07.11.2008 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.11.2008 07:00

Malá ochutnávka vín z Pyrenejského poloostrova

Hodnocení tří španělských a tří portugalských vín s krátkým povídáním o oblastech jejich původu: Montsant, Tarragona, La Mancha, Alentejo a Minho.

Tentokrát jsem sáhl do svých poznámek po  několika vínech  z Pyrenejského poloostrova, vypitých sice už před nějakým časem, ale o kterých jsem zatím nepsal. Nejedná se o úplnou špičku, ale jsou možná zajímavá  původem nebo odrůdou.

Campo de Vides 2004 Denominación de Origen Montsant, Crianza, Cooperation de Cornudella del Montsant, Španělsko. U nás málo známá, nedávno vytvořená D.O. Montsant leží v provincii Tarragona v blízkosti mnohem známější D.O.Ca Priorat. Je zde asi 1.800 ha vinic a pěstuje se tu hlavně Cabernet Sauvignon, Carignan, Merlot, Syrah, Chardonnay a Macabeo. Zdejší vína jsou odborníky vysoce oceňována. Toto víno bylo vyrobeno z odrůd Grenache, Carignan a Cabernet Sauvignon. Má 13,5 % alkoholu. Označení Crianza znamená, že zrálo nejméně 6 měsíců v novém barikovém sudu. Má granátovou barvu, střední viskozitu, těžkou ovocnou vůni, středně plnou chuť a též dochuť střední. Ohodnotil jsem 6 body ( z max. 10).

Baturrica 2002 D.O. Tarragona, Reserva, Španělsko Provincie Tarragona leží v Katalánsku, má asi 9.000 ha vinic a produkuje vína hlavně z odrůd Garnacha Tinta, Tempranillo, Garnacha Blanca a Macabeo. Reserva by měla označovat vína z nejlepších ročníků, která zrála alespoň 12 měsíců v nových barikových sudech z amerických nebo francouzských dubů. Víno má 12,5 % alkoholu, je vyrobeno z odrůdy Tempranillo. Má velmi tmavou barvu, je středně viskozní, vůně je méně výrazná s náznakem ovoce, v chuti lehce štiplavé, dochuť kratší. Dostává jen 5,5 bodu.

La Llanura 2001 D.O. La Mancha, Reserva, Vinicola de Castilla Manzanares, Španělsko. La Mancha je největší vinařskou oblastí na světě, zahrnuje 1/3 plochy vinic ve Španělsku s 600.000 ha a 50 % celkové produkce země. Klima zde je extrémní, pěstují zde hlavně bílé odrůdy Airen, Sauvignon a Chardonnay, z modrých Tempranillo a Garnacha. Reserva i zde znamená rok zrání v dubovém sudu. Víno je vyrobeno z odrůdy Tempranillo, má velmi tmavou, téměř neprůhlednou barvu. Vůně je velmi příjemná, tmavé ovoce, ostružiny, maliny, trocha kouře. Viskozita střední, chuť by mohla být trochu plnější, ale není špatná, dochuť středně dlouhá. Oceňuji 7,5 b.

Lusitano 2005 Selection Ervideira, Alentejo Portugalsko. Alentejo je seskupení několika menších vinařských oblastí ve velmi suché jižní části země s celkově asi 13.000 ha vinic. Produkuje velmi dobrá, převážně červená vína, i když podíl bílých odrůd postupně roste.Víno má 13,5 % alkoholu a je vyrobeno z odrůd Castelao a Trincadeira. Barva granátová, víno působí těžce až olejovitě, vůně se nechce dlouho uvolnit, pak je ale výrazná. Plná bohatá chuť, viskozita střední, dochuť delší. Dávám 8 bodů.

Monte de Pintor 2004 Vinho Regional, Alentejo, Portugalsko. Vyrobeno z odrůd Trincadeira a Aragonez, které patří v Alenteju k nejrozšířenějším. 14,5 % alkoholu. Barva granátová, neprůhledná. Těžká vůně zralého ovoce, vysoká viskozita, v chuti švestky. Velmi dobré víno, dávám 8,5 bodu.

Quinta de San Joanne 2003 Cassa de Cello, Minho, Portugalsko. Minho je známé především svými Vinhos Verdes. Nachází se na severozápadě Portugalska, poblíž Porta. Nejrozšířenějšími odrůdami jsou Alvarinho, Avesso a Loureiro. Toto víno je z odrůd Chardonnay, Avesso a Alvarinho a má 13 % alkoholu. Barva zlatavá, vůně příjemná, ale nejasná. Vysoká viskozita, hroznová vůně, plná chuť, lehounká hořčinka v dochuti. Dostává 7 bodů.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4964x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5